A pikkelysömör tünetei
A pikkelysömör (psoriasis) a bőr fokozott elszarusodásával járó nem fertőző betegség, amely leggyakrabban 20-30 éves kor körül jelentkezik. A betegségben szenvedők számára sajnos jelenleg nem létezik végleges gyógyulást elérő szer vagy eljárás, ám a rendelkezésre álló terápiás módszerek sokat javítanak a betegek állapotán.
A téma cikkei - Pikkelysömör |
5/1 A pikkelysömör tünetei |
A pikkelysömör (orvosi nevén psoriasis, magyaros átírással pszoriázis) olyan bőrgyógyászati betegség, mely a bőr szarutermelő sejtjeinek (keratinocyták) túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr elszarusodásával jár.
Minden életkorban, férfiak és nők is érintettek lehetnek. Leggyakrabban 20-30 éves személyeken jelentkezik először, de előfordulhat bármely életkorban (gyermekkorban és öregkorban) is. Ma Magyarországon kb. 200 000 psoriasisos beteg él. Oka jelenleg még nem teljesen tisztázott, a betegség kialakulásában belső (genetikai) és külső (környezeti) faktorok hatása egyaránt szerepet játszik.
A pikkelysömör kórtanának alapja a szervezet túlzott gyulladáskészsége. A betegség leginkább időről időre gyógyuló majd újra kiújuló formában zajlik. Ritkábban egy fellángolás észlelhető az élet folyamán, a legtöbb esetben fokozatosan súlyosbodik a kórkép. A betegség nem gyógyítható, a terápia célja a tünetmentesség elérése vagy a fellángolási időszakokban a gyulladás kiterjedésének, súlyosságának csökkentése. Ez gyógyszerekkel, fénykezeléssel és a megfelelő életmód kialakításával (diéta, napfény, kozmetikumok) érhető el.
A betegség okai, rizikófaktorai
A pikkelysömör és az arra való hajlam genetikailag meghatározott, bonyolult szabályok szerint öröklődik. Amennyiben az egyik szülő pszoriázisos, a gyermek 20-30 százalékos eséllyel lesz érintett, mindkét szülő betegsége esetén az esély 60-70 %-ra nő.
A meglévő hajlam esetén minden beteg esetében más-más környezeti hatások provokálják a betegség fellángolását, de előfordul, hogy nincs azonosítható ok:
- lázas megbetegedés, idült gyulladásos folyamatok - pl. fertőzések, napégés;
- egyes gyógyszerek - pl. a magas vérnyomás kezelésében alkalmazott béta-blokkolók, lítium;
- hormonális tényezők - pl. hölgyek esetében menstruációs ciklus;
- táplálkozási faktorok - egészségtelen táplálkozás, alkoholfogyasztás;
- irritatív anyagok - pl. egyes kozmetikumok, vegyszerek;
- a stressz jelenléte, érzelmi megterhelés.
Ezen hatások eredményeként aktiválódnak az immunrendszer T-sejtjei, amelyek gyulladásos folyamatokat indítanak el a bőrben.
A pikkelysömör tünetei
Megjelenési helyétől és formájától függően több típusa létezik a betegségnek. Az esetek többségében a tünetek annyira jellegzetesek, hogy egyéb vizsgálatok nélkül felállítható a diagnózis. Csak ritka esetben van szükség szövettani vizsgálatra (biopsziára).
A betegség leggyakoribb formájában csak bizonyos helyeken jelentkeznek a jellegzetes tünetek, legtöbbször a test azon tájain, melyek a legtöbb irritáló hatásnak (ruhaneművel, napsütéssel, széllel, stb. érintkező testtájak) vannak kitéve: a végtagok külső felszíne, a könyök- és térdtájék, a hajas fejbőr, a mellek és a has alatti redők és összefekvő bőrfelszínek, a combhajlat, a külső nemi szervek. Súlyosabb esetekben a betegség a tenyérre, a végtagok belső felszínére és az arcra is terjedhet. A pikkelysömörre jellemző elváltozások viaszfehér, vaskos pikkelyes felrakódásokra hasonlító pörkök, amelyek szövődménymentes esetben szárazak, nem nedveznek, nem fekélyesednek ki, nem fertőződnek felül.
A betegség másik formája hirtelen jelentkezik testszerte kölesnyi nagyságú, élénkvörös, 1-2 mm átmérőjű, a bőr felszínéből kiemelkedő csomócskák formájában, melyek lassan 2-5 mm nagyságig növekszenek.
Más esetekben az egész test felszínén nagyobb, 1-2 cm átmérőjű gócok jelennek meg, melyek összefolyva nagy, térképszerű bőrfelszíneket boríthatnak. Előfordulhat, hogy a bőr nagyobb részét pikkelysömörös felrakódások borítják.
A gyermekkori formában az egész testen egyszerre kölesnyi, rövidesen hámló, élénkvörös csomócskák jelentkeznek. A bőrelváltozások viszkethetnek, de ez nem minden esetben jellemző. Sokszor a pikkelysömörös bőrtünetek helyén átmeneti pigmenthiány alakul ki, világos színű bőrterületeket eredményezve.
Gyakran figyelhetők meg tipikus jelenségek pikkelysömörös betegeknél a körmökön is. Egyes esetekben a körömlemezen tűszúrásnyi, pontszerű gödröcskéket láthatunk. Máskor a körömgombához hasonló vastag felrakódások jelentkeznek a körömlemez alatt, aminek következtében a köröm elveszti fényét, deformálódik.
A pikkelysömörnek létezik egy súlyos, de szerencsére ritka formája is, mely lázzal, ízületi gyulladással, fájdalommal, hajhullással, kiterjedt körömelváltozásokkal, testszerte jelentkező nyirokcsomó-duzzanattal jár. Ez az arthritis psoriartica.
Sajnos a jellegzetes bőrtüneteket a lakosság nagy része nem ismeri, így a pikkelysömörrel élők társadalmi kirekesztettsége még napjainkban is jellemző, komoly lelki megterhelést, esetleg depressziót okozva a betegeknél. Fontos azonban tudni, hogy a betegség egyik típusa sem fertőz, így a környezet sem kaphatja el azt.
Bővebben A pikkelysömör hét típusa
A betegség lefolyása
A betegség lefolyása más-más az egyes betegeknél. Vannak, akiknél a psoriasisos jelenségek kis területet érintenek és akár évekig is ugyanabban az állapotban maradnak. Más betegeknél heveny rosszabbodások és tünetmentes időszakok váltják egymást, esetleg egy életen keresztül.
A tünetekre évszakonkénti változás jellemző, tavasztól őszig a napfény hatására javulnak, míg télen rosszabbodnak a pikkelysömör tünetei.
A bőrtüneteket számos környezeti hatás befolyásolja. Nők esetében a menstruációs ciklus jelentős, ezenkívül a stresszes, nagy megterheléssel járó időszakokban is rosszabbodnak a tünetek. A bőr védelmével és kiszáradásának elkerülésével, egészséges életmóddal a betegek is sokat tehetnek panaszaik mérséklése érdekében.
Kutatások szerint a gyulladásos folyamatok miatt psoriasisos betegeknél gyakoribb lehet a stroke és a szívritmuszavar.
Folytatás A pikkelysömör kezelése
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos