Fülzsír és fültisztítás - Hogyan tisztítsuk helyesen füleinket?

Dr. Piros Zsuzsanna
szerző: Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész - WEBBeteg
frissítve:

A fülviasz vagy más néven fülzsír (orvosi nevén cerumen) a hallójáratban elhelyezkedő speciális mirigyek terméke. A fülzsír segíti a fül baktériumok elleni védelmét, a hallójárat pedig természetes öntisztulási mechanizmussal rendelkezik, ezért az esetek többségében a túlzott fültisztítás felesleges, sőt káros is lehet.

A fülzsír és szerepe

A hallójárai mirigyei által termelt zsíros, kenőcsös masszán kívül a fülzsír levált hámsejteket, szőrszálakat és az esetlegesen besodródó port és szennyeződéseket tartalmazza.

A külsőfül bőre igen érzékeny terület. A fülzsír bevonja ezt a finom bőrt, savas kémhatást biztosít, mely gátolja a kórokozók megtapadását, a baktériumok szaporodását. Szárazon tartja azt, védi a kémiai, mechanikai irritációtól. Fülzsír hiányában fokozódik a külsőfü-gyulladás kockázata.

A hallójáratban normálisan végbemenő hámsejtvándorlás eredményeként a fülzsír folyamatosan halad a termelődés helyétől a külvilág felé. Amennyiben nem borul fel a fülviasz termelődésének és távozásának egyensúlya, nem szükséges annak a hallójáratokból történő eltávolítása.

Fülünk védelme érdekében fontos az állandó hőmérséklet, valamint a megfelelő szellőzés biztosítása.

Fülápolási hibák, melyek gyulladáshoz vezetnek

Gyakran fürdőzés után jelentkeznek a panaszok, amikor úgy érezzük, víz ment a fülünkbe, melyet nem tudunk onnan kicsurgatni. Hajmosás után is gyakran érzünk hasonlót. Ez már gyakran annak a jele, hogy a fülben zsírdugó alakult ki. Amennyiben víz megy a fülünkbe és az tartósan ott marad, a hallójárati hám fölázik és fogékonyabbá válik a fertőzésekre. Sokan ezt tovább súlyosbítják az „alapos” fülpucolással.

Nem kell bedugva védeni a fülünket például a huzattól. Ez ugyanis a krónikus gyulladás kialakulásának kedvez, gátolja a szellőzést, a nem steril vatta kórokozókat visz be a fülbe, ráadásul az öntisztulást is gátolja. Éppen ezért nem szabad túl sokat használni fülhallgatót sem.

Napjainkban elterjedt az úgynevezett fültisztító (vattapálca) mindennapos használata. A fültisztító pálcika azonban gátolja a hámsejtvándorlást, eltávolítja a védelmet nyújtó fülzsírt, helytelen használat esetén pedig a hallójáratban mélyebbre tolja a külvilág felé tartó anyagot, fülzsírdugót eredményezve. A fültisztító pálcika ezen kívül mikrosérüléseket okozhat a hallójáratban, így elősegíti a kórokozók mélyebbre jutását. Tudnunk kell, hogy a fültisztító vattája nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele. A túl gyakori, mindennapos fültisztítás előbb vagy utóbb a külső hallójárat idült gyulladásához vezet.

Fülzsír

Mégis, hogyan tisztítsuk a fülünket helyesen?

Mosakodáskor a fülkagyló mögötti terület, a fülkagyló lemosása a hallójárat bemenetig, majd törölközővel való szárítása, a törölköző sarkával való kitörlése elegendő.

A hallójárat nem koszos, nem igényel tisztogatást, mosást. Öntisztuló mechanizmusa miatt a fülzsírt sem kell eltávolítani, sőt a normálisan jelen lévő fülviasz eltávolítása gyulladáshoz vezethet. Éppen ezért elegendő a fülkagyló rendszeres tisztogatása.

Hajmosás, fürdés után a hallójárat törölközővel való törlése, szárítása fontos, ezzel elkerülhető a fertőzéseknek kedvező környezet kialakulása.

A fülgyertyáról

A fülgyertyázás egy újonnan elterjedt alternatív fültisztítási mód, amely elvileg a felmelegedő levegő által keltett vákuumhatás segítségével távolítja el a fülviaszt. Szakemberek két ok miatt nem ajánlják használatát. Egyrészt nem elég hatásos, a beavatkozás után visszamaradó anyag ugyanis nem a fülzsír, hanem a gyertya égésterméke. Másrészt a fülgyertyázás balesetveszélyes, számos esetet dokumentáltak az egészségügyi intézmények, amikor a fülgyertya használata miatt volt szükség sürgősségi beavatkozásra. Orvosszemmel a fülgyertyáról

Fülmosás: csak fül-orr-gégésznél

Időnként a fülzsír nem tud eltávozni és fülzsírdugó alakul ki, amit valóban indokolt eltávolítani. Fülzsírdugóra utal, ha fülzúgást, viszketést, füldugulást és halláscsökkenést, esetleg fájdalmat okoz. Ilyen esetekben, a fület kifecskendezzük, ahogy a köztudatban elterjedt: „kimossuk”. A fülmosás teljesen fájdalmatlan, hacsak nem gyulladt a hallójárat, időnként azonban lehetnek szövődményei (a hallójárat bőrének vérzése, dobhártyasérülés).

Nagyon fontos, sose kísérletezzünk otthon fülmosással! Sérülést okozhatunk mind a hallójáratfalon, mind a dobhártyán. Dobhártyasérülés keletkezhet a felületes hámsérüléstől egészen annak kilyukadásáig, mely minden esetben fül-orr-gégészeti ellátást igényel. Emiatt is fontos, hogy megfelelő szakember végezze a fülmosást, aki utána ellenőrizni tudja a fül állapotát, és szükség esetén a komplikációkat felismeri, kezeli.

Miért alakul ki fülzsírdugó?

  • Fültisztító pálcika túlzott és helytelen használata
  • Bőrtípus, fokozott faggyútermelés, zsíros bőr
  • Alkatilag szűkebb hallójárat
  • Bőrszárazsággal és fokozott hámosodással járó kórképek, pl. ekcéma
  • Melegben fokozódik a verejték- és faggyúmirigyek működése
  • Poros munkakörnyezet, lakókörnyezet
  • Fülhallgató használat, vagy a fül szellőzését gátló egyéb szokás
  • Időseknél sűrűbbé válik a fülzsír, nehezebben távozik
A fülzsírdugó okai, kezelése, megelőzése

Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégészForrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész

Cikkajánló

Fogyókúra
Fogyókúra

Íme a leggyakoribb tévhitek.

Nátha
Nátha

Mit tehetünk a panaszok ellen?

Fül-orr-gége Központ - Dr. Fülöp Györgyi, fül-orr-gégész, audiológus
Fül-orr-gége Központ - Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter
ENT House - Dr. Horváth Tamás, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Fül-orr-gége Központ - Dr. Augugusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus
WEBBeteg - Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest