Az érelmeszesedés
Az érelmeszesedés (arteriosclerosis) az ütőerek (artériák) belső falainak zsírok lerakódása miatt történő beszűkülésével és megkeményedésével járó betegség.
A téma cikkei |
4/1 Az érelmeszesedés |
A beszűkült ér belső felületén vérlemezkék is fennakadhatnak tovább csökkentve az erek átmérőjét. Az erek térfogatának csökkenése következtében a vér nem tud akadálytalanul áramlani, ezáltal nő az artériák elzáródásának veszélye, ami stroke-hoz, szívinfarktushoz vagy a láb keringési zavaraihoz vezethet.
Miért alakul ki az érelmeszesedés?
A kor előrehaladtával nő az érelmeszesedés kockázata. A fiatalkori érelmeszesedés oka viszont sokrétű és csak részben ismert. A menopauza előtt a nők védettebbek, mint a férfiak, ennek oka a hormonokban keresendő.
Az arterioszklerózis rizikófaktorai a következők:
- Zsíros és kalóriadús ételek fogyasztása (ami túlsúlyhoz és a koleszterinszint növekedéséhez vezet)
- Túlsúly
- Mozgáshiány
- Dohányzás
- Magas vérnyomás
- Magas koleszterinszint
- Diabétesz mellitusz (cukorbetegség)
Mennyi az optimális vérnyomásom? |
A vérnyomás-kalkulátor megmutatja, hogy mennyi az Ön optimális vérnyomásértéke. Nézzük a táblázatot! |
Az érelmeszesedés tünetei és szövődményei
Maga az érelmeszesedés nem okoz tüneteket, míg az erek beszűkülése oly mértékű nem lesz, hogy a vérkeringés jelentősen romlik. Ekkor lépnek csak fel a tünetek, melyek attól is függnek, hogy mely erek érintettek.
- Ha az agyban futó erekben történik lerakódás, az stroke-hoz vezethet.
- Ha a szív környéki erek szűkülnek be, angina pectoris, szívinfarktus vagy szívelégtelenség alakulhat ki.
- A vese környéki erek elmeszesedése magas vérnyomást és a vese működésének leállását okozhatja.
- Ha érelmeszesedés a lábak vagy a medence ereiben van, akkor a lábak fájnak, kezdetben csak nagyobb terhelésre, később járás közben is. A férfiak esetében a medence ereinek meszesedése akár impotenciát is okozhat.
Az érelmeszesedés kezelése
Noha az érelmeszesedés gyógyszerrel nem gyógyítható betegség, kordában tartható. A kialakulását pedig meg lehet előzni. Eddig nem ismert olyan hatóanyag, mely el tudná távolítani az érfalról a lerakódásokat vagy a megkeményedett ereket újra rugalmassá tenné.
A páciensek életmódjának döntő szerepe van a kezelésben. Ha a betegséget korai stádiumban felismerik, koleszterinszegény diétával és rendszeres testmozgással a plakkok megszűnhetnek.
Kutatások eredményei szerint bizonyos vérnyomáscsökkentők és koleszterinszint-csökkentők megakadályozhatják a további lerakódást. Néhány anyag csökkenti a vérzsírszintet, ilyenek például a sztatinok, az omega-3-zsírsav, a nikotinsav és a fibrátok.
Az életveszélyes arterioszklerózis műtéti úton kezelhető. A kezelés módja az érelmeszesedés típusától és mértékétől függ.
Ballonkatéter alkalmazása (Perkutane Transluminale Angioplastie (PTA)): egy kis ballonkatétert tolnak be az érbe az érszűkületig, ahol a kis ballont felfújják. Az ér így kitágul, és a vér újra szabadon tud áramlani benne. Ha újabb érelzáródás fenyeget, akkor katéter segítségével egy kis dróthálót (stent) juttathatnak az érbe, hogy a vér szabadon keringeni tudjon benne.
Bypass (a vér útjának elterelése): a sebész egy „terelő utat” képez, ami a vért elvezeti a szűkület előtt. Ez azt jelenti, hogy az orvos vagy egy, többnyire a lábszárból származó eret használ fel, vagy egy érprotézist (általában gore-texből készül), hogy a vér ebben folytathassa útját, kikerülve az elzáródott érszakaszt. A pótér bevezetése az artéria szabad szakaszán, tehát az elzáródás előtt történik, másik végét a szűkület utáni érszakaszon újra az érhez csatlakoztatják. Ezzel kikerülik az elmeszesedett érszakaszt.
Az érelmeszesedés megelőzése
- Ha dohányzik, szokjon le róla!
- Figyeljen oda az egészséges, zsírszegény, változatos táplálkozásra. Fogyasszon sok zöldséget, gyümölcsöt.
- Amennyiben túlsúlyos, próbálja meg leadni a fölösleges kilókat.
- Mozogjon rendszeresen!
- Ha cukorbetegségben, magasvérnyomás-betegségben szenved vagy magas a koleszterinszintje, kezeltesse magát.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász