Fagyási sérülések, hidegártalmak

szerző: Dr. Antalffy Katalin Anita - WEBBeteg
frissítve:

A helyi fagyási sérülés leginkább a láb- és kézujjakat, az orrot és a füleket veszélyezteti. Jelei nem mindig nyilvánvalóak, sokszor csak utólag derül fény a fagyásra. A szervezetet általánosan érintő lehűlés esetén külső segítség nélkül nincs esély a fagyhalál elkerülésére.

A fagyási sérülés és felismerése

A hideg hatását szervezetünk egy ideig képes kompenzálni: az érintett területen a vérkeringés fokozódik, az erek kitágulnak, amit a bőrpír jelez.

Tartós hideghatás esetén azonban a perifériás keringés romlik, érösszehúzódás, érszűkület jellemzi a hidegnek kitett területeket, a bőrszín is megváltozik. A védekező mechanizmus a későbbiekben káros következményekkel jár, hiszen a tartós érszűkület következtében sérül az adott területek oxigén- és tápanyagellátása. A legkisebb erekben vérrögök keletkezhetnek, melyek az adott erek elzáródásához, a keringés megszűnéséhez és végső soron szöveti elhaláshoz vezetnek.

A fagyási sérülések felismerését nehezíti, hogy a tünetek jelentős része (hólyagképződés, ödéma, fájdalom) jellemzően később, a keringés helyreállása után jelentkezik. A fagysérülés idején a zsibbadás miatt sokszor nem érezhető a fájdalmas, égő érzés, és csak a bőr elszíneződése jelezheti a problémát. Sokszor ezért nem nyilvánvaló a károsodás.

A fagyási sérülések jobban veszélyeztetik:

  • a gyerekeket - kisebb testfelület, vékonyabb bőrréteg,
  • az időseket - a rosszabb hőszabályozó-képesség miatt,
  • a keringési betegségekben szenvedőket (érszűkület, cukorbetegség, alacsony vérnyomás) - akiknek állandó jelleggel hidegebbek a végtagjai, érzékenyebbek a hidegsérülésekre is,
  • az alkoholos befolyásoltság alatt állókat - fokozódik a szervezet hővesztesége, az ítélőképesség romlása miatt pedig nem ismerik fel a veszélyt.

A fagyási sérülés fokozatai

Elsőfokú fagyás. Az elsőfokú fagyás a bőr fehéres, sárgás elszíneződésével jár, zsibbadó, égő érzés kíséri, néhány óra múlva vizenyő jelentkezhet. Napok múlva a fagyott testrészt borító bőr hámlani kezd, ami hetekig tarthat.

Fagyási sérülés a lábujjakonMásodfokú fagyás. A másodfokú fagyást a vérbőség, a vizenyő, majd körülbelül 12 óra múlva a hólyagképződés jellemzi. A hólyagokban víztiszta vagy fehéres folyadék van, a hólyagokat vérbő szegély veszi körül. A vizenyő egy héten belül eltűnik, a hólyagok 2-3 hét alatt beszáradnak és helyükön fekete pörk alakul ki. A pörk leválása után sérülékeny, vékony lesz a bőr. Jellemző, hogy a bőr érzőműködése megszűnik, fonákérzés, illetve fájdalom jelentkezik.

Harmadfokú fagyás. Harmadfokú fagyás esetén a bőr teljes vastagságában sérül, de érintett lehet a bőralja is. A viaszos színű területről zavaros váladék szivárog, a sérült terület határán hólyagok alakulnak ki, az egész fagyott testrész megdagad. Napok alatt kialakulhatnak a mélyebb szövetek elhalására utaló tünetek is. Fekete, kemény, száraz pörk alakul ki, ami végül leválik, és a bőrön fekélyek képződnek. A harmadfokú fagyást kifejezett lüktető, nyilalló fájdalom kíséri.

Negyedfokú fagyás. Negyedfokú fagyás esetén a bőr, az izomszövet és a csont is elhal. Üszkösödés indul, a sérült szövet fekete, száraz, mumifikált. Az érintett testrész amputációja szükséges.

Lehűlés és fagyhalál

Lehűlésről akkor beszélünk, ha a végbélben mért, úgynevezett maghőmérséklet 35 °C alá süllyed. A lehűlés során kimerült, életfolyamataiban lelassult betegnél döntő a szervezet mielőbbi visszamelegítése. Ilyenkor könnyen felborul a szervezet anyagcseréje, a só-víz háztartás egyensúlya, ami szívritmuszavarok kialakulásához vezethet, ezért az ilyen betegek felmelegítését kórházban kell végezni. Súlyos lehűlés esetén először izgatottság, azután érzéstelenség, levertség, álmosság következik, melynek leküzdésére az ember ritkán képes, és bár teljes tudatában van az elalvással járó veszélynek, feladja, elalszik. Ilyenkor külső segítség nélkül nincs esély a halál elkerülésére.

A fagyási sérülések ellátása

A fagyási sérülések kezelést azonnal meg kell kezdeni!

A végtagok felületes fagyását a helyszínen úgy lehet kezelni, hogy meleg kézzel tartós, állandó nyomást gyakorlunk a területre. Az ujjakat a hónaljba helyezzük. A lábujjak és a lábfej fagyása esetén a lábbelit le kell venni, a lábat megszárítani és száraz zoknival illetve egyéb száraz lábbelivel fedni.

Fontos, hogy ne dörzsöljük az érintett területet, mivel ez fagyás esetén csak növeli a szöveti sérülések mértékét!

A testhőmérsékletnél valamivel melegebb (38°C) hőmérsékleten történő melegítés jelentős mértékben csökkentheti a szövetelhalást. Ha viszont hideg környezetben kell elsősegélyt nyújtanunk, akkor a fagyott részt nem szabad felmelegíteni, mivel az újrafagyás során a szövetelhalás veszélye megnő.

Amennyiben zárt térbe került a beteg, a felmelegítést 32-40 fokos vízzel a legcélszerűbb végezni. Nem ajánlott a száraz meleg (kályha, nyílt tűz) használata, hiszen nehéz a hőmérsékletet szabályozni.

A sérült testrészt száraz kötéssel, hintőporral és krémmel kell kezelni, a nedves kötés ellenjavallt.

A fagyási sérülések kezelése

Felmelegítés után fontos a fertőzés megelőzése, ugyanis a sérült szöveteken keresztül a kórokozók könnyebben bejutnak a szervezetbe. Enyhe esetben fertőtlenítő hatású áztatással kezelhetjük a helyi fertőzéseket, míg mély fertőzések kezelésekor antibiotikumra is szükség lehet. Tetanuszoltás adása kötelező.

Sebészi beavatkozást a fagyás után eltelt 1-2 héttel érdemes mérlegelni, hiszen amíg be nem bizonyosodik az adott terület elhalása, addig kerülni kell a műtéti beavatkozást.

További hidegártalmak, hideghez kapcsolódó kórképek

Kihűlés - A szervezet túlzott lehűlése nem csak fagypont alatt képzelhető el, hanem 15°C alatt akár egy lakásban is bekövetkezhet, 10°C körüli vízben pedig akár rövid időn belül is előállhat. Veszélyes, a szervezet élettani folyamatainak felborulásával járó állapot.

Hideg urticaria (hidegallergia) - A hideg hatására megjelenő csalánkiütések jellemzik a hidegallergiát. Oka a hideggel érintkező bőrfelületen a hisztaminfelszabadulás, tartós szövetkárosodással nem jár.

Fagydaganat - A hideg és a nedvesség együttes hatására fagydaganatnak nevezett fájdalmas, viszkető duzzanatok jöhetnek létre. Az elváltozás a fagyással ellentétben már 0°C körüli hőmérsékleten is kialakulhat.

Raynaud-kór - A hideg hatására rohamszerűen elfehéredő, fájdalommal kísért ujjak jelzik a Raynaud-kórt, amit a végtagokban futó kis erek hidegingerre adott túlzott reakciója jellemez. Bár önmagában ez a reakció nem jár a fagyási sérüléshez hasonló károsodással, az ebben szenvedőknél a keringési rendszer problémája miatt könnyebben kialakulhat a fagyás.

Hideg által kiváltott izomgörcs - Hideg időben gyakoribbak az izomgörcsök, ami szintén a téli időjárás miatt nehezített vérellátási problémákkal függ össze. Különösen akkor fordul elő gyakrabban, ha a fizikai aktivitás és a hideghatás egyszerre éri az izmokat. Télen gyakoribb a szívinfarktus is.

Lásd még A téli hideg egészségkárosító hatásai

Dr. Antalffy Katalin AnitaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Antalffy Katalin Anita

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Ács Gábor, oxyológus †
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Kálmánczhey Emőke, fitness edző
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger