A tüdő betegségei - 5. rész
"A tüdő szövetének megbetegedései között elsősorban a tüdőtágulást kell említeni, ami rendszerint későbbi életkorban lép fel. A tüdőtágulás valóban a tüdő kitágulásában, térfogatnövekedésében áll, a tüdő mintegy fel van fújva, az egyes tüdőhólyagocskák boncolásnál szabad szemmel is láthatók, holott egészséges tüdőben szabad szemmel alig vehetők észre. A tüdőhólyagocskák fala elvékonyodik, a hólyagocskák összefolynak, ruganyosságuk megszűnik.
A tüdőtágulás keletkezésénél makacs, hosszantartó bronchiális hurutok, asztma játszik szerepet különösen olyan korban, amikor már a tüdőszövet rugalmassága különben is csökkent. A betegség tünete elsősorban lélegzési nehézségekből áll, erős légszomj a hiányos gázcsere következtében. Különösen a kilélegzés van megnehezítve a tüdőhólyagocskák rugalmasságának csökkenése következtében. A lélegzés gyöngülése folytán a vér szénsavtartalma szaporodik, a vérkeringés a tüdőben meglassubbodik, pangás áll be a jobb szívben, a jobb szív és a beléje nyiló véredények tágulnak, a szívnek nagyobb munkát kell végeznie, minek következtében gyakran a szívműködés zavarai állnak be.
A tüdőtágulás igen lassan fejlődik, rendszerint évekre, sőt évtizedekre nyúlik. Közben az állapot javul, majd rosszabbodik, a betegek télen és tavasszal, rossz időjárás mellett, rosszabbul érzik magukat, ilyenkor könnyen állnak be hurutok és súlyos légszomj. Gyakran csatlakozik a tüdőtáguláshoz asztma.
Legfontosabb teendő a betegség kifejlődését megakadályozni a bronchiális hurutok gondos kezelésével, valamint megfelelő edzéssel elkerülni mindenféle hurut létrejöttét. Akik ilyen betegségekre hajlamosak és foglalkozásuknál fogva káros hatásoknak vannak kitéve, azoknak legjobb tanács, hogy hagyják abba foglalkozásukat és olyan munkát keressenek, amelyben nincsenek kitéve különösen a poros vagy másképen rossz levegő hatásának.
A tüdőtágulás kezelése csak a szakorvos dolga lehet és csak annak a tanácsa alapján lehet eredményre számítani. Szerepet játszanak mindazok az eljárások, amiket az asztmánál említettünk, azonkívül különleges készülékek, amelyekben a kilélegzés ritkított levegőben történik, vagyis ilyenformán a levegőt mintegy kiszivattyúzzák a tüdőből és evvel annak térfogatát mesterségesen csökkentik. Ez tehát a tüdőgimnasztika egyik fajtája, ami a tüneteket enyhítheti; a tüdőszövet elvesztett ruganyosságát azonban visszaadni nem tudja. A betegnek általában minden könnyítést okoz, ami a kilélegzést megkönnyíti, ilyen készülék például az úgynevezett lélegzőszék, vagy például rugalmas fűző, amely kilélegzés közben összeszorítja a mellkast. Mindezek az eljárások különösen megfelelő gyógyhelyeken hatásosak."
(Az egészség enciklopédiája – dr. Józsa Jenő v. kórházi főorvos)
Ezek is érdekelhetik Önt: