Immunerősítés probiotikumokkal

szerző: Dr. Borsi-Lieber Katalin - WEBBeteg
frissítve:

Több száz tudományos vizsgálatot végeztek a jótékony tejsavbaktériumok hatását kutatva, melyek eredménye szerint a tavasztól őszig rendszeresen szedett probiotikumok segítenek megelőzni a náthát, influenzaszerű megbetegedéseket, illetve a megbetegedés esetén gyorsabb és enyhébb lefolyású a betegség, kevesebb a kialakuló szövődmény.

A téma cikkei
5/1 Immunerősítés probiotikumokkal
5/2 Mikor szedjünk probiotikumot?
5/3 A probiotikumok hatása
5/4 Probiotikumok szedése terhesség alatt
5/5 Ki nem szedhet probiotikumot?

Az ember emésztőrendszere a születés pillanatában steril, azaz mikroorganizmusoktól mentes. A belek mikrokörnyezetének benépesülése az első táplálékfelvétel során elkezdődik és az életkor előrehaladtával számos változáson megy keresztül. A „beköltöző” mikroorganizmusok révén egyensúlyi állapot alakul ki, amely különböző okok miatt felborulhat, és az itt zajló folyamatok zavarához vezethet.

A bélflóra egyensúlyának fenntartása nélkülözhetetlen!

A normál bélflóra fontos szerepet játszik immunrendszerünk működésében. A velünk szimbiózisban élő mikroorganizmusok meggátolják a bélnyálkahártyán megtelepedő vírusok, gombák, pathogén baktériumok, paraziták szaporodását, gondoskodnak az egyensúly megőrzéséről. Különböző enzimek termelésének köszönhetően részt vesznek a tápanyagok lebontásában, a vitaminok képzésében (B és K vitamin). Azonban a megfelelő működéshez elengedhetetlen az egyensúly fenntartása.

Bővebben A bélflóra egészsége

Immunrendszerünk működésének rövid áttekintése

Az immunrendszer a behatoló idegen anyagokkal szemben kétfajta módon védekezik. A veleszületett, nem specifikus immunitás rendszerén keresztül, amelynek sejtes alkotói (monociták-makrofágok, neutrofil-, eozinofil-, bazofil granulociták, természetes ölősejtek) és oldott elemei (komplement rendszer, citokinek) léteznek. Jellemzőjük, hogy minden behatoló idegen ágenssel szemben ugyanolyan módon viselkednek. A szerzett, specifikus immunitás az évek során alakul ki szervezetünkben. Alapelemei a limfociták (B- és T-limfociták), amelyek termelése a behatoló idegen anyag hatására fokozódik, majd egy érési folyamatot követően képesek lesznek az adott idegenanyag elpusztítására.

Hogyan fejtik ki hatásukat, hol avatkoznak a rendszerbe a probiotikumok?

A probiotikumok az immunrendszer működését több ponton stimulálják. A nem specifikus és specifikus védekező rendszer működését egyaránt pozitívan befolyásolják.

A bélrendszerben a megfelelő számban jelen lévő jótékony mikroorganizmusok képesek meggátolni a kórokozók megtelepedését: a bélhámsejtek receptoraihoz kötődve leszorítják a kórokozókat, akadályozva ezzel a megtapadásukat, valamint a tápanyagok felhasználása révén gátolják a pathogén idegenek növekedését, védőgátat képeznek.

A veleszületett immunválasz működési mechanizmusában a probiotikumok a bélfal nyiroksejtjeiben a monocita-makrofág átalakuláshoz szükséges vegyületek termelését fokozzák. A makrofágok pedig bekebelezéssel (fagocitózis) távolítják el kórokozókat.

A probiotikumok a szerzett immunitás folyamatának erősítésében is fontos szerepet játszanak. A T-limfociták termelődését serkentve segítik a kórokozók közvetlen megsemmisítését. A B-limfociták működését fokozva, közvetve stimulálják az ellenanyagok termelését, főként az IgA típusú immunglobulinok termelődésére fejtenek ki pozitív hatást.

Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok
A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében. Bővebben: Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

Hogyan előzhetjük meg a meghűlést, náthát?

A téli, hideg, latyakos időszak kedvez a kórokozók elszaporodásának, a hangulatunk is többször ingadozik, mindezeknek köszönhetően esendőbbek leszünk a betegségekkel szemben. Érdemes ezen időszakokra tudatosan felkészülni. Az immunrendszer működését helyes táplálkozással, megfelelő folyadékbevitellel, rendszeres testmozgással edzhetjük, erősíthetjük.

A probiotikumok az immunrendszerre kifejtett pozitív hatásuknál fogva segítenek a fertőzések leküzdésében, az ellenálló képességünk erősítésében.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Borsi-Lieber Katalin

Cikkajánló

Hogyan erősítsük immunrendszerünket?

Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Immunerősítés
Az őszi hónapok beköszöntével egyre többen fáznak meg, lesznek betegek, vagy rosszabb esetben az influenza miatt esnek ágynak. Mindez betudható az időjárás megváltozásának - a lehűlésnek, esőknek, nyirkossá vált levegőnek -, amely hozzájárul a kórokozók számának növekedéséhez.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség