Aszpirin - Tények és tévhitek

Dr. Ács Gábor †
szerző: Dr. Ács Gábor, oxyológus † - WEBBeteg
megjelent:

Gyakran hallani kisebb betegségre panaszkodó ismerőseimtől, nem vettem be gyógyszert, csak egy aszpirint. Több mint 100 éve hűséges társunk ez a szer, már magyarosan és kisbetűvel írjuk, még recept se kell hozzá, ezért feledkezünk meg róla, hogy megkérdezzük orvosunkat vagy gyógyszerészünket.

Pontosabban nem is az „aszpirin”-ről beszélünk, ami csak egy a Magyarországon kapható készítmény közül, melyek jelentős része recept nélkül kapható, így megtalálható minden házipatikában.

A szalicilátok széles körben használhatók enyhe és középerős fájdalmak csillapítására: fejfájás, fogfájás, ízületi fájdalmak, és lázas, megfázásos, gyulladásos állapotokban is hasznosak.

Veszélyei is vannak - allergia és életkor

Mielőtt beveszünk egy tablettát, gondoljuk át, nem tudunk-e arról, hogy allergiásak vagyunk az adott szerre. A gyógyszernév esetenként félrevezető, ezért mindig tudjuk meg, mi a hatóanyag.

Fontos tudni!

Tilos 12, egyes kutatók szerint azonban 18(!) éves kor alatt acetilszalicilsavval (az aszpirin hatóanyagával) vagy ezzel rokon gyógyszerrel csillapítani a gyermek lázát. Ebben a korban ugyanis valószínű a Reye-szindróma kialakulása, ami egy potenciálisan életveszélyes kórkép, mely gyulladást és duzzanatot okoz az agyban, és elfajulást a májban.
Bővebben: Miért ne adjunk aszpirint gyermekünknek?

A gyógyszerbevételt követő viszketés, bőrpír, kiütés, rekedtség vagy légszomj allergiás reakciót jelent, úgynevezett Quinke-ödéma alakulhat ki, ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal forduljunk orvoshoz!

Szalicilát adását 12 év, újabb adatok szerint 18 év alatt nem javasolják a Reye-szindróma veszélye miatt.

Terhesség esetén az első három hónapjában növelheti egyes fejlődési rendellenességek előfordulását, az utolsó trimeszterben viszont a vérzékenységi hajlam veszélye miatt nem javasolt szedésük. Szoptatás alatt átjut az anyatejbe, nagyobb adagok esetén megvan a veszélye, hogy a babánál nem lesz megfelelő a méregtelenítés.

Aszpirin - kölcsönhatások és a véralvadásra gyakorolt hatás

A szalicilátok véralvadásra gyakorolt hatását hasznosítjuk, amikor infarktus vagy stroke megelőzésére adjuk a betegeknek, ez azonban csak orvos javaslatára, orvosi ellenőrzés mellett történhet.

Az aszpirin és amit nem tudunk róla

Ki ne hallott volna már a nagy múltú láz- és fájdalomcsillapítóról, az aszpirinről? Hatóanyaga, az acetilszalicilsav, a fűzfa kérgében megtalálható vegyület, a szalicin származéka. Az aszpirin és amit nem tudunk róla

Fokozott vérzékenységben szenvedők, fekélybetegek nem szedhetnek még fájdalomcsillapításra, lázcsillapításra sem szalicilátot. A szalicilátok a nem szteroid gyulladáscsökkentők csoportjába tartoznak, így az ilyen készítmények hatását fokozzák, de ez érvényesül a véralvadásgátlók, egyes szívgyógyszerek és baktérium ellenes szerek esetén is.

A gyógyszerszedés alatt az alkohol fokozza a gyomor nyálkahártya károsodást, így jelentősen megnő a vérzés veszélye. Egyes vízhajtók, vérnyomás-csökkentők és a húgysavszint-csökkentők hatása viszont csökkenhet a szalicilát szedés következtében.

Melyek a mérgezési tünetek?

Orvosi tanács nélkül csak pár napig, a gyógyszer tájékoztatóban szereplő adag betartásával szedjünk ilyen készítményeket.

Az aszpirin véralvadásgátló hatása

Az acetilszalicilsav a vérlemezkék aktiválódását és a gyulladás tüneteinek létrehozásáért felelős anyagokat egyaránt serkentő enzimet gátolja. Az aszpirin véralvadásgátló hatása

A túladagolás akut mérgezést okozhat, melynek tünetei: fülzúgás, hányinger, látás- és hallászavar, a légzésszám emelkedése, zavartság, vércukor- és káliumszint csökkenés, illetve az allergiánál leírt tünetek jelentkezése. Túladagolás illetve a panaszok jelentkezése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.

Lehet élni vele, és vissza lehet élni a használatával. Helytelen gyógyszerszedési szokások a gyomor-bél rendszeri vérzések kockázatát jelentősen fokozzák, a mindennapi, tartós és rendszeres gyógyszerszedés orvosi konzultáció nélkül számos veszélyt rejt magában.

(WEBBeteg - Dr. Ács Gábor)

Cikkajánló

Emlő ultrahang
Emlő ultrahang

Mit kell tudnia a vizsgálatról?

Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Kardioközpont - Dr. Jenei Zsigmond Máté, belgyógyász, kardiológus
WEBBeteg - Molnár Judit, újságíró-szerkesztő
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség