Akne - Miért alakul ki? Kik lehetnek hajlamosak rá?
A 12-24 éves korosztályban ötből négy embernél alakul ki legalább egyszer akne. Bár ezt a bőrbetegséget gyakran a kamaszkornak tulajdonítják, bármely életkorban előfordulhat, így nemritkán a 20-30 éves felnőttekben is kialakulhat, sőt 40-50 éves korban is fennállhat.
A téma cikkei |
2/1 Mi az akne? 2/2 A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése 3/3 Mikor forduljon orvoshoz az aknéval? |
Az akne egy gyakori bőrbetegség. Jellegzetessége az, hogy a bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások jelennek meg. Bár az akne ritkán számít súlyos megbetegedésnek, jelentős kellemetlenséget és érzelmi stresszt okozhat, továbbá a bőr hegesedését eredményezheti.
Serdülőkorban gyakrabban érintettek a fiúk, míg felnőttkorban női dominanciát figyeltek meg. Felnőtt nőknél néha enyhe-közepesen súlyos akne alakulhat ki a terhesség során, a menstruációs ciklussal egyes fázisaiban illetve a hormonális fogamzásgátlók szedésekor vagy abbahagyásakor a hormonális változások hatására is. A megfelelő kezeléssel azonban az akne kordában tartható, illetve csökkenthető az akne miatt kialakuló hegesedés is.
Az akne formái, jellemzői
Az akne jellegzetesen az arcon, a nyakon, a mellkason, a háton és a vállakon alakul ki, mivel ezeken a területeken van a legtöbb faggyútermelő mirigy. Az akne az alábbi formákat öltheti:
-
Zárt comedók - A szőrtüsző nyílását eltömítik az elhalt hámsejtek és a faggyú, emiatt a szőrtüsző kitágul, a szokásosan termelt váladék felgyülemlik.
-
Mitesszerek (nyílt comedók) - Ezek hasonlítanak a zárt comedókhoz, azonban sötétre elszíneződnek és a bőr felszíne felé nyíltak, így a tartalmuk ki tud ürülni.
-
Pattanások - A pattanások a bőr felszínéből kiemelkedő pirosas foltok, melyek a szőrtüsző gyulladása vagy fertőzése miatt alakulnak ki.
-
Ciszták (tömlők) - A ciszták a bőr felszíne alatt található köteges csomók, melyeket mélyen a szőrtüszőben felgyülemlő váladék tölt ki.
Akne vagy valami más? |
Az arcomon és a hátam felső részén pattanásszerü dudorok jelentek meg. Egyre több és egyre többször. Mintha a bőröm alá beültetnének borsó vagy nagyobb nagyságú kemény golyókat. Mit tudok vele kezdeni? Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász szakorvos válasza az orvos válaszol rovatban |
Miért alakul ki?
Alapjában véve három tényező vezethet az akne kialakulásához. A faggyú túltermelése, az elhalt hámsejtek nem megfelelő hámlása, emiatt a bőr szőrtüszőinek irritációja, illetve a baktériumok elszaporodása.
Akne alakul ki akkor, amikor a szőrtüszőket - a bőr pórusait - elhalt hámsejtek és faggyú tömíti el. Minden szőrtüszőbe belenyílik egy faggyúmirigy. A faggyúmirigy által termelt váladék (a faggyú) egészséges bőr esetén a szőrtüszőn keresztül kijut a bőr felszínére, és itt egy védőbevonatot képez mind a bőrön, mind a hajas fejbőrön. Ha a szervezet fokozott mennyiségű faggyút termel, ez az elhalt hámsejtekkel együtt felgyűlve felhalmozódhat a szőrtüszőben, ott megszilárdulhat, mintegy dugót képezve.
A dugó elzáródási akadályt képez, és a szőrtüsző falának kiboltosulását eredményezheti, így kialakul a zárt comedo. Más esetben a dugó közlekedik a bőrfelszínnel, majd elszíneződik, ezáltal létrehozva a mitesszert (nyílt comedo). A bőrfelszínből kiemelkedő fehér közepű piros foltok, a pattanások, akkor alakulnak ki, ha az elzáródott szőrtüszők begyulladnak vagy felülfertőződnek. Mélyen a szőrtüszőben kialakuló elzáródás és gyulladás vezet a bőr mélyén meghúzódó ciszták kialakulásához. A bőr egyéb pórusai - az izzadtságmirigyek kivezetései - általában nem vesznek részt az akne kialakulásában.
Az, hogy mi vezet a fokozott faggyútermeléshez jelenleg még nem egyértelműen tisztázott. Számos tényező, így a hormonok, a baktériumok és bizonyos gyógyszerek, illetve genetikai tényezők mind szerepet játszhatnak. Az érintettek és az aknék megjelenési ideje alapján a hormonális eredet biztosan szerepel az okok között.
Tények és tévhitek az aknéról |
A pattanásos bőr kellemetlen látvány és kellemetlen érzés is, de a legrosszabb talán az, mennyi tévhit övezi a bőrtünetet. Az alábbiakban néhány gyakori tévhitet oszlatunk el az aknés bőrrel kapcsolatban. Akné: a leggyakoribb tévhitek |
Kik hajlamosabbak az akne kialakulására?
A szervezet hormonális változásai akne kialakulásához vezethetnek, illetve a ronthatják a betegséget.
Ilyen jellegű változás megy végbe:
-
tizenéves fiúk és lányok szervezetében;
-
a menstruációt megelőző néhány napban a lányok és felnőtt nők esetében;
-
terhes nőkben;
-
bizonyos gyógyszerek, például a kortizon szedése esetén.
További rizikófaktor lehet:
-
a bőr zsíros, olajos hatóanyagokkal való ápolása, bizonyos kozmetikumok használata;
-
ha másnak már volt akneja a családban;
-
a bőr dörzsölődése, vagy tartós nyomása például telefon, mobil telefon, bukósisak, szoros inggallér vagy hátizsák által.
A hormonális változások vagy a családi hajlam nem elkerülhető tényező, ám megfelelő bőrápolással sokat tehet az akne ellen.
Folytatás A pattanásos, zsíros, acnés bőr kezelése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus