A szénanátha megelőzését most kell elkezdeni

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Aki a következő tavasszal nem akar szenvedni a pollenallergia kellemetlen tüneteitől, a tüsszögőrohamoktól és a könnyezéstől, annak most kell elkezdenie a hosszú távú megelőzést.

Az ősz, amikor a pollenallergia szezonja kezd lecsengeni, és a legkevesebb allergiás tünet tapasztalható, a legideálisabb évszak a hiposzenzibilizáció megkezdésére.

A hiposzenzibilizáció

A hiposzenzibilizáció lényege, hogy a páciens szervezetébe körülbelül három éven keresztül egyre növekvő mennyiségben adják be injekció formájában az allergiát kiváltó anyagot, az allergént. Ez a specifikus immunterápia „megtanítja” az immunrendszernek, hogyan tolerálja az allergént, jelen esetben a pollent.

Néha elegendő egy háromciklusú rövid terápia is. Pollenallergiásoknál injekció helyett tabletták és cseppek is alkalmazhatók. Mivel minden ember más és más, mindenkinél más módszer válik be. A tünetek és a betegség súlyosságának, valamint a páciens igényeinek ismeretében könnyen eldönthető, melyik módszer kecsegtet a legjobb eredménnyel.

A hiposzenzibilizáció nem csak a pollenallergiával szemben hatásos, alkalmazható állatiszőr-, penészgomba- vagy rovarcsípés-allergia kezelésére is.

A pollenre az allergiások immunrendszere túl érzékenyen reagál. Kora tavasszal többnyire a fák pollenje vált ki allergiás tüneteket, mivel többségük ekkor virágzik. A pollenallergia gyakori kiváltója például az éger, a mogyoró és a nyír virágpora. Allergiás tüneteket gyakran okoznak a fűfélék és más lágyszárú növények pollenjei is, a legismertebb a parlagfű, az üröm- és a csalánfélék stb. A füvek szezonja áprilistól júliusig tart. A parlagfű és más gyomnövények augusztustól akár októberig is virágozhatnak.

Tovább A szénanátha immunterápiás kezelése

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
Budai Allergiaközpont - Dr. Pintér Judit, allergológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Réthy Lajos, allergológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Garaczi Edina, bőrgyógyász, allergológus
WEBBeteg

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest