A szelén élettani hatásai

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A szelén olyan mikroelem, amely mindössze 10-15 mg mennyiségben található meg az ember szervezetében, jelenléte mégis sokrétű biológiai hatást közvetít. A szelén legnagyobb része a lágy szövetekben, kiváltképp a májsejtekben található meg. A táplálékkal vesszük föl a szervezetbe.

A szervezet szelénszükséglete

A napi szelénszükséglet meghatározása mai napig nem egységes, az Amerikai Egyesült Államokban az elfogadott RDA érték felnőttek esetében, nemtől függetlenül 0,05-0,07 mg (50-70 µg). A magasabb ajánlás a terhesség és szoptatás időszakára vonatkozik. Az ajánlott napi szelénszükséglet részletesen:

  • 6 hónapos kor alatt: 15 µg
  • 6 hónap - 3 év: 20 µg
  • 4 - 8 év: 30 µg
  • 9 - 13 év: 40 µg
  • 14 éves kor fölött: 55 µg
  • Terhesség: 60 µg
  • Szoptatás: 70 µg

A szelénre vonatkozó anyagcseretolerancia szűk határok között változik, vagyis a szükséges mennyiség és a toxikus küszöbérték igen közel vannak egymáshoz. A toxicitás határa a különböző ajánlások szerint napi 0,2-0,5 mg (200-500 µg). A szelénmérgezést szelenózisnak nevezzük, melynek tünetei: a haj és egyéb testszőrzet hullása, bőrelváltozások, fokhagymaszagú lehelet, fogkárosodás, idegrendszeri zavarok.

A szelén szervezetben meglévő mennyisége laborvizsgálattal, vérvétellel mutatható ki.

A szelén forrásai

Főként a tengeri állatok húsa, a teljes kiőrlésű gabonafélék, illetve az olyan belsőségek, mint a vese és a máj tartalmazzák a biológiai hasznosulás szempontjából is jelentős mennységben. A tápcsatornából jó hatásfokkal szívódik fel, ennek mértéke átlagosan 50-70%. A felszívódást a fehérjében gazdag táplálkozás elősegíti.

Szelénben gazdag táplálékok a hús, a hal, a tej, a tojás és a hüvelyesek – vagyis azon táplálékok, amelyek magas fehérjetartalmúak. A szelén és az E-vitamin kölcsönösen erősítik egymás jótékony hatását, míg a szelén hatásait gátolja a kén, az ezüst és az arzén.

Egyes élelmiszerek szeléntartalma

Élelmiszer (adag mennyiség) Egy adag szeléntartalma (µg)
Tonhal (100 g)
110
Szardínia, olajos konzerv (100 g) 53
Sonka (100 g) 50
Marhasült (100 g) 38
Pulykahús (100 g) 36
Csirkehús (100 g) 26
Rizs (1 bögre) 19
Tojás (főtt, 1 nagyobb db) 15
Kenyér (teljes kiőrlésű, 1 szelet) 13
Tej, 1% zsrtartalom (1 bögre) 8
Joghurt (1 bögre) 8
Lencse (1 bögre) 8
Kenyér (fehér, 1 szelet) 6
Burgonya, sült (1 db) 1
Őszibarack (1 közepes db) 0

Toxicitása miatt a szelénpótlás (étrendkiegészítők, funkcionális élelmiszerek) mindig körültekintést igényel.

A szelén szerepe a szervezetünkben, a szelénhiány tünetei

A szelénnek legfontosabb szerepe az antioxidáns tulajdonságából következik, amelynek köszönhetően képes az oxidatív stressz mérséklésére, ezáltal a lipid természetű anyagok kémiai védelmével járul hozzá a sejtek határoló membránjának állagmegóvásához. Az antioxidáns hatást annak révén közvetíti, hogy részt vesz a glutation-peroxidáz enzim szerkezetének felépítésében.

Az antioxidáns védelemmel kapcsolatos a szelén immunrendszert erősítő tulajdonsága, illetve számos, a kórokozók elleni védekezéshez szükséges folyamat intenzívebben zajlik szelén jelenlétében. A szelénnek az élettani szükségletet kevéssel meghaladó mennyisége bizonyítottan segít csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, ugyanakkor a túlzott szelénbevitel növeli ugyanezt a kockázatot. Számos daganattípus esetében igazolták, hogy a szelén gátolja a kialakulást, illetve az egészséges sejtek számára védekező eszközt jelent. A szelénnel kapcsolódott glutationt a daganatsejtek nem képesek felvenni, ezáltal gyengül az oxidációval (vagyis a károsító kémiai stresszel) szembeni védekezőképességük.

A szelénnek számos élettani hatása is van, amelyekre a szelénhiány alábbiakban felsorolt tüneteiből lehet következtetni.

  • Szelénhiány is állhat a háttérben néhány hematológiai megbetegedés esetén (vérszegénység, sarlósejtes vérszegénység), illetve az általános fáradtság panasza mögött.
  • A szelénnek szerepe van a pajzsmirigy működésében is, így a szelénhiány pajzsmirigy-alulműködés formájában, sokaknál csupán fáradékonyságként is jelentkezhet.
  • Egyes kutatások szerint a szelénhiány növeli a Coxsackie vírusok betegséget okozó hatását, így végső soron szelénhiány miatt alakulhat ki szívizombántalom, amely az említett vírusfertőzés szövődménye lehet.
  • A neurológiai zavarok közül az alapvetően oxidatív anyagcsere zavarainak következtében létrejövő kórképek egyes eseteiben is a szelénhiány igazolódhat (Alzheimer-kór, Parkinson-kór). Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy ezek nem direkt hatások, és szelénpótlással az említett betegségek nem gyógyíthatók.
  • A szelén bizonyítottan szükséges a hajak és a körmök egészséges növekedésében, így a haj- és körömproblémák a szelénhiány következményei is lehetnek. A szelénhiányra utaló bőrproblémák között szerepel a fokozott pigmentációval járó jelenségek, pl. anyajegyek, májfoltok gyakoribb előfordulása.
  • Egyes adatok arra utalnak, hogy férfiaknál a szelénhiány a spermiumok képződésének és érésének zavarához vezet, nők esetében terméketlenséget, meddőséget eredményezhet.

A terhesség alatti rossz szelén ellátottság kis születési súlyhoz vezet. Csecsemő- és kisgyermekkorban az elégtelen szelénellátás egyes adatok szerint növeli a hirtelen csecsemőhalál kockázatát, illetve a csecsemő- és gyermekhalandóságot. A gyermekek csökkent szelénbevitele növekedési elmaradást okoz.

Tudnivalók a szelénről és más nyomelemekről

Dr. Kónya Judit, családorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos
Adatok forrása: National Institutes of Health

Cikkajánló

Visszértorna gyakorlatok
Visszértorna gyakorlatok

Óriáslabdás gyakorlatsor.

Influenza és megfázás
Influenza és megfázás

Milyen gyógyszert válasszunk?

WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg összeállítás - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos

Segítség