Hogyan válasszunk vércukormérő készüléket?

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Melyik a jobb, a tesztpapírra cseppentett vér analízisével vagy a mikrokapilláris módszerrel működő vércukormérő készülék? A vércukormérő készülék választását több szempont befolyásolhatja.

Bár a legalapvetőbb kérdés a mérés pontossága lenne, a hazánkban ma forgalmazott készülékek mindegyike közel azonos megbízhatóságú. Ez a megállapítás nem érvényes az egyes környező országokban már megjelent, de nálunk még nem fogalmazott, túlnyomórészt távol-keleti országokból származó, „dömping árú” készülékekre, amelyek esetében elsősorban a nem megfelelő tesztcsíkminőség jelentős pontatlanságot eredményezhet.

Ezt biztosítottnak tekintve, a választási szempontok nagyobb része általános érvényű, kisebb része betegségtípus specifikus.

Általános választási szempontok

  • az eszköz vércseppigénye (mekkora az a minimális vérmennyiség, amely még pontos mérést biztosít),
  • a mérési idő (mennyi idő telik el a minta készülékbe/reagenscsíkra juttatásától az eredmény leolvasásáig),
  • a kódolás módja (az aktuálisan használt reagenscsík kódjának beállítása kézzel vagy kódcsík segítségével, esetleg automatikusan történik),
  • a memória nagysága (hány adatot tárul a készülék),
  • komputeres kapcsolat lehetősége és formája, a beszédfunkció megléte (szóban ad útmutatót a betegnek és közli a mérés eredményét is).

Ugyancsak általános szempontnak tekinthető a készülék mérete (minél kisebb helyen férjen el), kezelhetőségének egyszerűsége, valamint a kijelző nagysága (minél nagyobb a megjelenő számérték, annál jobb).

A tesztcsík lejárati idejére is érdemes figyelni

Betegségtípusra specifikus szempont lehet a tesztcsík lejárati ideje, ami elsősorban 2DM-ben fontos, hiszen itt – az alkalmazott kezelési rendszer függvényében – általában ritkábban szükséges a vércukorszint mérése, fontos tehát, hogy a tesztcsík hosszabb időn át eltartható és tárolás közben is stabil minőségű maradjon. Amint az e felsorolásból kitűnik, a mérés technikai megvalósítása, hogy a vércukormérés tesztcsíkra cseppentett vagy a reagenscsík mikrokapillárisába felszívott vér analízisével zajlik, nem elhanyagolható mérlegelési tényező.

A rosszabbul látók számára előnyösebb lehet (hiszen nem a függő vércseppel kell megtalálni a tesztcsík piciny felületét, hanem a vércseppbe kell a tesztcsík végét bemártani a vércukormérőt mozgatva a megszúrt ujjbegy felé) csakúgy, mint a vércukormérő használatát most kezdőknek.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus
Cukorbetegközpont - Dr. Bibok György, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Laczkó Andrea, diabetológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest