A gyermekek hátgerincelferdülése 1. rész
"Ha fejlődésben levő gyermekek testét vizsgáljuk, azt tapasztaljuk, hogy a gyermeki test egyik leggyakoribb hibája a gerincoszlop elferdülése*. Ennek azonban csak az utóbbi években kezdenek nagyobb jelentőséget tulajdonitani, mióta megfigyelték, hogy az a régi álláspont, amely szerint a gyermek ferde tartását „majd kinövi", helytelen. Ellenkezőleg, a ferde tartás állandóan roszszabbodik, ugy, hogy ha elhanyagolják, felnőtt korukra esetleg gyógyíthatatlan nyomorékokká lesznek. Talán az is hozzásegített ennek a veszélynek a felismeréséhez, hogy a háború alatt, amikor a gyermekek rosszabb viszonyok között éltek és nőttek fel, a hát-gerincelferdülések még sokkal gyakoribbá lettek.
A gerincoszlopnak két feladata van:
- egyrészt a törzs szilárd vázát alkotja és ezáltal lehetővé teszi, hogy függőleges helyzetben megmaradhasson és viselje a fej súlyát;
- másrészt pedig az, hogy emellett a törzsnek minél nagyobb mozgáslehetőségeket biztosítson.
Ennek a két feladatnak a gerincoszlop teljesen megfelel azáltal, hogy nem egy egyenes csontból, hanem apró darabokból, a csigolyákból van összetéve és ezek sem fekszenek szorosan egymáson, hanem köztük vastag és rugalmas porclemezek helyezkednek el. Ezeket a porclemezeket ugy kell elképzelni, mint igen rugalmas gummigolyókat, melyek külső nyomás következtében a csigolyák közt összelapultak. Ebben az összenyomott helyzetben a csigolyákat összekötő szalagok rögzítik meg őket. Ezáltal a gerincoszlop belső feszültséget nyer és a megterheléssel szemben ugy viselkedik, mint egy rugó. Ezért az egészséges ember gerince sem egy egyenes rud. A sok individuális különbség ellenére megállapítható, hogy a gerincoszlop oldalról nézve kettős S alakú, a megterhelés következtében ez az egyensúlyi helyzete. A gerinc az ágyéki részen előre, a háti részen hátrafelé és a nyaki részen ismét előrefelé domború. Ha azonban ezek a görbületek túlságosan kifejlődnek, megváltoztatják a test egyensúlyi helyzetét. így az ágyéki rész túlságosan kifejlődött homoruságát lordózisnak, a háti rész túlságos kidomborodását pedig kifózisnak, gömbölyű hátnak nevezzük. Ezek a krónikusan tulfejlődött görbületek felléphetnek külön-külön és együttesen is. Azonban az egész testre nézve sokkal súlyosabb a gerincoszlop oldalra való elhajlása: a skoliózis. Amig ugyanis a lordózisnál és a kifózisnál a test szimmetriája nem változik meg, a skoliózisnál ez teljesen felborul. Ha a gerinc oldalra elgörbül, a mellkas jobb és bal fele se maradhat többé egyenlő, a két tüdőfél se fejlődhet egyformán. Ugyanez áll a vállakra, a lapockára és a medencére is. A skoliózis azonban nenmcsak a gerinc oldalra való hajlásából, hanem a csigolyáknak a saját tengelyük körül való elcsavarodásból áll: ez az u. n. torzió.
A skoliózist két szempontból osztályozhatjuk; alakja és foka szerint.
Az alakja kétféle lehet:
1. A teljes vagy totál skoliózis, amikor is az egész gerinc egyetlen jobbra vagy balra homorú ivet alkot. A skoliózisnak ez a formája a legritkább.
2. Az S vagy kettős S alakú skoliózis A gerinc S alakú elhajlása ugy fejlődik ki, hogy először egy kis oldalragörbülés áll elő, leggyakrabban a háti részen és ennek a kiegyensúlyozására az ágyéki vagy a nyaki részen ellengörbület keletkezik. Ha azonban ugy a nyaki, mint az ágyéki részben előáll egy ellengörbülés, a kettős S alak képződik.
A skoliózis foka szerint megkülönböztetünk:
1. Elsőfokú skoliózist, mely még oly gyenge fokú, hogy csak kifáradásnál vagy ernyedt tartásnál jelentkezik, viszont a gerinc még akaratlagosan kiegyenesithető.
2. A másodfokúhoz azokat a könnyű eseteket számítjuk, melyeket akaratlagosan kiegyenesíteni már nem lehet.
3. A harmadfokúhoz a nehéz esetek tartoznak, amikor a gerincoszlop elgörbült részei megmerevednek és már kifejlődtek a bordapupok is.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy minél kezdetibb fokán ismerjük fel a skoliózist; minél előrehaladottabb, annál kevesebb reményünk van rá, hogy segithetünk rajta. Viszont ha kellő időben megtesszük az óvintézkedéseket, sok bajnak elejét vehetjük. Ezért lenne fontos, hogy ugy a szülők, mint a házi- vagy iskolaorvos minél gyakrabban vizsgálja meg a gyerekek hátát. Ez különösen fontos lázas és fertőző betegségek után, amikor is a hát izomzata erősen elgyengült.
Ha a szülőnek nincsen módjában a gyermeket gyakrabban orvossal megvizsgáltatni, ugy saját maga is felismerheti a skoliózist még kezdő stádiumában is, ha a gyermeket átlag 2 hónaponként meztelen felsőtesttel maga elé állitja és megfigyeli a következőket:
1. Ha a gyermek csüngő karokkal egyenesen áll, egyforma-e két oldalt az a háromszög, melyet a derékvonal és a kar belső oldala zár be. (A karok ne legyenek feszesen, hanem lazán csüngjenek!)
2. Egyforma magasan áll-e a gyermek két válla.
3. Egyforma magasan áll-e a gyermek két lapockája, nem áll-e az egyik jobban ki, mint a másik.
4. Egyenes-e a gyermek gerincvonala egyenes tartásnál, vagy olyankor, amikor ernyedt felső testtel előrehajlik.
5. Egyforma magasra tudja-e felemelni a gyermek oldalra feszesen tartott jobb- és ballábát. (A lábat lendület nélkül, lassan emelje.) A szülő kötelessége, hogy a gyermeket azonnal orvoshoz vigye, mihelyt a felsorolt módokon megvizsgálva, a legcsekélyebb eltérést észleli. ..."
folytatjuk!
(Az egészség enciklopédiája: dr. Simai Béláné)
Kapcsolódó cikkeink közül néhány a WEBBetegen:
Gerincferdülés, lúdtalp és egyéb ortopédiai problémák>>
Veszélyes lehet a hirtelen kezdett testedzés>>