Hatékony zsírégető edzésterv kezdőknek
A fogyáshoz az alapokkal mindenki tisztában van, hogy hetente négyszer mozogjon legalább egy órát, figyeljen oda a táplálkozásra és legyen türelmes, mert a fogyás beindulásához és a látványos eredményekhez legalább 2 hónap kell. De ez kevés támpont ahhoz, hogy tudjuk, mit sportoljunk. Ebben segít az alábbi néhány ötlet, amely útmutató a zsírégető edzés elkezdéséhez.
Egyedül vagy csoportosan szeret sportolni?
Sportolás szempontjából kétféle ember létezik, az egyik típus egyedül szeret sportolni, ő dönti el, mikor mit csinál, a másik típus pedig csapatban szeret mozogni, ahol irányítják és segítik edzését. A második típusnak mindössze annyi az első lépése, hogy kiválaszt egy fitnesztermet, és az órákat úgy válogatja össze, hogy hetente 2 kardioórán és 2 erősítő órán vegyen részt. Igen széles ma már a választék az órák fajtáit illetően, a kardioórák között megtalálható a dance aerobik, zumba, step aerobik, spinning, az alakformáló órák között pedig fit-ball, hot-iron, pilates. A második lépés pedig a kitartás, hiszen idő kell a fogyás beindulásához és a látványos alakuláshoz.
Akik szeretik maguknak beosztani az idejüket, azok számára érdemes úgy kialakítani edzéstervüket, hogy négy edzésnapot iktatnak be a hetükbe, kardioedzést és erősítő edzést felváltva. Például hétfő – kardio, kedd – erősítő, csütörtök – kardio, péntek – erősítő. Kardioedzésnél figyeljünk arra, hogy bármilyen mozgásformát is választunk, azt legalább 40 percig csináljuk folyamatosan, valamint válasszunk olyan jellegű mozgást, amit élvezettel végzünk. Ezek között elég széles a választási lehetőség, ilyenek a futás, a kerékpározás, az úszás, lépcsőzés vagy görkorcsolyázás.
Az erősítő edzéseket építsük fel alapgyakorlatokból, valamint kiegészítő gyakorlatokból, melyek szabadon variálhatóak tetszésünk szerint. Mindig döntsük el előre, hogy milyen izomcsoportokat szeretnék egy edzés alkalmával megmozgatni, és ennek alapján válogassuk össze a gyakorlatokat.
Alapgyakorlatok, amelyeknek minden erősítő edzésben szerepelni kell
- Kitörés: álljon alapállásba, lépjen előre egy nagyot a bal lábával, hajlítsa mindkét térdét figyelve arra, hogy az elől lévő láb térde ne menjen a lábfej elé, majd lépjen vissza és a másik lábával lépjen előre.
- Döntött törzsű evezés: kezeiben egy-egy kézi súlyzóval álljon csípőszéles terpeszbe, majd dőljön előre csípőből addig, amíg felsőteste párhuzamos nem lesz a talajjal, karjai függőlegesek, tenyerei hátrafelé néznek, könyökei hajlításával, lapockái közelítésével húzza felfelé a karjait, majd lassan engedje vissza.
- Melltől nyomás: feküdjön hanyatt a földön, térdei hajlítva, talpai a talajon, mindkét kezében súlyzó, felkarjai a földön, könyökei hajlítva, könyökei nyújtásával tolja fel karjait a mellkasa fölé, majd lassan engedje vissza.
- Hasprés: feküdjön hanyatt a talajon, térdei hajlítva, talpai a talajon, kezei tarkón, könyökeit feszítse szét, majd hasizmai megfeszítésével emelje el vállait és lapockáját a talajról, kissé tartsa ki a mozdulatot, majd lassan engedje vissza a felsőtestét.
- Oldalemelés: álljon csípőszéles terpeszbe, húzza ki magát, vegyen a kezeibe egy-egy súlyzót és engedje le a karjait a teste mellé, tenyerei befelé néznek, könyökei enyhén hajlítva, lassan emelje karjait oldalra vállmagasságig, majd engedje vissza kiinduló helyzetbe.
- Törzsemelés: álljon csípőszéles terpeszbe, enyhén hajlítsa be a térdeit és dőljön előre egyenes törzzsel, karjait tegye tarkóra, majd lassan emelje fel a felsőtestét anélkül, hogy lábait kiegyenesítené, kicsit tartsa ki a felső ponton a mozdulatot és ezután lassan engedje vissza.
Kiegészítő gyakorlatok izomcsoportonként
- Tricepsz - lórúgás: mindkét kezünkbe vegyünk egy-egy súlyzót, álljunk szűk terpeszbe, térdeink enyhén hajlítva, felsőtestünket döntsük enyhén előre, könyökeink 90 fokos szögbe hajlítva, majd tricepszünk segítségével nyújtsuk ki a könyökünket vízszintesig, majd lassan engedjük vissza kiinduló helyzetbe.
- Vállizom - vállemelés előre: mindkét kezünkbe vegyünk egy-egy súlyzót, álljunk csípőszéles terpeszbe, tenyereink a lábaink felé fordítva a combjainkon pihennek, majd lassú mozdulattal megemeljük a karjainkat magunk előtt vállmagasságig és lassan visszaengedjük.
- Hátizom - törzsfeszítés: feküdjünk hasra, karjainkat és lábainkat nyújtsuk ki, tenyerünk és arcunk a talaj felé néz, emelje fel jobb lábát és bal karját a talajtól, lassan engedje vissza és végezze el másik karral és lábbal is.
- Hasizom - csípőemelés: feküdjünk a talajra jobb oldalfekvésbe, térdeink hajlítva derékszögben, támaszkodjunk jobb könyökünkre úgy, hogy könyökünk a vállunk alatt legyen, bal kezünk tegyük a bal lábunkra és emeljük meg a csípőnket és ezt a helyzetet tartva emeljük meg a bal lábunkat, majd lassan engedjük vissza, mindkét oldalra végezzük el a gyakorlatot.
- Combizom - szűk guggolás: álljon szűk terpeszbe és húzza ki magát, lassan guggoljon le, mintha egy székre szeretne leülni, combjait közel vízszintesig engedje úgy, hogy térdei nem mennek a lábfej elé.
- Farizom - combhajlítás térdelésben: helyezkedjen el térdelésbe, majd karjait engedje le alkartámaszba, törzsét tartsa egyenesen és emelje meg egyik lábát úgy, hogy térde 90 fokos szögben hajlítva van, ebben a helyzetben nyújtsa ki a lábát, majd hajlítsa be, végezze el mindkét lábbal.
Bemelegítés és ismétlésszám
Ne felejtsük el, hogy minden mozgás előtt nagyon fontos a bemelegítés, szánjunk rá 10 percet, így a sérülések nagy részben elkerülhetőek
A gyakorlatokból csináljunk három sorozatot 15 ismétlésszámmal, de ha kell, növelhetjük igényeink szerint az ismétlésszámot, a cél, hogy a mozgás végén azt érezzük, hogy még egy ismétlésre képtelenek lennék.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Kálmánczhey Emőke, fitneszedző