Fejtetű - Mit tegyek, ha tetves a gyermekem?
A fejtetvek bármely emberen elszaporodhatnak, de mivel a rovar terjedéséhez szoros kontaktus szükséges, elsősorban családtagok körében és gyermekközösségekben találkozhatunk a kellemetlen problémával, a fejtetvességgel.
A fejtetű és életciklusa
A fejtetű (Pediculosis capitis) nevű élősködő nősténye kb. 3 mm hosszú és 1 mm széles, a hím ennél valamivel kisebb.
A nőstény a petéket, amit serkének hívnak, a haj tövére ragasztja, erős cementszerű ragasztóanyaggal. Egy rovar naponta 3-4 petét rak, élete során kb. 200 új egyedet tud létrehozni. A serkékből az új tetvek kikelnek, de a serke héja továbbra is a hajon marad, és a haj növekedésével egyre távolabb kerül a fejbőrtől. A távolságból tehát a tetvesség időtartamára lehet következtetni.
A serkéből az új rovar kb. 1 hét alatt kel ki, teljes fejlettségét átlagosan 18 nap alatt éri el. A fejtetű élősködő, vérrel táplálkozik, naponta 6-12 alkalommal szívja áldozata vérét a fej bőréből.
Kifejlett fejtetű és serke
A fejtetvesség kialakulása
A fejtetű ugrani, illetve repülni nem tud, csak mászik, ezért közvetlen érintkezéssel vagy közös használatú tárgyakon keresztül terjed. Gyermekközösségekben - már a bölcsődétől, óvodától kezdődően, de elsősorban iskoláskorban - például ha a gyerekek játék közben összedugják a fejüket. Családtagok között közös fésűk, sapkák és sálak, törölközők, párnák terjeszthetik az élősködőt.
Elterjedt tévedés, hogy csak koszos hajban jelenik meg fejtetű. Ez nem így van. A rovar szereti a tiszta fejet, és mindenkiben egyforma eséllyel lát potenciális szállás- és ételforrást. A fejtetvesség megjelenése csak attól függ, hogy történt-e közvetlen érintkezés fertőzött személlyel, függetlenül attól, hogy milyen gyakran mostuk önmagunk vagy gyermekünk haját.
A fejtetű jól alkalmazkodott az emberhez: színét a haj színéhez hasonlóvá tudja változtatni, a lábai speciálisan kapaszkodásra alkalmasak, és nagyon sok külső behatást elvisel. Korai felismerése nehéz, kiirtása gyakran türelmet igényel.
A fejtetvesség tünetei
Mivel a tetű mászik, illetve igyekszik a fejbőr közelében maradni, ha nincs túl sok belőle, a kifejlett rovart nem mindig lehet észrevenni.
Elsősorban a csípés miatti viszketés lehet a figyelemfelhívó jel. A fejtetű csípése allergiás reakcióval jár, ami jellemzően erős viszketést okoz. Többnyire ennél a tünetnél vizsgálják meg a gyermeket és veszik észre a fejtetvességet. Mivel az élősködő a fül mögötti, tarkótáji területet szereti a legjobban, itt fedezhetőek fel a csípés-, illetve vakarásnyomok. A kivakart területek vörösek, a bakteriális felülfertőződés miatt időnként váladékoznak.
A hajszálakon az ovális, ezüstfehéren csillogó serkék is észrevehetőek. Mivel a serke héja a hajszálra van tapadva, a haj növekedésével egyre távolabb kerülnek a fejbőrtől, így könnyebben észrevehetőek, ez azonban azt is jelenti, hogy sok esetben már több hetes fertőzésről beszélhetünk a felfedezés pillanatában.
Gyanú esetén, ha más módon nem boldogulunk, sűrű fogú fésűvel fésüljük át a hajat és a fésűt időről időre töröljük bele egy papírtörlőbe. Így a serkék, amelyek fennmaradnak a fésűn, könnyebben észrevehetők, mint a haj átvizsgálásával.
Ne tévesszük össze a korpát a serkével! A korpa könnyen lesimítható a hajról, vagy akár le is fújható. A serke ezzel szemben nagyon erősen van rögzítve, csak erővel lehet lehúzni a hajszálakról.
Kezelés fejtetű esetén
Gyógyszertárakban beszerezhetők a különböző tetűirtó szerek, oldat, hajszesz vagy sampon formájában. Használatuk módja a csomagoláson van feltüntetve, előfordulhat, hogy többszöri alkalmazás szükséges a fejtetvek kiirtásához.
A család minden tagját érdemes egyidejűleg kezelni, mert a szoros kontaktus miatt nagy a fertőzöttség esélye még akkor is, ha szabad szemmel még nem látható.
A törölközőket, párnahuzatokat mosás után ki is kell vasalni, a sapkákat is ajánlatos így tisztítani. A fésűket cseréljük ki, vagy azt is kezeljük irtószerrel, majd forró vízzel mossuk meg. Hasznos lehet a plüssállatok és a nem mosható használati tárgyak néhány hétre történő elzárása is. Az alapos hajszárítás és a hajvasalás ugyan nem tudja eltüntetni a tetveket, de hozzájárulhat a fertőzés gyorsabb megszűnéséhez.
A serkék eltávolítása speciális, nagyon sűrű serkefésű segítségével valósítható meg, amely használatával a serkék lehúzogathatók a hajszálakról. A tetűirtó szerekhez gyakran szoktak mellékelni ilyen fésűket is. A serkék eltávolítása természetesen megoldható csipesszel, a körmünkkel, vagy a hajvégek levágásával is. A kezelés sikerét az jelzi, ha nem jelennek meg újabb serkék a hajszálakon.
Ma már szerencsére nem szükséges a gyermekek kopaszra nyírása, mint a korszerű tetűirtók megjelenése előtt, bár hosszú hajú gyerekeknél nehezen kezelhető esetekben javasolható a haj rövidebbre nyírása.
Milyen tetűirtó szert válasszunk? |
A készítmények által feltüntetett hatás kizárólag a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által engedélyezett, engedélyszámmal ellátott, bevizsgált biocid tetűirtó szerek esetén garantálható. Léteznek olyan termékek, amelyek a biocid hatás helyett fizikai elven (szilikon, dimetikon; olajos filmréteg képzésével, a tetvek légzőnyílásainak elzárásával) működnek, ezek azonban nem engedélykötelesek, hatásosságukról nem áll rendelkezésre hiteles adat. Indokolatlanul ne használjunk azonban tetűirtó szereket, a túl gyakori alkalmazás esetén az élősködők rezisztenssé válhatnak a készítménnyel szemben, a szer hatékonysága csökken. Semmiképp se használjunk veszélyes szereket (pl. benzin) vagy állatgyógyászatban használt tetvesség elleni szereket! |
Amennyiben a fejtetvesség 2 hét alatt nem múlik el, gondolni lehet a szer hatástalanságára, a nem előírásszerű alkalmazásra, vagy arra, hogy a gyermek környezetében kezeletlen tetves személy található és újbóli fertőzés alakult ki.
A fejtetvesség megelőzése
Léteznek speciális megelőző készítmények fejtetvesség ellen, amelyeket akkor javasolnak, ha egy közösségben járványszerűen fordulnak elő új fertőzések.
Az alapvető szabályokat betartva csökkenthetjük a fertőzés elterjedését. Ne cserélgessük a gyerekek között a sapkát, a fésűt és törölközőt, tanítsuk meg gyerekünknek, hogy az óvodában és az iskolában is csak a sajátját használja.
Időről időre vizsgáljuk át a gyermek fejét. Ha valahol felüti a fejét a baj, idejében kezeljük, ne hagyjuk, hogy még több fertőzést okozzon.
Egyéb tetvességek A tetvesség: fejtetű, lapostetű, ruhatetű
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
További felhasznált forrás: NNGYK tájékoztató az irtószerekről