Hányás - Mi okozhatja, és hogyan kezelhetjük gyermekünk rosszullétét?

Dr. Balogh Andrea
szerző: Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A hétköznapi életben a vírus- vagy baktériumfertőzéshez kapcsolódó hányással találkoznak a szülők a leggyakrabban, de számos betegség tünete lehet.

A téma cikkei

3/1 Milyen betegségekre utalhat a hányinger és a hányás?
3/2 Teendők hányinger, hányás esetén
3/3 A hányás - Miért hányhat gyermekünk?

A hányás számos kórkép tünete lehet és nem csak a gyomor-bélrendszer betegségeit kíséri. Előfordulhat például alsó lebenyi tüdőgyulladás, vakbélgyulladás, bélelzáródás, agyrázkódás, pszichés betegség, agyhártyagyulladás, anyagcsere-betegség, középfülgyulladás, húgyúti fertőzés és még számos betegség kapcsán.

Hányinger, hányás jelentkezhet a garatot érő ingerlő hatások következtében is: mandulagyulladásban a megduzzadt mandula miatt, arcüreggyulladásban pedig a garatba hátra lefolyó váladék miatt.

Fertőzéses megbetegedések

A hétköznapi életben a fertőzéshez kapcsolódó hányással találkoznak a szülők a leggyakrabban. A panaszokat főleg vírusfertőzés okozza, de bakteriális fertőzés eredménye is lehet. A gyermek hányhat naponta csak 1-2, míg máskor 10-20 alkalommal is. Sajnos előfordul, hogy a gyermekben semmilyen étel illetve folyadék nem marad meg.

A hányást kísérheti hőemelkedés, láz, hasmenés, hasi fájdalom, a torok általában vérbő. A nagyfokú folyadékvesztés, illetve a folyadékfogyasztási képtelenség miatt a gyermek kiszáradhat, szeme aláárkolt, nyelve lepedékes, bágyadt, a csecsemők kutacsa beesett lesz.

Bővebben Mit jelez a hasmenés kisgyermekkorban?

Elektrolit oldatok
Hányás során a szervezet többféle létfontosságú iont veszít (nátrium, kálium, klór). Az elektrolit oldatok pótolják ezeket az elveszített ionokat, így elősegítve a szervezet felépülését.

Mit adjunk gyermekünknek a mielőbbi gyógyulás érdekében?

A folyadékveszteség miatt gyermekünk kívánja a különböző italokat. Adjunk neki teát vagy szénsavmentes vizet, de csak kortyonként! Ne engedjünk a gyermek kérésének, és ne itassunk meg vele egyszerre 1-2 dl folyadékot, mert a gyulladt gyomor kilöki magából, újabb hányást eredményezve. Érdemes nézni az órát, és az első órában öt percenként mindössze 2-3 korty folyadékot adjunk! Ha ez benne maradt a szervezetében, a következő órában kicsit több folyadékot lehet adni, de még mindig ne 2 dl-t egyszerre. A folyadékot 10 percre itatás előtt be lehet tenni a hűtőbe, ugyanis a hűtött folyadék csillapítja a hányingert.

Mit tehetünk még hányás ellen?

4-5 napon keresztül kerülje a tejtermékek, a sült, fűszeres, zsíros dolgok fogyasztását, a szénsavas, rostos italokat! Egyen főtt, párolt könnyű ételeket, igyon teát, szénsavmentes vizet, szűrt levet!

Bővebben Vérhányás, véres hányás

Orvosunk írhat fel hányás elleni kúpot (B6-vitamin), tablettával lehet próbálkozni, sok esetben azonban azt is kihányja a kicsi), illetve nagyon jót tesznek a különböző - vényköteles - elektrolit oldatok, melyek a hányás során elvesztett különböző ionokat pótolják. A patikákban különböző ízesítésben kaphatóak, így kiválasztható a kicsi ízlésének leginkább megfelelő készítmény. Ha gyermekünk nem akar elfogadni semmilyen elektrolit oldatot, akkor sós-cukros teát érdemes vele itatni.

Mivel a hányást gyakran követi hasmenés, probiotikus készítmények adása is javasolható. Ez könnyen kivitelezhető a patikákban recept nélkül kapható különböző probiotikumkészítményekkel. Általában íztelenek, így könnyen beadható gyermekünknek anélkül, hogy azt észrevennék. Meleg italba azonban ne tegyük, mert hatása semlegesítődik.

Bővebben Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

Néha annyira erős a hányás, hogy injekció adására van szükség. Ez az esetek nagy részében megállítja a hányást, de kiszáradás esetén sajnos kórházi beutalásra és infúzió adására is sor kerülhet.

Miért hányhat még gyermekünk?

Bukás. Csecsemőkorban sok babánál előfordul a bukásnak nevezett jelenség, amikor a kicsi száján étkezések után visszacsordogál a táplálék, néha nagyobb mennyiségben. Ez csecsemőkorban normális jelenség, amely a nyelőcső és a gyomor közötti záróizomzat gyengeségéből, illetve az éretlen anatómiai viszonyokból adódik. Általában egyéves korra ez az izom megerősödik, illetve a szervek anatómiai helyzete úgy változik, hogy a bukás megszűnik.

Ha a bukás során sokszor és nagy mennyiségű táplálék jön vissza, akkor hasi ultrahang vizsgálattal igazolni lehet a refluxot, azaz a gyomorból a nyelőcsőbe visszafolyó táplálék tényét. Ilyenkor - számos más módszer mellett - anyatej-, illetve tápszersűrítővel segíthetjük elő a bukás csökkenését, megszűnését.

Sugárhányás. A hányás jelentkezhet sugárhányás formájában is, amikor a hányást nem előzi meg hányinger és a hányadék nagy ívben, hirtelen erővel távozik a gyomorból. Ez általában a központi idegrendszert érintő betegségek kapcsán fordul elő, például agyhártyagyulladás esetén, de előfordulhat például a lentebb részletezett pylorus stenosis esetén is.

A pylorus stenosis
A betegséget a gyomor pylorus nevű izmának megnagyobbodása eredményezi: külső átmérője ennek következtében nagyobb a normálisnál, míg a belső átmérője túl szűk, így a táplálék nem tud rajta áthaladni. A has vizsgálatakor a fejlett pylorus általában dudor formájában tapintható a gyomortájékon, illetve nem egyszer a gyomor visszafele irányuló mozgása is látható a hasfalon keresztül. Hasi ultrahang vizsgálattal meg lehet mérni a pylorus átmérőjét, mely a normál értéktől nagyobb.

Pylorus stenosis. Az úgynevezett pylorus stenosis általában 2-4 hetes csecsemőknél jelentkezik, főleg fiúknál. Minden étkezést hányás követ, a hányadék sugárhányás formájában távozik. A kicsi hányás után szívesen eszik, majd újból hány. A baba nyugtalan, éhes, sír. Súlya először stagnál, majd fogyás következik be. Elhanyagolt esetben mire orvoshoz kerül már lesoványodott, arca öreges, gondterhelt. A betegség ma már rutineljárásnak számító műtéttel orvosolható, és utána a kicsi szépen fejlődik.

Bulimia. Sajnos napjainkban egyre több esetben találkozunk olyan fiatal lányokkal, akik a sportolás, az egészséges táplálkozás illetve saját alkatuk, adottságaik elfogadása helyett a fogyás és az áhított sovány testalkat érdekében inkább meghánytatják magukat. Ezt bulimiának nevezzük.

A hánytatás nagyon veszélyes, mivel a gyomorsav felmarja a nyelőcsövet, a nyelőcsőn fekély alakulhat ki, illetve a nyelőcsőben az erek felsértése miatt erős vérzés keletkezhet. Tartós bulimia esetén - a nyelőcső nyálkahártya sejtjeinek átalakulásával - idővel nyelőcső rák jöhet létre. Éppen ezért mindenképpen el kell magyarázni ezeknek a lányoknak, hogy milyen nagy bajt okozhatnak önmaguknak, és - szükség esetén gyermekpszichológus segítségével - helyes énképet, önbecsülést kell kialakítani bennük.

Ezt olvasta már? Teendők hányinger, hányás esetén

Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos


Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Vas Felícia Emese

Dr. Vas Felícia Emese

Csecsemő- és gyermekgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest