A gümőkór (tuberkulózis) és az ellene való védekezés - 12. rész
A betegnek és környezetének helyes viselkedésre való tanítása
"Ha a fennjáró beteg szabadban van, ugy nem kell a cseppfertőzéssel törődnie, mert a fényhatás ott rövidesen elpusztitja a finom csöppecskék ragályát (a tömegesebb köpetét már nehezebben!): a szabadban tehát csak arra kell ügyelni, hogy a közelünkben lévő embertársra, vagy valamely használati tárgyunkra rá ne köhögjünk. Zárt helyiségben az utóbbiaknak fokozott szemmeltartása mellett a fenjáró beteg a tenyérnek a száj elé tartásával élhet, mert módjában van a beszennyezett kezét e müvelet után mielőbb megmosni - a fekvő azonban, ha nincs a kezeügyében mosdókészlet, szerintem okosabban teszi, ha a hálószekrényén a köpőcsésze mellett (és nem a párna alatt) tartott zsebkendőt kapja amúgy összegöngyölve - a szája elé, mikor köhög s nem a tenyerét, ujjait fertőzi meg a repülő cseppek ragályával.
A betegnek persze - ahol csak lehet - külön szobája legyen s abban minél kevesebb tárgy, főleg minél kevesebb, lehetőleg semmi párnázott bútor. Mert erről a fertőzményt eítávolitani nehéz, mig a párnázatlan bútor és egyéb mosható holmi ötszázalékos káliszappanos vizzel (egy tetőzött evőkanálnyi káliszappan, zöldszappan 1 liter vizre) naponta jól megtisztitható a ragálytól.
Szőnyeg, függöny természetesen a beteg szobájában ne legyen. Az, ami ezekből megtűrhető, csupán egy a két ablaktábla közé elhelyezett (de nem belül akasztott) mosható vászonból való félfüggönyöcske és az ágy elé helyezett mosható bolyhos törülköző, szőnyegnek kinevezve, melyet aztán minél gyakrabban kell váltani.
Mint a mult század nyolcvanas-éveinek elejétől fogva, mikor Koch tanár a tuberkulózis-bacillust fölfedezte, a tüdőbaj korai felismerésének ez a korszakos felfedezés egyidőre kerékkötője lett, mert még kiváló orvosok is csak akkor akarták elhinni, hogy egy köhögős beteg gümőkórban szenved, mikor már köpetében a bacillus megjelent (holott ma már tudjuk, hogy ez csak jó későn történik), - akképen a fertőtlenítő folyadékok használatának divatja, nevezetesen az azok hatásába vetett hit túlzása, valósággal gátja szerintem az orvosi tisztaság helyes ápolásának."
(Az egészség enciklopédiája - dr. Okolicsányi Kuthy Dezső egyetemi m. tanár, Közkórházi főorvos)