Rák, leves és egyéb finomságok
A BLOG LEÍRÁSA
Tanácsok, praktikák daganatos betegeknek táplálkozásról és sok másról... hogy könnyebben viseljék a kezeléseket, gyorsabban gyógyuljanak
Látogatás: 140848 alkalommal
A blogban írottak nem képezik a WEBBeteg orvosi tartalmának részét, azok igazság-, és valóságtartalmáért portálunk felelősséget nem vállal.
Március vastagbélrák elleni hónap - SZŰRJÜNK!!!!!
Alapítványunk fontos feladata a betegségmegelőzés és a szűrésre való figyelemfelhívás. Most támogatónknak köszönhetően ingyenesen juthatnak székletvér teszthez azok, akik szeretnének tenni egészségükért.
Pakolás már megint a mellékhatásokra
Sajnos ismét kísérletezésre kényszerültünk, mégpedig egy újabb kezelés újabb mellékhatása miatt. A probléma a következő: akne szerű pattanásfélék az arcon és a mellkason amik annyi eldurvulhatnak, hogy súlyos fertőzés is felléphet, valamint kiszáradt bőr a kezeken és a lábakon. Szóval ezeket kellett valahogyan élhetővé csökkenteni. Sikerült!
Legyen egy Kék Napod! - március 1.
Vegyél részt te is a vastgabélrák elleni harcban. Ünnepeljük a túlélőket, és segítsünk a betegséggel küzdőknek a vastagbélrák elleni hónap részeként megszervezett "Legyen egy kék napod!" programmal. Viselj ezen a napon te is kéket, hogy együtt ünnepelhessük azok bátorságát akik szembenéznek ezzel a szörnyű betegséggel. A kék nappal reméljük sokak figyelmét felhívhatjuk a betegségre, és minél többb információt oszthatunk meg az emberekkel.
Betegápolás, higiénia
A daganatos betegek ápolásában, főleg fekvőbetegek esetén, nagyon fontos a megfelelő higiénia.
Finomat egészségesen
Aki bélrendszeri betegséggel, például daganattal küzd, szinte elengedhetetlen, hogy megfelelő, egészséges ételeket fogyasszon. Sajnos azonban az egészségeset sokszor összetévesztjük az ízetlen, kevés tápanyagot tartalmazó ételekkel, ami nagy hiba.
Kellemetlen zsibbadás
Ilyenkor nyáron mindenkinek jól esik egy hűvös üdítő vagy egy fagyi, de előfordulhat, hogy vigyázni kell a hideg finomságokkal.
Információs délután daganatos betegeknek és hozzátartozóiknak
A program célja, hogy segítséget nyújtsunk betegeknek, hogy könnyebben viseljék a kezeléseket és a műtéteket, hozzátartozóiknak pedig abban, hogy valóban segíthessenek, amikor szükség van rá: táplálkozási tanácsokkal a jó fizikai állapotért, praktikus tanácsok a mellékhatások megelőzéséhez és enyhítésükhöz, segítség a mindennapi ápolásban. Feltehetik kérdéseiket, a fenti témákban juthatnak tájékoztató kiadványokhoz, hasznos termékeket ismerhetnek meg.
Zöldborsó-krémleves (Trutyi leves :))
Újra recept. Egy nagyon finom, és tápláló leves, amiben a legjobb, hogy mindössze 15 perc alatt elkészül, és a hozzávalók sem túl bonyolultak.
Miért jó az ízesítetlen tápszer?
A rengeteg ízű tápszer között találkozhatunk ízesítetlenekkel is. Ezek fogyasztásra nem a legjobbak, azonban nagyon finom, és rendkívül tápláló ételeket készíthetünk a segítségükkel.
A kezelések és a nap hatásai
Ahogy közeledünk a nyár felé, egyre többször süt a nap, érdemes kicsit beszélnünk a kezelések és a napsugárzás hatásairól. A kezelések alatt az immunrendszer amúgy is jóval gyengébb, mint az egészséges emberek esetében, a napsugárzás káros hatásai jóval gyorsabban jelentkezhetnek, például sokkal könnyebben leéghet egy daganatos beteg, aki kezelést kap. Ezen kívül bizonyos kemoterápiás szerek, például a vastagbéldaganat kezelésére szolgáló gyógyszerek erős fényérzékenységet válthatnak ki.
Mentsd meg szeretteidet!
A Mentsd meg szeretteidet! kampány célja, hogy felhívjuk a fiatalok figyelmét a vastag- és végbélrákra, mert a betegség szüleiket, nagyszüleiket is veszéyleztetheti. Miért fontos ez? Mert átlagos rizikófaktorú csoportnak számít mindenki, aki betöltötte az ötvenedik életévét. Mivel a legtöbb vastagbélrákos beteg ennél idősebb, ez a korcsoport további rizikófaktorok nélkül is veszélyeztetettnek tekinthető.
Vitaminok és kemoterápia...
Gyakori kérdés, hogy a kezelések alatt szabad-e vitaminokat és más étrend kiegészítőket szedni. Kemoterápia alatt általában nem ajánlják a plusz vitaminbevitelt és a gyógynövényes kiegészítőket, aminek jó oka van.
Vissza a leveshez...
Ismét egy nagyon gyorsan és könynen elkészíthető rendkívül finom és igazán tápláló leves a harcos szervezetnek. Már egy kisebb adag is felér egy egész ebéddel.
Legyen egy kék napod! - a vastagbélrák ellen
Alapítványunk idén, március másodikán először hírdette meg a Legyen egy kék napod! figyelemfelkeltő megmozdulást. A program célja, hogy ezen a napon minél többen öltözzünk kékbe és ünnepeljük azok bátorságát akik szembe néznek a vastagbélrákkal, és felhívjuk a figyelmet a betegségre, a szűrési lehetőségekre, és a kezelésekre, mert a vastagbélrák megelőzhető, kezelhető és túlélhető.
Bőrápolás a sugárkezelés alatt
A sugárkezelésnek kitett bőrfelület kipirosodhat, begyulladhat, pont úgy, mintha a nap égette volna meg. Gyakran előfordul a bőr hosszan tartó szárazsága, is, ritkábban pedig, a hajlatokban előfordulhatnak nedvedző hólyagok vagy más fájdalmas, viszkető bőrelváltozások. Ezeknek a mellékhatásoknak a megelőzésében segíthet, ha már az első kezelés után elkezdjük a bőr megfelelő ápolását.
Ha étvágytalan... - mascarponés gyümölcshab
A daganatos betegek étvágytalanságán sokat javíthat, még a hányingert is csökkentheti, valami hűvös finomság, amit egy kiskanállal szépen lassan lehet falatozni, ahogy jól esik a betegnek. Még jobb, ha ez a finomság még tápláló is, hiszen a kalória és a fehérje nagyon fontos a betegség ellen harcoló szervezet számára.
Mellékhatások IV. - bőr és körömproblémák
Egyes daganatellenes szerek alkalmazásakor mellékhatásként bőr- és köröm problémák is jelentkezhetnek. Ezek lehetnek pirosság, kiütések, viszketés, hámlás, a köröm sárgasága, töredezése, esetleg vonalkák megjelenése a felszínén. A legnagyobb problémát ilyenkor a bőr szárazsága jelenti, ami később a berepedéshez, végül pedig kisebesedéshez vezet. Ez a probléma leginkább az ujjak végét és a talpat érinti. Bőr berepedése és sebesedése nagy fájdalommal járhat, ami akár az olyan egyszerű dolgok...
Tejtermékek és kezelések
A has és a medence besugárzása, valamint egyes kemoterápiás kezelések alatt ajánlottak bizonyos étrendi változtatások. A kezelések hatására a gyomor és a bélrendszer rendkívül érzékennyé válhat, így bizonyos ételek irritációt okozhatnak. Leggyakrabban ilyen problémát a tej és a tejtermékek válthatnak ki, melynek tünetei az étel elfogyasztása után az erős görcsökkel járó, súlyos hasmenés.
Miért jó a gyömbér?
A daganatos betegeknek sokszor kell szembenézniük különböző, nagyon kellemetlen mellékhatásokkal a kemo- és a sugárterápia alatt. Ezek leküzdésében nagyon hatékony segítség lehet a gyömbér.
Mellékhatások III. - hasmenés
A hasmenés talán a legkellemetlenebb mellékhatás, ami felléphet a kezelések közben. Okozhatják a kemoterápiás szerek is, de legtöbbször a beleket érintő besugárzás következtében lép fel ez a probléma. A gyakori, hosszú ideig tartó hasmenés nem csak fogyást eredményezhet, hanem az ásványi anyagok és vitaminok hiányához is vezethet.
Egy turmix minden gondra - gyömbéres banánturmix
A daganatos betegek kezelésének leggyakoribb mellékhatásai az étvágytalanság, a hányinger, és a hasmenés, melyek megkeseríthetik a beteg mindennapjait. Ezzel a könnyen elkészíthető, finom itallal könnyen enyhíthetünk a problémákon. A banán rengeteg, a szervezet számára fontos tápanyagot tartalmaz így pótolja, amit az étvágytalanság miatt nem vesz magához a beteg, valamint jól hat hasmenés estén is. A gyömbér hatékonyan enyhíti a hányingert, jót tesz a gyomornak és a beleknek, javítja az...
Mellékhatások II. - hányinger
A kezelések hatására fellépő hányinger vagy hányás nagyon megkeserítheti a beteg mindennapjait. Hányinger esetén csökkenhet az étvágy, hányás esetén pedig a tápanyagok felvétele. Sokszor a legnagyobb problémát az okozza, hogy a beteg félelmében nem eszik inkább, nehogy hánynia kelljen. A tünetek kezdetekor, és enyhébb esetben nagyon hatékonyak lehetnek bizonyos házi praktikák.
Pótoljuk az elveszett ásványi anyagokat
A kemoterápia és bizonyos esetekben a sugárterápia mellékhatásaként gyakran lép fel hányás és hasmenés. Ilyenkor a szervezet nem csak nagy mennyiségű folyadékot veszít, hanem ezzel együtt sok ásványi anyagot is, amelyek nagyon fontosak a szervezet megfelelő működéséhez. Sokszor már tünetei is lehetek ha ezek az anyagok hiányoznak, ilyen például a lábgörcs. Ha a hányás és a hasmenés hosszabb ideig áll fenn, akkor érdemes minél gyorsabban pótolni ezeket az ásványi anyagokat.
Mellékhatások I. - étvágytalanság
Az egyik legnehezebben kezelhető mellékhatása a kezeléseknek, az étvágytalanság. Sajnos ezen a problémán nem igazán lehet gyógyszerekkel segíteni. Ehhez a beteg akaratereje és némi ügyesség kell.