A gyomorfekély kialakulásának okai és tünetei

szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A gyomorfekély (ulcus ventriculi) a gyomornyálkahártya folytonosságának megszakadása legalább 5 mm kiterjedésű területen. A fekély mélységben a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti. Jelnyelvi verzió

A gyomorfekély téma cikkei

4/1 A gyomorfekély kialakulásának okai és tünetei
4/2 A gyomorfekély diagnosztizálása és kezelése
4/3 A gyomorfekély szövődményei
4/4 Gyomor- és nyombélfekély diéta

A hosszú ideig fennálló erős savas-maró hatás károsíthatja a gyomornyálkahártyát, és kialakulhat a gyomorfekély. Amikor a savas gyomornedv pH-ja a nyombélbe érve sem semlegesítődik, akkor hozza létre a nyombélfekélyt. Gyomorfekély, illetve a vele szorosan összefüggő nyombélfekély esetén egyszerűen megsérül a nyákréteg, amely a gyomorsavtól védi az ott található nyálkahártyasejteket. Ezek kisebesednek, és nehezen gyógyulnak. A tipikus maró érzés akkor jelentkezik, amikor a sav érintkezik ezzel a sebes felülettel.

Gyomorfekély-nyombélfekély anatómiai ábraA gyomorsav és az emésztő enzimek agresszív tényezőknek számítanak, de egészséges szervezetben nem okozhatnak gondot, hiszen az úgynevezett védő tényezők, a gyomornyák (melyet a nyálkahártya termel) és a semlegesítő hasnyál (ez a hasnyálmirigyben képződik) megakadályozza, hogy sebesedést okozzanak a gyomor és a nyombél nyálkahártyáján.

A betegség gyakorisága az utóbbi 25 évben nem változott, viszont súlyossága és a komplikációk száma csökkent. A nyombélfekély az iparosodott társadalmakban a felnőtt lakosság körülbelül 10 százalékánál fordul elő. A gyomorfekély gyakorisága csekélyebb, és leggyakrabban ötvenéves kor után jelentkezik.

A gyomorfekély kialakulásának lehetséges okai

  1. Helicobacter pylori. A fekélyek mintegy 60-70 százalékának létrejöttében fontos szerepe van a Helicobacter pylorinak. Ez a baktérium különleges felépítésének köszönheti, hogy képes a gyomornyálkahártya savas közegében megélni. Amíg fejlődő országokban a lakosság 80-90 százaléka hordozza a kórokozót, addig a fejlett országokban a lakosság 40 százaléka fertőzött. Fekélybetegség a baktériumot hordozó személyek 10-15 százalékában alakul ki.

  2. Gyógyszerek mellékhatása. Ismert, hogy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat gyomor- illetve nyombélfekély. Ilyen gyógyszerek a szteroidok (ezeket többek között asztmánál, allergiánál és autoimmun betegségeknél alkalmazzák).
    Több gondot okoznak az úgynevezett NSAID, azaz nemszteroid típusú fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek (többnyire reumatikus panaszok, fejfájás esetén használjuk), hiszen ezek jelentős részben vény nélkül is kaphatóak, szedésük gyakran orvosi javaslat és ellenőrzés nélkül történik. Jellemzője, hogy megfelelő kezelés mellett is nehezebben gyógyul, magasabb a szövődmények száma.
  3. Zollinger-Ellison-szindróma. A Zollinger-Ellison-szindróma egy viszonylag ritka betegség, a fekélybetegségek kevesebb mint egy százalékát okozza. A háttérben egy rendszerint a hasnyálmirigyben előforduló kisméretű daganat (gastrinoma) áll, mely a gyomorsavtermelést fokozó gasztrin nevű hormont termeli. Jellemző erre a betegségre a többszörös fekélyek megjelenése olyan helyeken a gyomorban, illetve nyombélben, amelyek egyébként nem tipikusak.

  4. Sérülések, fertőzések. A szervezet számára stresszhelyzetet jelentő események (súlyos baleseti sérülés, fejsérülés, égés, sokk, súlyos fertőzések) esetén 2-3 nap alatt is keletkezhetnek fekélyek. Ezek kialakulásában mind a védekezőrendszer károsodása, mind pedig a fokozott savtermelés szerepet játszik.

Olyan esetek is ismertek, melyekben nem lehet rábukkanni a fekély kiváltó okára, ilyen pácienseknél az orvosok öröklődésre gyanakszanak, de ez a feltevés tudományosan nem bizonyított. Veleszületett hajlam is közrejátszhat a kialakulásában, de a pszichés tényezők (stressz), a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás is veszélyeztető tényezőnek számít.

A gyomorfekély tünetei

A gyomorfekély vezető tünete a gyomorszáj tájékán fellépő, rendszerint tompa, égő jellegű fájdalom. Amennyiben a hátba is sugárzik, gondolni kell arra, hogy a fekély a hasnyálmirigy irányába mélyre hatol.

A gyomorfekélyes fájdalomra jellemző, hogy közvetlenül az étkezés után szűnik meg, majd a gyomor kiürülésének előrehaladásával fokozatosan visszatér - általában az étkezés után 1-3 óra múlva. Ezt a táplálékfelvétel után szűnő, a gyomor ürülésével összefüggő fájdalmat éhségfájdalmaknak nevezzük.

A gyomornyálkahártyát károsító ételek és italok - fehérbor, édesség, erősen fűszerezett, zsíros ételek - fokozzák a panaszokat.

Veszélyes állapotot jelent, hogy a fekély sok esetben - leginkább időskorban - nem jár panasszal, így figyelmeztető tünetek nélkül is bekövetkezhet akár a vérzés, akár az átfúródás (gyomorperforáció). Amennyiben késszúrásszerű hasi fájdalmat, szapora pulzust érzékel, esetleg vérhányással, vagy véres, fekete széklettel együtt, késlekedés nélkül forduljon orvoshoz, hívja a mentőket, mielőtt kialakul a sokkos állapot!

Folytatás A gyomorfekély diagnosztizálása és kezelése

Dr. Dobi Gyöngyi belgyógyász

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértő: Dr. Dobi Gyöngyi belgyógyász;
További felhasznált forrás:
Oxygen Medical

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest