A beteg gyermek higiénéje
„Mielőtt a tárgyra térnék, néhány megszívlelendő dolgot kívánok a szülők figyelmébe ajánlani, kik gyermekük érdekében orvoshoz fordulnak tanácsért. Minden leendő anya jól teszi, ha érdeklődik csecsemők és gyermekek iránt és hogyha ezt rokonai, ismerősei körében meg nem tehetné, járjon be valamelyik csecsemő- és gyermekotthonba, csecsemő- és gyermekkórházba, vagy legalább csecsemődispensaire-be. Ne akarjon itt betegségeket megismerni, hanem tanulja meg, hogy milyen az egészséges csecsemő és gyermek, hogyan kell ezzel bánni. Figyelje meg jól az egészséges csecsemőnek és gyermeknek minden mozdulatát, álmát, táplálkozását, szóval minden életműködését, figyelje meg ezek között légzését, hangját, sírását, mosolyát, kacagását stb. stb., vésse ezeket jól emlékezetébe azon célból, hogy észrevehesse azt, ami a normális-egészségesnek mondott állapottól elüt. Ha az anya, vagy gondozó gyermekénél ilyen jelenségeket észrevesz, ezeket jelentse orvosának. Amikor bármily panasszal fordul az orvoshoz, ne térjen ki mellékes körülményekre, adja elő a tényleges panaszt és várja be a körülményekre vonatkozólag orvosának kérdéseit, ezekre is lehetőleg röviden adjon választ, mert bőbeszédüséggel orvosa figyelmét téríti le a lényegről. Másik époly fontos dolog, hogy az orvos tanácsait jól jegyezzük meg magunknak, figyeljünk tehát jól oda, amikor az orvos tanácsait adja; ne foglalkozzunk azalatt mással, ha nem bizunk eléggé emlékezőképességünkben, vagy csináljunk magunknak azonnal jegyzeteket, vagy leghelyesebb, ha az orvost kérjük meg arra, hogy tanácsait vezérszavakban irásba foglalja. Harmadik követelmény, hogy a szülők leggondosabban kövessék orvosuk tanácsát, mert ha ezt nem teszik és eredményt nem látnak, akkor orvosukat félrevezetik és ennek a beteg gyermek szenvedi kárát. Sokszor megtörtént rendelésemen, hogy a szülő, mialatt a gyermekre vonatkozó tanácsaimat adtam, a gyermeknek szólt, hogy jól figyeljen oda, és jegyezze meg magának azt, amit a doktorbácsi mond. Én ilyenkor meg szoktam mindig mondani, hogy tanácsaim bár a gyermekre vonatkoznak, a szülőkhöz szólnak, ezeket a szülőknek kell jól megjegyezni és a gyermeknek természetesen ezekhez kell alkalmazkodnia. A gyermek nem határozhat abban, hogy vele mi történjék, neki föltétlenül szót kell fogadnia.
A szülő mindent vegyen észre gyermekén, minden panaszát vegye tudomásul, de gyermeke előtt sohase mutasson aggodalmat, még kevésbé ijedelmet. Ha a szülő biztos a dolgában és a netalán észlelt eltérések lényegtelenek, ezeket maga is elintézheti, hogyha a szülő vagy gondozó bizonytalan a dolgában, ne mulassza el és kérje ki orvosa véleményét és tanácsát, még kicsinek látszó okok miatt is. A szülő higgadtságát a gyermek betegágya mellett se veszitse el, cselekedjék megfontolva, nyugodtan. A gyermek minden betegségből gyógyulhat, a gyermeki szervezet csodás, sokkal jobban képes betegségeket elviselni, mint a felnőtt, betegségekből visszamaradt ártalmakat is sokszor bámulatosan küzd le. Legyünk tehát mindig bizalommal, ne hanyagoljunk el semmit a beteg körül, tartsuk be az orvosnak minden intézkedését. Tisztaság, jó levegő és kielégitő táplálás minden betegség leküzdésének fő kellékei.
Mindent észre kell vennünk, ami a gyermek normális viselkedésétől eltér, ha bágyadtabb, ha élénkebb, melegebb vagy hűvösebb a bőre, lázas vagy alacsonyabb a hőmérséklete, ha szomjasabb, ha étvágytalanabb, álmosabb, ha többet ásitozik, ha többet tüsszent, ha köhécsel vagy köhög, ha hány vagy ha hasmenése van, vagy ennek ellenkezője, szorulása van vagy ha szaporább a légvétele. Észre kell vennünk, ha többet izzad, ha szárazabb a bőre vagy ha viszket, akár szerte az egész testén, akár csak körülirtan pl. a végbél körül. Lehet halványabb a bőre, máskor pirosabb, lehetnek rajta kiütések, lehetnek szines és szintelen foltok vagy duzzanatok. Könnyezhet a szeme, folyhat az orra, váladékos lehet a leánykák szeméremrése és t. e. f. Ezek jó részével a továbbiakban fogunk még foglalkozni. Bármilyen eredetű láz ellen alkalmazhatunk a hőmérsék csillapítása céljából vizes borogatásokat. A gyermek kora és hőmérséke szerint állott, vagy hideg vizből kifacsart kendővel tesszük ezt, jeges borogatást csak orvosi rendelésre szabad adni. Ismét a láz foka szerint csak a mellkas köré helyezzük a borogatást, vagy begöngyöljük a törzset és combokat, vagyis a hónaljtól a térdekig érhet a borogatás. Kiütéses betegség sem képezhet akadályt abban, hogy a lázat borogatásokkal csillapítsuk. Borogatások feltételénél mindig csak az a fontos, hogy a borogatókendő jól ki legyen facsarva, és hogy a borogatást vastagabb puha, száraz ruha teljesen födje; sem a testi fehérnemű, sem az ágynemű a borogatástól ne szenvedjen. A borogatás levétele után a testet puha száraz ruhával enyhén ledörzsölni célszerű. Borogatást lázas betegnek az orvos bevárása előtt is adhatunk mindig, ellenben gyógyszert csak az ő rendeletére adjunk.
A lázas betegtől sohse vonjuk meg a vizet, víz helyett teát is nyújthatunk, ezen italokból legfeljebb ne adjunk túlságosan sokat egyszerre, de gyakran nyújthatjuk. Az ital, melyet orvosi tanács nélkül adunk, ne legyen tul hideg.
Orvos bevárása nélkül adhatunk bélbeöntést a beteg gyermeknek akkor, ha lázas és 24 órája már nem volt ürülése; a beöntéshez 3 deciliter forralt, langyosra lehütött vizet, vagy langyos kamillateát használhatunk, ha ez eredményhez nem vezetne, ugy 10—15 perc multán a beöntés megismételhető. Hashajtó adagolásával kissé óvatosak legyünk, amennyibea vakbéllob gyanújánál mellőzendő.
A beteg gyermek étrendjét, mielőtt azt orvos megszabná, már szorítsuk meg, de ne éheztessük fölösleges módon a beteget sem. A megszorítás leghelyesebben abban álljon, hogy zsírt, hust és tojást nem adunk, tejet is csak hígítva.
A betegnek utolsó ürülékét, vizeletét, esetleg hányadékát az orvos megérkezéséig őrizzük meg, hogy ezeket neki kívánatra megmutathassuk.
Mihelyt a gyermek lázra gyanús vagy beteg, hőmérőzzük meg, kora szerint hónaljban, lágyékhajlatban vagy végbélben. Csináljunk egy táblázatot melyre a hőmérséken kivül minden lényegest feljegyezhessünk. A hőmérséknek pontos ismerete mindig fontos, sokszor helyes kórismét e nélkül az orvos fel sem állithat. Sohasem bizzunk magunkban, hogy a hőmérsékeket egyik napról a másikra, vagy több napról visszamenőleg meg tudjuk jegyezni.
A hőmérséket 2—3 éves korig, esetleg tovább is a végbélben mérni célszerű, ezen célra olyan hőmérőt válasszunk, melynek rövid, vastag higanytartánya van, csak a higanytartányt szabad zsírozás után a végbélbe illeszteni, mert ahány milliméterrel hosszabb darabját a hőmérőnek illesztjük be, annyiszor 0.1 fokkal magasabb hőmérséket eredményezhet hőmérésünk. A hőmérés a végbélben 3 percig tartson. Hároméves koron túl a lágyék, illetve combhajlatban, a hónaljban, még idősebb gyermekeknél esetleg a szájban a nyelv alatt mérhető a hőmérsék. Ezen célokra is a rövidebb higanytartányu hőmérők felelnek meg jobban; a hőmérőzés a lágyék vagy hónaljban 10 percig, a szájban 5 percig tartson. Egészséges csecsemő és fiatal gyermek hőmérséket a hőmérő a végbélben 37,3, sőt 37,6°C.-nak is jelezheti, fontos az, hogy a napi hőingadozás ne legyen nagyobb 0,5°-nál. Tudnunk kell azt is, hogy a csecsemőnek tartósabb rugdalódzása, vagy fiatal gyermeknek futkosása, különösen gyengültebb állapotban a végbélhőmérséket hamar feljebb hajtani képes. Nagyobb gyermeknél is 37,1—37,2°C. végbélhőmérsék, ha a napi ingadozás 0,5°C-t meg nem haladja, nem tekinthető kórosnak."
(Az egészség enciklopédiája – Dr. Preisich Kornél egy. m. tanár)