A kolera tünetei és kezelése

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

A kolera egy akut hasmenéssel járó fertőző megbetegedés, amit a hirtelen folyadékveszteség miatt kiszáradás, vérnyomásesés, sőt akár eszméletvesztés is követhet, akár órákon belül. A betegség a rossz higiénés körülmények között élők körében és nagy népsűrűségű területeken okozhat járványokat.

A kolera terjedése, kolerajárványok kialakulása

A kolera kórokozója a Vibrio cholerae nevű baktérium. Nem kizárólag az emberben fordul elő, egyes víziállatok (főként kagylók) is hordozhatják a kórokozót, de a betegség átadásában elsősorban az embernek van szerepe. A megfertőződés a kórokozóval szennyezett víz vagy élelmiszer útján történik. A baktériumok a vékonybél bélbolyhaiba jutnak, és a bélhámsejtekben telepednek meg. Hasmenéses tüneteket az általuk termelt mérgező anyag (kolera toxin) bélhámsejtekbe jutása miatt okoznak.

A betegség főként rossz higiénés körülmények között terjed, ahol korlátozott a tiszta ivóvízhez való hozzáférés. Különösen jellemző járványok kialakulása a zsúfolt lakóhelyeken, városok szegénynegyedeiben, menekülttáborokban. Napjainkban elsősorban Ázsia déli részein (Banglades, India), a Karib-térségben (Haiti) és Afrika szubszaharai országaiban fordul elő. Európán belül Romániában, a Duna-deltában fordul elő időnként megbetegedés, a történelem során azonban már többször okozott az egész földrészre kiterjedő járványokat. Magyarországon 1872-ben tört ki az utolsó nagy kolerajárvány, ami becslések szerint 450 ezer halálos áldozatot követelt.

A kolera tünetei

Tünetmentes kolerafertőzés

Körülbelül 100 millió baktériumnak kell a szervezetbe jutnia ahhoz, hogy egy egészséges felnőttnél kolera alakuljon ki. Ennél kisebb csíraszám esetén a fertőzés nem okoz tüneteket, nem alakul ki megbetegedés. A kolerajárványok terjesztésében ugyanakkor nagy jelentősége van annak, hogy sokan tünetmentesen hordozzák a baktériumot, ám ők ugyanúgy megfertőzhetnek bárkit a környezetükből, mint tüneteket mutató társaik.

Tüneteket okozó kolera

A kolerára jellemző tünetek rövid, néhány órás lappangás után következnek be. Ezek:

  • Nagy mennyiségű hasmenés - Akár egy litert is meghaladó térfogatú, vizes székletürítés. Ezt néhány óra leforgása alatt több hasonló is követi. Egy kezeletlen kolerás személy napi 10-20 liter vizes-hasmenéses székletet is üríthet.
  • A széklet színe és állaga jellemző - Opálos, fehéres, áttetsző, a főtt rizs levéhez hasonlít, kellemetlen halszagú.
  • Hányás - A hasmenés mellett a hányás fokozza a folyadékveszteséget.
  • Kiszáradás - A hirtelen folyadékveszteség miatt dehidratáció, vérnyomásesés, akár eszméletvesztés is bekövetkezhet, akár néhány órán belül.

Alacsonyabb baktériumszám is elég lehet a kolera kialakulásához azoknál, akiknél csökkent a gyomorsav mennyisége (például protonpumpa-gátlókat szedőknél).

Súlyos lefolyású kolera

A gyermekek, a csökkent immunitású személyek (AIDS-betegek, alultáplált személyek, gyermekek, idősek) nagyobb rizikónak vannak kitéve, az esetükben nagyobb valószínűséggel alakul ki súlyos lefolyású betegség, a kiszáradás miatti sokk (hypovolaemias sokk) és akár halál.

A betegek letargikusak lehetnek, a nagy mértékű folyadék- és elektrolitvesztés miatt beesett a szemük, a száj kifejezetten kiszáradt, cserepes. A vizeletmennyiség drámaian lecsökken. Az alacsony vérnyomás miatt a keringés centralizálódik, a periférián a vágtagok hidegek, nyirkosak, cianotikusak (kékes-szürkésen elszíneződött), ezért is hívhatják a kolerát „kék halálnak”. A pulzus gyors, gyengén tapintható, könnyen elnyomható. A jelentős ion- (főleg bikarbonát-) vesztés miatt a szervezet sav-bázis háztartása felborul, metabolikus acidózis alakul ki, amit a szervezet kompenzálni próbál, ennek egyik jele a szapora és mély légzés (Kussmaul-légzés). Az elektrolitzavarok miatt később súlyos izomgörcsök, tudatzavar, görcsrohamok vagy akár kóma is kialakulhat.

A kolera kezelése

A kolera kezelése mindenekelőtt a megfelelően nagy mennyiségű, és lehetőleg szájon keresztül történő folyadék-, só-, és cukorpótlás (orális rehidratációs terápia). Erre a célra előre kicsomagolva kaphatóak a patikákban a sókat, és szőlőcukrot tartalmazó, vízben feloldandó készítmények, melyet akár a beteg maga is el tud készíteni.

A gyógyulás gyorsítása érdekében antibiotikumokat (tetraciclin, eritromicin, trimetropim-szulfametoxazol) szoktak adni. A terápia megkezdése előtt fontos a baktériumtenyésztés és az antibiotikumérzékenység vizsgálata, mert a túlzott antibiotikumhasználat következtében egyre több törzs vált rezisztenssé ezekkel a készítményekkel szemben.

Ha a kolerás betegeket gyorsan és megfelelően kezelik, a halálozási arány kevesebb, mint 1%. Kezeletlen kolera esetén azonban a halálozási arány 50-60%-ra emelkedik.

Hazánkban a kolera megbetegedést azonnal jelenteni kell a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ felé. Gyógyultnak nyilvánítják a pácienst, ha az antibiotikumos kezelésbefejezése utáni 3., 4. és 5. napon sem tudnak kórokozót kimutatni a székletmintából.

A kolera megelőzése

A kolera ellen létezik védőoltás, ezeket injekció formájában vagy szájon át adhatják be. A védőoltások (típustól függően) 50-90 százalékos védettséget nyújtanak, és átlagosan kétévente kell megismételni a védettség fenntartásáért.

A megelőzésben a megfelelő személyi higiéné, a tiszta ivóvíz fogyasztása, a víz-, és szennyvízhálózat karbantartása játsszák a legfőbb szerepet.

Egzotikus betegségek - Áttekintés

Betegség

Malária Sárgaláz Vérzéses dengue-láz Tífusz Kolera

Előfordulás

Afrika,
Dél-Ázsia,
Dél-Amerika
Dél-Amerika,
Afrika
Dél-Ázsia, Afrika, Közép- és Dél-Amerika Afrika,
Dél-Ázsia,
Dél-Amerika
Dél-Ázsia
Közép-Afrika

Fertőzés forrása

szúnyog szúnyog szúnyog emberi ürülék ember

Első tünetek

igen magas láz rohamok formá- jában, hányás, vérszegénység influenzaszerű tünetek, fényre történő érzékenység influenzaszerű tünetek, nyirok- csomók meg- nagyobbodása fokozatosan emelkedő láz, fejfájás hasmenés intenzív folyadék- veszteséggel

Védőoltás

nincs van nincs van nincs

Első teendők

kórházi kezelés szükséges tápanyagpótlás folyékony formában lázcsillapítás, kórházi kezelés kórházi kezelés szükséges folyadék-, só és cukorpótlás

Dr. Horváth Balázs, általános orvosForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest