A baba levegőztetése, a csecsemővel való foglalatoskodás
"A baba fürösztését legcélszerűbb délelőtt a második szoptatás előtt elintézni szobájának reggeli takarítása előtt. Fürdőjének és toilettjének befejezése után szopik, azután ágyába vagy bölcsőjébe tesszük és lehetőleg egy másik jól szellőztetett szobában helyezzük, félóra eltelte után kellőképpen be- és letakarva, a rendszerint alvó babára rányithatjuk az ablakot, kéthetes korán tul ez az év bármely szakában megtehető, nyár melegében élete első napjától. Megfelelő időjárásban, ebben nem is túlságosan válogatva ki is lehet vinni a babát a szabadba, itt a lehetőségig széltől és szél által hozott portól, piszoktól kell óvnunk. A baba kéthetes korától, a nap legnagyobb részén keresztül élvezheti és élvezze a szabad levegőt, ha másként nem, szobában tárva-nyitott ablakokon keresztül, csak átpakoláshoz vigyük temperált szobába.
Szabadban tartózkodó gyermeknél arra legyen gondunk, hogy ne fázzék; erről kezeinek és lábacskáinak tapintatja győzhet meg bennünket. Éjszakára sem kell hermetikusan elzárni a szobát, melyben a baba tartózkodik, nyáron teljesen nyitva lehet az ablak, hűvös vagy hideg időben nagyobb vagy kisebb rést hagyunk szabadon. 3-4°-nál hidegebb téli időben sem kell szobában hagynunk a kicsikét, ilyenkor melegítő palackot tehetünk kocsijába, egyet-egyet teste két oldalára, esetleg egyet lábaihoz. Amilyen fontos télen is a levegő és a napfény, époly fontos, hogy a babát nyáron ne bántsa a nagy meleg, nyáron tehát különösen a nagy melegekben ne pólyázzuk a babát, hanem hagyjuk teljesen szabadon, vagy fedjük be enyhén, könnyű takaróval. A nagy meleg, ha azt pakkolással és rossz levegőztetéssel súlyosbítjuk, a baba egészségét nagyon károsíthatja.
A csecsemővel való foglalatoskodás.
A babának szabad levegőn való tartása még azon előnnyel is jár, hogy vele a környezet kevésbbé foglalkozik.
A csecsemővel első perctől ne foglalkozzunk többet, mint amennyit tisztántartása, öltöztetése, táplálása és gondozása megkíván; ezen kívánalmaknak a legpontosabban, legaprólékosabban tegyünk eleget, de tovább azután hagyjuk békén a babát, ne hordozgassuk, ne rázogassuk, ne tologassuk ide-oda kocsiját vagy himbáljuk, ne igyekezzünk esetleges sírását énekléssel túlharsogni, ez természetesen nem zárja ki azt, hogy a baba közelében valaki ne énekelhessen, ne zenélhessen, ne társaloghasson rendes hangon. A gyermeket kezdettől fogva nem szabad kényeztetni, ne kívánja meg az abszolút nyugalmat alvásához, ne zavarja ebben nappali világosság vagy lámpafény; csak némelyik veleszületett módon érzékenyebb gyermeknek kell ezirányban némi engedményeket tenni, de még ilyenkor is sokat lehet elérni rendszeres, céltudatos szoktatással; viszont a legkevésbbé érzékeny, illetve kényes természetű gyermek is elkényeztethető. A baba a nála foganatosított életrendbe igen hamar beleszokik, az ebből való kizökkenések bántják őt, egyik gyermeket jobban, másikat kevésbbé, ez veleszületett módon az egyéniségétől függ."
(Az egészség enciklopédiája – Dr. Preisich Kornél egy. m. tanár)
Böngésszen a kacsolódó cikkek között a WEBBetegen: