Myasthenia gravis
Myasthenia gravis - milyen kezelés ajánlott?
A fórumban írottak nem képezik a WEBBeteg orvosi
tartalmának részét, azok igazság- és valóságtartalmáért portálunk felelősséget nem vállal. Orvos szakértőinknek
szánt kérdését ne itt, hanem az Orvos válaszol rovatban tegye fel!
Új a weboldal címe!
Hozzászóló: myasthenia, 2010-11-18 21:31
www.mgob.gportal.hu
a skype programon webkonferencián elérhető lesz a myasthenia gravis önsegítő betegcsoport gyülése, december 12-én .skypenév: meoszmg
Myasthenia Gravis
Hozzászóló: myasthenia, 2008-04-08 17:57
Mindig is sejtette minden földrész és kultúra népe, hogy az érzések székhelye testünk középpontjában helyezkedik el. Ezt a sejtést szavakba is öntötték, amikor a hasat "a világ közepének" (németül: a világ köldökének) vagy "az élet jelképének" mondták. Az érzések központja testünk középpontjában van, ahol az izgalom, az öröm és a boldogság bizserget érzést kelt. Ahol a hasraütés-szerű döntések jónak bizonyulnak. Ahol a túlhajszoltság miatt rosszullét lép fel, ahol "gyomoridegünk" van a dühtől, ahol az undor hányást okoz.
Ha megkérdezzük az embereket, hol helyezkednek el az érzések és az egészség, az emóciók és az ösztönök, a kellemes érzések és a szenvedély, akkor származástól, bőrszíntől függetlenül mindenki a teste közepére mutat. Mert érzik, hogy a test sötét barlangjában valami saját életet él. Valami, ami beszél hozzájuk, ami történeteket mesél, és titkos üzeneteket küld. Népek egész sora meditál az ősidők óta ebbe a középpontba mélyülve, hogy lelki nyugalomra és bölcsességre találjon. Még a mai világ uralkodója, a gazdaság is bízik belsőnk globális nyelvében: "Hallgass a belső hangra" - hangzik el a sikeres menedzsereket képző tanfolyamokon, és a tőzsdeügynököket arra buzdítják, hogy döntéseiket "hasra ütéssel" optimalizálják. Ha a fejbe megérkezik az, amit a has tud, az még nem azt jelenti, hogy a has átveszi a hatalmat. De viszonylagossá teszi a fej vélt befolyását.
A tudomány igazolja ezt. Bélrendszerünk, az ember legprózaibb része valóban fontos titkokat rejt az életről. A has bonyolult emésztőrendszerével, nyugtalan tartalmával és létezésének inkább elfojtott megnyilvánulásaival észrevétlenül a kutatók látókörébe került. Michael Gershon idegtudós, a New York-i Columbia Egyetem anatómia- és sejtbiológia professzora, a Második agy cím, 1998-ban megjelent könyv írója szerint ennek az áttör felismerésnek a magyarázata, hogy "létezik egy agy a hasunkban."
A belek ugyan kevésbé vonzóan néznek ki, mégis több mint százmillió idegsejt veszi őket körül, több, mint amennyi az egész gerincvelőben található. Még ha szentségtörésnek is hangzik: ez a "második agy" - ahogy időközben az idegkutatók hívják - tulajdonképpen a koponyában lévő agy mása. A sejttípusok, hatóanyagok és receptorok (érzékelősejtek) teljességgel ugyanolyanok. Ilyen tömeg idegsejt létezése a hasban egy, a tudósokat világszerte felcsigázó kutatási területet nyitott. Az utóbbi időben kifejlődött, hosszú nevű tudományág, a "neuro-gasztroenterológia" nagy vonzerővel bír.
A világ minden táján a "bélidegrendszerrel" foglalkozó tudósok "az emberi test rejtett mélységeibe tett felfedezőútról" beszélnek. "Hosszú ideig azt gondoltuk, hogy a bél egyszer reflexekkel rendelkező cső" - magyarázza David Wingate, a Londoni Egyetem emésztőrendszeri tudományokkal foglalkozó nyugállományú professzora. "Senkinek sem jutott eszébe, hogy megszámolja az idegszálakat". David Wingate e kutatási terület úttörői közé tartozik, tőle származik a "neuro-gasztroenterológia" fogalom. Emeran Mayer neuro-gasztroenterológus, a Los Angeles-i California Egyetem fiziológus professzora így nyilatkozik: "Évekkel ezelőtt sok kollégám kinevetett volna, ha a lélek és a hasi agy közötti kapcsolatról beszéltem volna." És az adelaide-i Flinders Egyetem ausztrál kutatója, Marcello Costa is hasonlóan véleményezi az izgalmas felfedezéseket: "Eleinte nem akartam elhinni."
Egyvalamiben mindannyian egyetértenek: A fejen kívül található legnagyobb idegsejtgyűjtemény sokkal több dolgot végez, mint a már önmagában is nagyon összetett emésztési folyamat. A második agy a test és a lélek túlélésének biztosítéka. Olyan pszichoaktív anyagok forrása, amelyek a kedélyállapottal állnak kapcsolatban, így a szerotoniné, a dopaminé és az opiátoké. Benzodiazepinek is termelődnek itt, olyan vegyi anyagok, amelyek a válium vagy az ehhez hasonló szerek nyugtató hatását adják. A has tehát sokféle módon táplálja a koponyában lévőa gyat.
A szürkeállomány felosztása már az alakuló embrióban megtörténik. A velcső és a ganglionléc - a gerinces állatok és az ember központi idegrendszerének alapővet szerkezete - kifejlődése során az idegsejtek egy része bezárul a fejbe, valamint a gerinccsatornába, a többi a hasüregbe vándorol. A test közepét úgymond gyarmatosítják az idegsejtek, amelyek emigránsokként új területeken telepszenek meg. A kétféle agy között egyfajta állandó összeköttetést biztosít a gerincvelő és a bolygóideg, amely majdnem mindegyik belső szerv tevékenységének szabályozásában részt vesz. Miért vándorolnak az idegsejtek a hasüregbe? Nem tudunk mindent az agyba bezsúfolni - mondják magyarázatként a neurofiziológusok. A csecsemnek közvetlenül megszületése után már ennie, innia és emésztenie kell, ez az első és legintenzívebb kapcsolata a külvilággal. A túlélés ezen alapveőt funkcióját jobb, hogy ha nem a koponyából irányítják hosszú összeköt útvonalakon keresztül, ennek inkább függetlennek kell lennie.
De mi a feladata e második agynak a serdülőknél, a felnőtteknél? Gondolkodik, érez, emlékszik? Vagy csak egy szikrányi valóság rejlik az olyan kifejezések mögött, mint hasra ütéssel dönteni, vagy az anglo-amerikaiak "belső érzése", a "gut feeling", ami spontán, tudattalan döntést jelent?
"Ez forradalmi újdonság" - mondja Michael Gershon. A kutatások kimutatták, hogy a lelki folyamatok és az emésztőrendszer sokkal jobban összehangoltak, mint ahogy sokáig gondoltuk. A hasi agynak nagy szerepe van az örömben és a szenvedésben, de csak nagyon kevesen tudják, hogy az egyáltalán létezik - mondja a hetvenéves kutató, akit fiatalabb kollégái "felfedeznek" hívnak. Gershon leinti őket. Nem, nem fedezte fel ezt a második agyat. Legfeljebb sok más ember segítségével újra felfedezte azt. Hiszen kutatási terület több mint száz éves történelemre tekinthet vissza. Olyan múltra, amit átsző a bizalmatlanság, az elfojtás, a feledés és a tabuk. Sokáig - számára keserű évekig - tartott, míg a hasi agy létezését végül is elismerték.
Myasthenia Gravis
Hozzászóló: myasthenia, 2008-03-29 16:48
Válasz erre: myasthenia, 2010-11-18 21:31
Válasz erre: myasthenia, 2010-11-18 21:31
Kedves Tibi!
Létezik olyan weboldal ahol a mg-vel foglalkoznak.
www.myastheniagravisgyor.gportal.hu
www.hazipatika/forum/hol vagytok myastheniások.
Mindkét helyen csak regisztrálni kell.
Tóth János webmester
www.myastheniagravisgyor.gportal.hu
e-mail: [email protected]
MYASTHENIA GRAVIS
Hozzászóló: tibi, 2008-03-18 12:04
Sziasztok apukámnak akinek eddig semmilyen panasza nem volt (legalább is nekünk nem mondott semmit), arra lett figyelmes hogy ha sokáig beszél elmegy a hangja mintha nem lenne ereje beszélni, az orvosi vizsgálatok során kiderült hogy myasthenia gravis nevezetű betegsége van ami az izmok átmeneti gyengeségét okozza. Jó lenne ha olyan betegek illetve családtagok írnának ebbe a fórumba ahol megoszthatnánk egymással a tapasztalatainkat ezzel a betegséggel kapcsolatban.