Megoldás az allergiára: immunterápia

szerző: Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész - Budai Allergiaközpont
frissítve:

Az immunterápia az egyetlen, a gyakorlatban szélesebb körben alkalmazott módszer, amely alkalmas arra, hogy számos allergiás betegségnél megváltoztassa, lefékezze annak lefolyását.

Immunterápia cikksorozat
2/1 Megoldás az allergiára: immunterápia
2/2 Gyakorlati tudnivalók az immunterápiás kezelésről

A magyar lakosság harmada szenved valamilyen allergiás betegségben, ötöde az allergiás nátha (szénanátha) tüneteitől. Az első tünetek bármely életkorban megjelenhetnek, leggyakrabban azonban gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdődnek, majd az idő múlásával sokszor rosszabbodnak. Az allergia a szervezet védekező rendszerének, az immunrendszernek mélyreható regulációs zavara, tulajdonképpen egy betegséget okozó túlérzékenység az allergiát előidéző anyaggal (allergénnel) való találkozáskor.

Mire való az immunterápia?

Az allergénspecifikus immunterápia célja, hogy az allergiás beteg szervezete lépésről lépésre hozzászokjon az allergiát kiváltó anyaghoz. Az immunterápia azért jelentős az allergia kezelésében, mert csupán ez képes a tüneteken kívül az allergia okára is hatni.

Kezelés nélkül az allergia természetes lefolyása a következőket vonhatja magával: egyre több allergénre kiterjedő érzékenység, a tünetek fokozatos súlyosbodása, az allergiás náthához csatlakozó asztma, a szezonalitás esetleges átváltása folyamatos tünetességre. Az allergia kezelésére alkalmazott gyógyszerek csak a panaszokat enyhítik, szüntetik meg.

Az immunterápiás kezelés fokozatosan, hosszabb idő alatt folytatható le, a beteg állapotában észrevehető javulás elérése akár hónapokba is telhet. A kúrát általában minimum három éven át célszerű folytatni, azonban ettől eltérő, hosszabb, maximum öt éves időtartam is javasolható.

Az immunterápiás kezelés feltételei

Ahhoz, hogy az immunterápia hatása tartós legyen, bizonyos feltételeknek teljesülnie kell:

  • legalább két éve fennálló igazolt allergiás betegség;
  • két korábbi év gyógyszeres kezelése, amely az allergiás beteg megítélése szerint nem volt elég eredményes a tünetek szüneteltetésére, a jó életminőség biztosítására;
  • 5 évesnél idősebb életkor;
  • terhesség alatt az immunterápia nem kezdhető meg, de a korábban megkezdett kezelést általában nem kell megszakítani a várandósság miatt.

Magyarországon elsősorban a következő allergénekkel szemben alkalmaznak immunterápiát napjainkban:

A kezelés egyelőre nem alkalmazható ételallergiák esetén. Magyarországon a legtöbben parlagfűallergia ellen veszik igénybe a kezelést.

Az immunterápia egyszerre több tünetprovokáló allergén, vagy allergéncsoport esetén is alkalmazhazó, ez esetben a kezelés a leginkább zavaró, a legerősebb tüneteket okozó, vagy hosszú ideig pollináló allergénre irányul.

A kezelés hatására várható eredmények

  • Az immunterápia tartós megoldást hoz, egy évvel az immunterápia befejezését követően sem térnek vissza az allergiás tünetek.
  • Az eredmény nem garantál végleges és teljes gyógyulást, a terápia segítségével 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el.
  • A kezelés a betegek jelentős részénél nem eredményez teljes tünetmentességet, de jelentősen csökken a gyógyszeres kezelést igénylő napok száma, a tünetek enyhülésével pedig az alkalmazott gyógyszerek (tabletta, orrspray, szemcsepp) mennyisége is jelentősen csökken.
  • Az immunterápia segítségével megelőzhető a további allergiák megjelenése (pl. újabb növények pollenjeivel szemben kialakuló érzékenység), vagy az allergia alapján kialakuló asztma.
  • Fennálló allergiás asztma esetén a tipikus allergiás panaszok mellett az asztma tünetei is javulnak.
  • Kutatások szerint a terhesség előtt immunterápián átesett nők gyermekeinél alacsonyabb az allergiás betegségek előfordulása.

Az immunterápia módszerei

Az immunterápiás készítmények rendelkezésre állnak szájon át szedhető cseppek (sublingualis immunterápia) és injekciós formában is.

Sublingualis immunterápia

A sublingualis immunterápia alkalmazása egyszerű. Az előírásnak megfelelő számú cseppet az üvegcséből a nyelv alá kell csepegtetni és ott kell tartani két percig, majd kiköpni vagy lenyelni. Kezdetben a cseppeket naponta kell szedni, 4 hét elteltével pedig hetente háromszor. Az allergiás beteg azt az anyagot kapja tisztított formában, amire érzékeny.

A bevett allergén adagját az útmutató szerint lassan, fokozatosan naponta emelni kell (kezdő kezelés) mindaddig, amíg eléri a beteg a szervezete számára megfelelő mennyiséget. A kezelés ideje alatt a szervezet hozzászokik a korábban tüneteket előidéző anyaghoz, s megtanulja ezt panaszok nélkül elviselni. Pontos alkalmazás esetén a sublingualis immunterápiás készítmény jól tolerálható.

Injekciós immunterápia

Az injekciós kúrát általában legalább három éven át kell folytatni. Az allergiás beteg kezdetben az injekciókat 1-2 hetes időközönként kapja, később pedig 1-2 havonta. Azt az anyagot juttatják be a szervezetbe tisztított formában, amire a beteg érzékeny. A beadott allergén adagját lassan, fokozatosan kell emelni (kezdő kezelés) mindaddig, amíg elérik a szervezet számára megfelelő mennyiséget. Utána ezzel az adaggal folytatják a terápiát (fenntartó kezelés) 1-2 havonta ismételt injekcióval, kb. 3 éven át.

Injekciós kezelés esetén előfordulhatnak súlyos mellékhatások, ezt a kezelési formát csak intenzív osztályos háttérrel rendelkező fekvőbeteg intézményben tanácsos alkalmazni. Rovarméreg allergia (méh- és darázscsípés) kezelésére csak injekciós módszerrel lehetséges.

Mikor kezdhető el a kezelés?

Az egész évben fennálló panaszok esetében (pl. háziporatka ellen) a kezelés bármely évszakban kezdhető és egész évben tart. A szezonális panaszok esetében (pollenallergiák) 4 hónap szezon előtti és 2 hónap szezon alatti kezelést ajánlanak. Nyírfa allergia esetén az immunterápia októberben, a parlagfű allergia kezelése decemberben kezdődik. Parlagfű esetében alkalmazhatunk szezon utáni kezdettel kezelést az első évben, amely egy hosszabb kezelés.

A készítményeket allergológus, tüdőgyógyász, gyermekgyógyász, fül-orr-gégész, bőrgyógyász szakorvos írhatja fel. A kezelés eredményességéhez elengedhetetlenül fontos, hogy az allergiás tüneteket már az allergén növények virágzásának időpontjában megfigyeljük, hogy a szakorvossal egyeztetve a tünetek elmúltával megkezdhessük az immunterápiás kezelést.

Folytatás Hogyan zajlik az immunterápiás kezelés? Gyakorlati tudnivalók

Dr. Balogh KatalinSzerző: Dr. Balogh Katalin, allergológus - Budai Allergiaközpont

Cikkajánló

A töredezett haj
A töredezett haj

Hogyan kezelhető a hajtöredezettség?

Szemészeti készítmények
Szemészeti készítmények

Íme, néhány fontos dolog.

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest