Szépségápolás - A haj ápolása 5. rész
Hajfestés - folytatás
"A nők gyakran panaszkodnak, hogy eredetileg szőke, világos vagy sötétvörös hajuk előttük ismeretlen okból feltűnően kezd barnulni. Ilyen esetben azt szokták javasolni, hogy mossák meg a fejüket hetenként kamilla főzetével és minden hatodik héten tegyenek a félliternyi kamilla-főzethez két evőkanállal 3%-os hydrogen-superoxydoldatot. Megjegyzendő, hogy legjobbnak találják az úgynevezett római kamillát, amilyet minden nagyobb gyógyfükereskedésben lehet kapni.
Hiu anyák gyermekeik hajának szőkitését már kicsi korukban kezdik olymódon, hogy ecettel, citromlével vagy kamillateával mossák. Minthogy a gyermek haja ettől száraz és törékeny lesz, itt is ugy kell eljárni, mint minden egyéb hajfestésnél, tudniillik kissé be kell zsírozni vagy olajozni a hajat, hogy visszanyerje természetes fényét.
A nagy reklámmal hirdetett különféle hajszőkitő szerekben a festőanyag rendszerint nem más, mint hydrogen-superoxyd. A példa kedvéért megemlítjük a híres Gold-Hair-Washt és az Aurícomet.
A hajfestés művelete igen egyszerűnek látszik, az igazság azonban az, hogy sikeres kiviteléhez ügyességre, türelemre és mindenek fölött nagy gyakorlatra van szükség. Nem látszik ajánlatosnak, hogy bárki is sajátkezűiig fesse meg a haját mindaddig, mig a követendő technikai eljárást hozzáértő szakembertől meg nem tanulta.
Aki a haját festi, annak számba kell venni, hogy a festék nem marad ott állandóan, hanem hosszabb vagy rövidebb idő múlva lekopik. Az pedig magyarázatra nem szorul, hogy az utána növő hajszálak mindig az eredeti szint mutatják. Ilyenformán a festést időközönkint meg keli ismételni. A festés csak ugy sikerül, ha a haj előbb zsírtalanítva van, ami szappannal vagy 1-2%-os szódaoldattal való mosás által történik. Lehet azonban a fejmosáshoz shaimpoont is használni, amelyhez egy kevés szalmiákszeszt adunk. Mikor már bőséges vizzel jól leöblítettük ia hajat, akkor meg kell szárítani, mert a festék csak a teljesen zsírtalan, száraz hajat fogja meg. A haj megszáradását legyezgetéssel is lehet siettetni. Maga a festés ugy történik, hogy puha fogkefével rákenjük a festőanyagot a szétválasztott fürtökre, még pedig a hajszálak hegyétől kezdve a tövük felé. Mikor a festék rászáradt a hajra, ki kell fésülni és kissé be kell zsírozni: Ólomfestékek használatánál a hajat nem kell zsirtalanitani. Magát a festést keztyüs kézzel kell végezni. Foltok elkerülése céljából a homlokot kissé be kell zsírozni, a nyak köré pedig fésülködő-köpenyt kell tenni.
Ami a hennával való festést illeti, erről a következőket kell tudni. A henna a Lawsonia inermis nevü cserjének leveleiből készült zöld por. Ez a növény főkép Indiában, Perzsiában és Arábiában honos. Ha a szokásos fekete szint akarjuk vele elérni, indigólevél porával kell keverni. Az eljárás Taschkis útmutatása szerint abból áll, hogy hennaporból langyos vizzel tejfelsürüségü pasztával bekenjük az egyes szétválasztott fürtöket. A paszta egy óráig maradjon a hajon, aztán le kell öblíteni langyos vizzel. Megszáradás után indigólevélporból és vizből készült pasztával hasonló módon kell bekenni. Egy óra múlva ezt is le kell öblíteni. Az alkalmazás ideje szerint a haj szőke, gesztenyebarna és fekete szint ölt. Teljesen ártalmatlan. Ha a haj színe nem egyenletes, akkor a festés nem sikerült és meg kell ismételni. Az eredmény általában igen jó szokott lenni és a festés sokáig tart. Néhány hónap múlva azonban utána kell festeni, mert különben kellemetlen színváltozások keletkeznek. Foltot csak hosszabb ideig való alkalmazásnál hagy. Szakemberek útmutatása szerint vöröses-szőke szín előidézésére 50 gr. henna és ugyanannyi indigólevélpor kell. Világosbarna lesz a haj, ha 30 gr. hennát és 60 gr. indigólevélport használunk. Barna hajhoz 30 gr. hennára és 90 gr. indigólevélporra van szükség. A szemöldököt és a szempillákat is hennával szokták barnára vagy feketére festeni. Ezen célra azonban kinai tust, kasseli barnát, sőt lámpakormot is használnak.
A hajfestést, kivált ha őszülő haj megfestéséről van szó, helyteleníteni nem lehet, csak arra kell ügyelni, hogy mindig olyan festőszert használjunk, amelyben mérgező hatású alkatrészek nincsenek. Ujabban sürüen (alkalmazzák a berlini anilinfestékgyár által forgalombahozott Eugatolt, amely mindenféle színárnyalat létrehozására alkalmas. Vele szőkére, világosbarnára, sötétbarnára és feketére lehet a hajat festeni. Ugyancsak jól bevált az ugyanazon gyár által készitett Primal is. Mind a kettő aránylag ártalmatlam, egyenletesen fest és nem izgatja a bőrt. Velük tökéletesen vissza lehet adni a hajnak eredeti színét. Ennek ellenére is tudni kell, hogy idővel minden hajfestőszer kárt tehet a hajban főkép azáltal, hogy kiszárítja és törékennyé teszi. Ilyenformán az ősz hajnak barnára vagy feketére való festése céljából nincs szükség az ólom és ezüsttaralmu festőszerekre. Különösen károsak az ólomtartalmuak, pedig ilyen nagyon sok van forgalomban. Csak a példa kedvéért említjük meg az Áqua amarellát, a Talmát, Vitaliát és Eau de Liénest. Az ezüsttartalmuak gyakran okoznak bőrgyulladást és a fejbőrt is megfestik. Minthogy a hajfestőszerek csak kivételesen váltják reményeinket valóra, legjobb tőlük tartózkodni, vagy ha mégis ragaszkodunk hozzájuk, használjunk olyanokat, amelyek legkevésbé ártalmasak."
(Az egészség enciklopédiája - Dr. Bród Miksa orvos)
Kapcsolódó cikkek a WEBBetegen: