Mozgásszervi problémák kezelése kineziológiai szalagokkal

Feövenyessy Krisztina
szerző: Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, rehabilitációs szakember - WEBBeteg
frissítve:

Napjainkban már számtalan olyan gyógymód közt válogathatunk a mozgásszervi panaszok rehabilitációjában, amelyek anélkül támogatják a gyógyulás folyamatát, hogy bármilyen káros mellékhatással járnának. Ezek egyike a kineziológiai szalagok (kinesio tape) alkalmazása.

A kineziológiai szalag egyike a leghatékonyabb kiegészítő gyógymódoknak, főképp mozgásszervi problémák esetén. A tape gondolata a '70-es évek derekán pattant ki a japán származású Kenzo Kase orvos kiropraktőr fejéből az addig merev ragasztószalagokkal, kötésekkel rögzített izmok, ízületek gyógykezelésének alternatívájaként. Nemzetközi térhódítása a 2000-es évek elején kezdődött. A 2012-es olimpián már a sportolók közel egyharmada viselt kinesio tape-et, ezt követően szinte hónapok alatt vált „divattá” a színes szalagok viselése.

Hogyan hatnak a kineziológiai szalagok?

A kineziológiai szalag mentes a kémiai hatóanyagoktól (szemben a gyógyszeres fájdalomcsillapító tapaszokkal), mégis képes arra, hogy rövid időn belül, mellékhatások nélkül csökkentse a fájdalmat és a mozgáskorlátozottságot. Az emberi bőrhöz hasonló tulajdonságokkal bíró, rugalmas, lég- és vízáteresztő pamutszalagok anélkül lazítják, rögzítik vagy korrigálják – ragasztási technikától függően – a sérült lágyszövetet, hogy jelentősen korlátoznák annak szabad mozgását, így lényegesen felgyorsulhat az ízületi- és izomproblémák gyógyulási ideje.

A szalag hatására a bőr és a bőr alatti szövetek fellazulnak, intenzívebbé válik a vér- és nyirokkeringés, enyhül a fájdalomérzékelő receptorokra nehezedő nyomás. Stabilizálja az izmokat, ízületeket, megakadályozza az izomgörcsök kialakulását, csökkenti a sérült szövetek terhelését és a gyulladások kialakulásának valószínűségét.

Milyen betegségek esetén alkalmazhatjuk a szalagot?

A kinesio tape használható többek közt

A tapasztalatok szerint a problémától függően akár egyszeri, egy hétig tartó viselés is elegendő lehet a gyógyuláshoz, összetettebb problémáknál szükség lehet két-három ismétlésre.

Nem mindegy, hogyan alkalmazzák

A szakember által, a pontos anatómiai ismeretek alapján és a probléma okának ismeretében felhelyezett tape hatására a sérült szöveteknek több helyük lesz: a vérkeringés és a nyirokfolyadék áramlása könnyebbé válik, és a fájdalomreceptorokra nehezedő nyomás is csökken. Elsősorban a friss, két héten belüli sérülések kezelésében a leghatékonyabb a módszer, de krónikus fájdalmak esetén is eredményesen alkalmazható. Külön előnye, hogy gyermekeknél és várandósoknál is biztonságos módszer. Mivel a tapaszok légáteresztőek és vízállóak, zuhanyozáskor is viselhetők és akár egy hétig is fent maradhatnak. - Dr. Pál Mónika reumatológus, Oxygen Medical

Kineziológiai szalag vállfájdalom

Kapcsolódó cikkek

Feövenyessy KrisztinaForrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, rehabilitációs szakember - Feövenyessy Medical Fitness Akadémia

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Sándor Judit, erőnléti és korrektív tréner
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Zsuga Judit, Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest