A hipnózis, szuggesztió, hisztéria és neuraszténia - 10. rész
" ...A hisztériás tipus határozottan közelebb áll az őstermészethez. Villámgyors meglátásu, ösztönös minden cselekedetében. Lelki életében túltengők az érzelmi momentumok. Számára logika, ész, ok, igazság, ráció ismeretlen és nem létező fogalmak, amelyeket elébük, vagy velük szembe tenni egyenesen oktalanság: amiként az epileptikus és a holdkóros beteg dühöngeni kezd, mihelyt megakadályozzák őket, hogy a maguk beteges lelkivilágának lelki sugallatait (járkálás, vetkőzés stb.) kövessék, miként az alvásából hirtelen felébresztett ember is disszimulálja (leplezi) tájékozatlanságát a külvilággal szemben, épp igy a hisztériás tipus is nemcsak hogy meg nem érti, hogy a másiknak „igaza van", hanem éppen ellenkezően, különöskép, ha sejti a másik igazát, épp azért, mert meg nem érti, vagy mert azt követni képtelen, még határozottabban ellenzi igazát és még makacsabban ragaszkodik a maga vágyaihoz és érzelmi kitöréseihez.
Egy u. n. „jó fiu", egy „jó férjanyag" nem sok eredménnyel „magyarázhatja" szélsőségesen feminin-tipusu nejének, hogy „én ideálisan jó férjed vagyok, érted élek, halok, soha meg nem csallak, éjjel-nappal csak érted küzködök. becsületes nevemmel és munkámmal mindent, mit szemed-szád kiván, lábaid elé halmozok és i. t."; s ebbe még az is keveset fog segíteni, ha történetesen valóban igaza is lenne. Ellenkezően, mennél több bizonyítékot produkál, az asszony jobban érezve párja igazát, annál elszántabb és agyafúrtabb ösztönös ravaszságával fog ragaszkodni akár a legnagyobb katasztrofális családi tragédiákon keresztül saját rossz szokásaihoz. Miként a szerelmi életben a hisztériás tipus sohasem a józan ész alapján szeret, majdnem gyűlöli azt, kihez a józan esze vezényelné, aképen minden téren bizonyos „menekülés el a középúttól" jellemzi.
Középút a szélsőséges tipus számára sohasem létezik. Akikre a költő azt a bizonyos „Himmelhoch jauchzend, zu Tode betrübt" kifejezést használta, akik egyik pillanatban nagy tragédiák leghevesebb kitöréseinek Csimborasszóit produkálják, s egyetlen pillanat múlva már elfeledve az előző jelenet izgalmait, már kacagni képesek, - akik égre-földre, boldogságukra esküsznek valamire - hogy a következő pillanatban már újra elkövessék ama könnyelműségeket, amelyek ellenében esküjöket szögezték, - akikre mi idegorvosok azt szoktuk mondani, hogy olyan, mint az ekrazitpatron, melyről sohasem tudjuk, mikor robbanhat, de - bizonyos, hogy előbb-utóbb felrobban - az mind a hisztériás szélsőséges tipus jellegzetessége.
A fentiekkel szemben merőben igazságtalanság lenne, a legnagyobb igazságtalansága a földnek, ha csak eme veszélyes tulajdonságaiból akarnók megítélni a hisztériás női lelki-típust. Tudniillik a hisztériás lelki-típus kiválóan helyes megérző női ösztöne magában hordja és foglalja az emberi kultúra fejlődésének évezredes történelmi tanulságait. A hisztériás lélek, hogy ugy mondjuk: maga a faji lélek. Sokan vannak, kik azt mondják a „régi jó időkben" „jobb és szebb" volt az ember élete, mint manap. Lehet, hogy egyénileg, különösen nekünk, háborút vesztett szük hazánkban abbén részben és relatíve igazunk lehetne. Azonban a tények felőli abszolút tájékozatlanság mondhat ilyent általában, az emberről magáról! Részletesen ismertettük egyebütt (L. Hipnózis és Szuggesztió a bibliától napjainkig cimü munkát), hogy a legősibb korban is ugyanazok a testi-lelki betegségek rontották az ember jó dolgát, mint mai nap, azonban ne feledjük, hogy az évmilliók alatt élet-halál harc dul a létért, ne feledjük, hogy eme évszázadok óta folyó élet-halál harcban azok maradtak felül, kik az élet viszontagságaiban legéleterősebbeknek bizonyultak, ne feledjük továbbá, hogy a testi-lelki készségek öröklődnek, hiszen a fejlődés törvénye, a természetes kiválasztása a „legjobbaknak" minden ellene emelt felesleges vitatkozás ellenére is ezen alapszik, s ily alapon nem szabad elfelednünk a mai idők valamennyi pesszimizmusával szemben sem, hogy mi, valamennyi ma élő ember, végeredményben az emberi nem évezredes, évmilliós élet-halál harcában mindenkor felülmaradt legkiválóbb hőseinek ivadékai vagyunk! Millió, meg millió ősünk esett el a Természet elleni végnélküli küzdelemben, s ama rengeteg tapasztalás, ama rengeteg készség-diszpozició, ama rengeteg fegyverzet, melyet betegségek, viszontagságok stb. ellenében a Természet kiformált és valósággal kitenyésztett számukra, - ez valamennyi benne foglaltatik a női, az anyai testi-lelki alkatban. Gondoljanak azok erre, kik nem értik vagy nem értékelik eléggé a női ösztön megérzéseit és meg fogják érteni és értékelni fogják az ebben rejlő mérhetetlen, sőt legnagyob kincsét az emberiségnek.
Tény, hogy a nő receptív és reproduktív, ami azt jelenti, hogy passzív, önállótlanabb és nem produktivitásra: újat alkotásra, valamint nem organizálásra van teremtve. A hisztériás tipus elsőrendű alkat mindenféle előadó és reproduktív (másoló) munkára, valamint művészetre. Színművésznő, színész, zenész, tájképfestő, arcképfestő, még álmában sem érhet el ebbeli sikereket, feltéve, hogy nélkülözi a hisztériás testi-lelki sajátság kellékeit.
Tény, hogy ezzel szemben a neuraszténiás, férfiasabb lelkitipus nem ugy, mint az előbbi, „szivével", hanem „mindig a fejével gondolkodik". Sőt mivel gyakran még akkor is gondolkodik, midőn nem kellene („skrupulózus") és amikor a másik ellentét talán az egek régióiban élvezi a boldogságot, - a neuraszténiás valahogy ugy van, mint az oroszlán, mely előtt sohasem húzzák fel a szabadság vasrácsát és akinek sohasem adatik meg fenékig üriteni a földi élet boldogságának kupáját. Mialatt a hisztériás boldogságában tud fürödni, lumpolni, szórakozni és élvezni az élet örömeit (aránytalanul kisebb igények mellett - feltéve, hogy ezt feltalált „testilelki kiegészítője" társaságában teszi, mert különben jaj a párjának a vele szemben kimeríthetetlen igényeket illetően!) - addig a neuraszténiás, ki különben is aránytalanul éberebb és rosszabb alvó az előbbinél, este, ha lefekszik, nem azzal fekszik, hogy az igazak édes álmát aludja, hanem gondokkal terhelten, hogy vajjon mit hoz a holnap? (mit törődik ezzel a hisztériás?)
A neuraszténiás nem tud gondolataiban pillanatra sem megállani. Ha nincs gondja, csinál magának. Gondolatait sohasem tudja koncentrálni; ha velem beszél, „százfelé jár a feje", ha egyik ügyét elvégezte, lezárta, csinál száz másikat helyette; azonban, miként a hisztériásnak, ha kifáradt és összeroppant, egyetlen gyógyító módszere a teljes izolálása és a teljes nyugalomba helyezése, addig a neuraszténiás részére éppen ez (a Jendrassik szerint is „Spanyolfal szisztéma", amidőn a beteghez még hozzászólni sem szabad, sőt ételét is csak ugy nyújtják be a spanyolfalon keresztül), az egyetlen, de egyúttal valószínű módja a - megőrjitésnek. Amennyiben a női alkat a fajfentartást szolgálja (általában altruistább), addig a neuraszténiás alkat egyénibb életet élő egoista. Szemben az előbbivel inkább a fejlődés tapogatódzó előőrseit adja, s a neuraszténiás tipus inkább „egyéni lelki tipus". A neuraszténiás akkor és ugy pihen, ahogy és amikor a másik „tönkre fárasztja" magát: a világ bábomban a hisztériások idegsokkokat kaptak, a neuraszténiások pedig kéjelegtek benne, hogy „most ha őket baj éri, ugy - másé a felelősség érte!" - és mikor már mindenki összedőlt, ők akkor kezdték csak igazán élvezni és értékelni saját munkálkodásukat, mert amig a hisztériás valóban hajlamos testi tünetekben (rángógörcsök, bénaságok sth.) lereagálni az őt ért helytelen impulzusokat, addig a neuraszténiás valóban legfőképen „ideges" lelki betegségekben, mint hipochondria, félelmek (phobiák: félelem a haláltól, félelem a magasságoktól, a zárt szobától, avagy éppen a nyilt terektől, a bacillusoktól, az őrüléstől, a tönkremenéstől, s félelem - a félelemtől és i. t.) tombolják ki magukat.
Legutóbb egy neuraszténiás hipochonder betegemnek magyaráztam, hogy aki ilyen bajban szenved és fél a haláltól, szélhüdéstől stb., folyton panaszkodik, kesereg és a végét várja, annak rendesen az volt a sorsa, hogy panaszkodik, közben kilencvenéves lesz, a többiek (barátok, doktorok) mind meghaltak, s ő - csak mindig panaszkodik, azt felelte: igaza van orvos ur, eddig 15 orvosomat temettem el, s ön a tizenhatodik! ..."
(Az egészség enciklopédiája – Dr. Völgyesi Ferenc főorvos)