Az endometriózis okai és tünetei

szerző: Dr. Zsuga Judit - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Tekse István meddőségi specialista és Dr. Pukoli Dániel frissítve:

Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. Számos kellemetlen panasz mellett a meddőség egyik gyakori oka is lehet.

Mi az endometriózis?

Az endometriózisban a méhet bélelő szövettípus (az endometrium) a méhen kívül, leggyakrabban a petefészkekben vagy a kismedencét bélelő szövetekben (hashártyában), ritkábban a méhfalban ágyazódik be. Ritkán az endometrium a kismedencét is elhagyhatja (irodalmi adatok alapján endometriózist találtak már ízületben, csontban, tüdőben, agyban).

A szokásos menstruációs ciklus során a méhnyálkahártya a nemi hormonok hatására megvastagodik, és felkészül egy lehetséges terhesség befogadására. Ha nem alakul ki terhesség, csökken a hormonszint, emiatt a méh megvastagodott nyálkahártyája lelökődik. A folyamat során a nyálkahártya a hüvelyen keresztül, vérzés kíséretében havonta távozik.

Amikor méhnyálkahártya (endometriális) szövet kerül a méhen kívülre, akkor - hasonlóan a méhben található hormonérzékeny nyálkahártyához - havonta megvastagodik. Mivel azonban ez a kóros helyen lévő nyálkahártya nem tud a szervezetből távozni, felszaporodik a zárt testüregekben, és a környező szöveteket ingerli.

A szervezetben felgyülemlő endometriális szövet ciszták kialakulásához vezethet, amik a későbbiekben hegszövetet és összenövéseket eredményezhetnek, azaz a kismedencében található szervek falai összehegesedhetnek. Ez a folyamat fájdalmas, a tünetek erőssége különösen a menstruáció ideje alatt fokozódik, a hegek és összenövések pedig meddőséghez vezethetnek.

Az endometriózis kiváltó okai

A kialakulásának oka egyelőre ismeretlen, de számos tényező kiválthatja a betegség aktiválódását:

  • az immunrendszer nem megfelelő működése
  • a szövetek nekik nem megfelelő helyen történő átalakulása (metaplasia)
  • az endometrium hematogén, limfogén terjedése a szervezetben
  • állandó, alacsony szintű gyulladások a szervezetben,
  • mozgásszegény életmód,
  • krónikus stressz,
  • helytelen és hektikus táplálkozási szokások,
  • alhasi trauma (extrém mozgás, baleset vagy műtét által kiváltott hasi stressz).

Egy elmélet szerint az endometrium (méhnyálkahártya) sejteket tartalmazó menstruációs vér visszafele áramlik, és a petevezetéken keresztül kijut a hasüregbe, ahol aztán megtapad és növekedésnek indul. Egy másik elmélet szerint a véráram szállít endometriális sejteket a test egyéb területeire. Egy harmadik elmélet szerint genetikai hajlam fokozhatja a betegség kialakulását. Mindezek mellett egy rendellenes, elégtelenül működő immunrendszer szintén hozzájárulhat a kórkép kialakulásához.

Más kutatók elképzelései szerint a hasüregben található bizonyos sejtek megőrzik képességüket, mellyel endometriális sejtté tudnak alakulni. Ezek olyan jellegű sejtek, amik embrionális korban lehetővé tették a méh kialakulását. Feltételezések szerint a genetikai vagy környezeti hatások rákényszerítik ezeket a sejteket arra, hogy a méhen kívül endometriális szövetté alakuljanak át.

Endometriózis a női nemi szerveken

Az endometriózis tünetei

Az endometriózis lehet enyhe, mérsékelten súlyos vagy súlyos, és kezelés nélkül idővel romolhat. Egyes esetekben egyáltalán nem alakulnak ki tünetek és a betegséget csak egy teljesen más ok miatt végzett műtét során fedezik fel. Másoknál az alábbi problémák jelentkezhetnek:

  • Fájdalmas menstruáció (dysmenorrhoea) - A kismedencei fájdalom a menstruáció előtt néhány nappal elkezdődhet és a menstruációt követően néhány napig fennállhat, alhasi fájdalmat, illetve hátfájdalmat előidézve.
  • Fájdalom más időpontokban - Kialakulhat a kismedencei fájdalom az ovuláció során is. Egy éles mély fájdalomként jelentkezhet a kismedencében közösülés alatt, illetve székeléskor vagy vizeléskor.

  • Fokozott vérzés - Előfordulhat, hogy időnként a menstruációs vérzés mennyisége fokozódik, illetve két menstruáció között is vérzés alakul ki.

  • Meddőség - Vannak olyan esetek, amikor az endometriózist a meddőség hátterében álló okok keresésekor diagnosztizálják.

További figyelmeztető jel lehet a szabálytalan menstruáció, görcsös fájdalom, fájdalmas szexuális együttlét, fájdalmas vizelés, fájdalmas székelés, fájdalmas bélmozgások, hasmenés vagy székrekedés, valamint a véres vizelet, illetve véres széklet.

A menstruáció alatt valamilyen mértékű kismedencei görcsös fájdalom teljesen természetes, azonban az endometriózistól szenvedő nők általában sokkal súlyosabbnak írják le a menstruációs fájdalmat, illetve beszámolnak arról, hogy a kellemetlen érzés idővel súlyosbodik.

A fájdalom az endometriózis nagyon gyakori panasza, a súlyossága viszont nem feltétlenül megbízhatóan jelzi a betegség stádiumát. Vannak nők, akiknél a mérsékelt endometriózishoz is kifejezett fájdalom társul, míg másoknál sokkal súlyosabb hegesedések mellett is kevésbé elviselhetetlenek a tünetek.

Az endometriózist el kell különíteni más, szintén kismedencei fájdalommal járó betegségektől (például a kismedencei gyulladásos betegségtől vagy petefészekcisztától). Felmerülhet továbbá az irritabilis bél szindróma lehetősége is, amelyre időszakosan váltakozó hasmenés és székrekedés, illetve görcsös alhasi fájdalom a jellemző. Az irritabilis bél szindróma együtt is járhat endometriózissal, ami tovább bonyolíthatja a diagnózis tisztázását.

Az endometriózis a krónikus kismedencei fájdalom egyik oka lehet.

Ez a cikk is érdekelheti Milyen nőgyógyászati betegségek okozhatnak krónikus kismedencei fájdalmat?

Hajlamas lehet Ön az endometriózis kialakulására?

Az endometriózis legnagyobb valószínűséggel gyermektelen nőknél alakul ki - egyes nőknek öröklött hajlama is lehet.

Ritkán bizonyos megbetegedések - melyek megakadályozzák a menstruációs szövettörmelék rendes úton való távozását - fokozhatják a kialakulás kockázatát.

Bizonyos feltételezések szerint a kismedencét bélelő sejtek károsodása - például egy korábbi fertőzés által - szintén a betegség kialakulásához vezethet.

Az endometriózis bármely korban kialakulhat, és általában az első menstruáció jelentkezése után néhány évvel kezdődik. Amikor a menstruáció a menopauzát követően végleg elmarad, vagy a terhesség miatt átmenetileg megszűnik, az endometriózis tünetei is gyakran megszűnnek. A szülés után a panaszok változó gyakorisággal kiújulhatnak, nagyon ritkán pedig a menopauzában alkalmazott hormonpótló kezelés is kiújíthatja a tüneteket.

Megelőzhető-e az endometriózis kialakulása?

Mivel az endometriózis hátterében álló okokat jelenleg még nem ismerjük pontosan, nincs konkrét módja a megelőzésének. Úgy tűnik azonban, hogy azok a nők, akik már szültek, kisebb valószínűséggel fognak a későbbiekben endometriózisban szenvedni, mint azok, akik nem.

A téma cikkei - Endometriózis
4/1 Az endometriózis okai és tünetei
4/2 Az endometriózis diagnosztizálása
4/3 Az endometriózis kezelése
4/4 Az endometriózis és a teherbe esés esélye

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusDr. Tekse István szülész-nőgyógyász, meddőségi specialistaDr. Pukoli Dániel

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Tekse István szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista és Dr. Pukoli Dániel

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
WEBBeteg összeállítás - Dr. Borsi-Lieber Katalin, Dr. Szabó Zsuzsanna és Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen