A helyes testtartás jelentősége: a fájdalom elkerülhető
Bármilyen hihetetlenül is hangzik, a gerinc- és mozgásszervi problémák túlnyomó része a helytelen testtartás következtében, az izomegyensúly megbomlása miatt alakul ki. A helyes testtartás elsajátítása tehát a tartáshibákból adódó gerinc- és mozgásszervi problémák megelőzése és kezelése szempontjából alapvető fontosságú.
A téma cikkei |
3/1 Az ülőmunka 3/2 Az állómunka 3/3 A helyes testtartás jelentősége |
Gyakori tartáshibák és a belőlük eredő fájdalom
Az egyik leggyakoribb tartáshiba az előrehelyezett fejtartás, amely az állandósult nyakfájdalmak, fejfájások és nyaki merevség egyik általános oka. A deréktáji fájdalmakért ugyanakkor sokszor a hanyagtartás, illetve a fiziológiáshoz képest előredöntött felsőtest felelős.
A helyes testtartást is tanulni kell
Bár a helyes testtartás elsajátítása első hallásra egyszerűnek tűnhet, sajnos a gyakorlatban mégsem mindig könnyű megvalósítani. Az egyik legfőbb nehézséget általában az okozza, hogy a betegek nagy része nincs tudatában annak, hogy testtartása nem megfelelő. Bár léteznek szembetűnő tartáshibák, jellemzően a kisebb, avatatlan szem előtt rejtve maradó problémák vannak túlsúlyban.
Hasonlóan gyakori jelenség, hogy a beteg tisztában van ugyan a tartáshibával, ám nem is sejti, hogy panaszaiért csupán rossz beidegződése felelős, így eszébe sem jut változtatni rajta. A megoldás azonban még akkor sem egyszerű, ha a beteg tudatában van tartáshibájának és tenni is kíván ellene. Jellemzően hosszú évek/évtizedek helytelen szokásait kell ugyanis helyrehozni, így az esetek nagy részében nem elegendő egyszerűen megmutatni a betegnek a helyes testtartást.
A helyes testtartás kényelmetlen?
Szinte mindennapos jelenség, hogy a helyes testtartás beállításakor pácienseim panaszkodnak, mennyire kényelmetlen számukra, így nem is képesek egy-két percnél tovább megtartani. A nehézséget az izomegyensúly felborulása okozza. Bizonyos izmaink a hosszas helytelen használat következtében ugyanis hajlamosak túlnyúlni, mások pedig rövidülni. A – jellemzően az ülőmunka, számítógépezés következtében kialakuló – előrehelyezett fejtartás esetében például a nyak hátsó részének izmai rövidülnek, azaz feszessé válnak, ezzel párhuzamosan az elülső izmok túlnyúlnak, azaz gyengülnek. Ha beállítjuk a fejet a helyes pozícióba, hosszú távon a gyengült elülső izmok nem képesek megtartani azt, a rövidült hátsó izmok pedig visszahúzzák a helytelen állásba. Ugyanez a forgatókönyv a derékfájósokra jellemző előredöntött felsőtest esetén is.
Mi lehet a megoldás?
A személyre szabott korrekciós mozgásprogram tehát általában elkerülhetetlen, és bizony jó néhány hónap munkája szükséges ahhoz, hogy helyreálljon a megbomlott izomegyensúly. A hatékony kezelés a helyes testtartás elsajátításán, illetve az állapotnak megfelelő, szakember által összeállított komplex mozgásterápián alapul. Mindazonáltal magunk is sokat tehetünk a problémák kialakulásának megelőzéséért, illetve a terápia sikeréért:
-
Íróasztalnál, széken ülve használjunk ék alakú ülőpárnát, amely automatikusan előrebillenti a medencét.
-
Autóban ülve használjunk háttámaszt, amely nem engedi az ágyéki homorulatot kisimulni. Ha pénztárcánk esetleg nem engedi meg az eszköz beszerzését, tegyünk a hát alsó, homorú szakasza mögé egy összecsavart törölközőt.
-
Ha háton vagy oldalt fekve alszunk, használjunk anatómiai párnát, és oldalt fekve a két lábunk közé tehetünk még egy sima kispárnát is. Hason fekvéshez érdemes memóriahabos párnát használni, amely automatikusan átveszi a gerinc fiziológiás görbületeit.
-
A helyes testtartás tudatosításához érdemes szakember által felhelyezett kinesio tape-et használni.
A helyes testtartásra állás közben is oda kell figyelni!
-
mindkét talp a talajon párhuzamosan egymás mellett, nagylábujj előre néz, a talpak közt 5-6 cm távolság
-
a talpak három ponton – sarok, a kis- és a nagylábujj alatti párna – támaszkodnak a talajon, a lábujjakon nincs testsúly
-
a térdkalács kissé felhúzva, a comb enyhe tónusban
-
medence kissé hátrabillen, a has enyhe tónusban
-
lengőbordák behúzva, a mellkas kiemel
-
vállak hátracsavarva és leengedve, lapockák közelítenek egymáshoz
-
fejtetővel nyújtózunk a plafon felé, az áll kissé behúzva
-
ha tükörbe nézünk, oldalról azt kell látnunk, hogy a fül és a váll egy egyenes mentén helyezkedik el.
Tovább
- Mozgással és helyes testtartással derákfájás, hátfájás és mozgásszervei panaszok ellen
- Hogyan alakulnak ki a mozgásszervi problémák?
- Megelőzhető-e a mozgásszervi betegségek kialakulása?
- Erősítő gyakorlatok az egyenes testtartáshoz
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője