Röntgenvizsgálat

Dr. Németh Ágnes
szerző: Dr. Németh Ágnes - WEBBeteg
frissítve:

A röntgen (rtg) vizsgálat napjainkban rutinszerűen alkalmazott képalkotó vizsgálat. A röntgensugár egy speciális vákuum csőben keletkezik, innen lép ki és halad át a testen.

A szervekben a röntgensugárnak egy része elnyelődik, másik része pedig áthalad a testen vagy irányt változtatva szóródik. A vizsgált terület mögé egy speciális röntgenfilmet tesznek, amin a testen áthaladó röntgensugár kémiai reakció révén nyomot hagy. Ezt nevezzük röntgen árnyéknak. A legtöbb röntgenvizsgálat speciális előkészületet nem igényel, mindössze a vizsgált testrészt kell szabaddá tenni. Minden röntgenfelvételnél lehetőleg mozdulatlannak kell maradni, mert az elmozdulás rontja a képminőséget.

Leggyakrabban alkalmazott vizsgálattípusok

Koponya-röntgenfelvétel során a beteg fekszik a vizsgálóasztalon és így készül a felvétel. A vizsgálat során sérülések után esetlegesen előforduló koponyacsonttöréseket vagy bevérzéseket keresnek.

Az orrmelléküreg-felvételeken, melyeket állva készítenek az arckoponyáról, láthatóvá válik a folyadék, vagy krónikus gyulladás esetén az egyébként levegővel telt üregek fedettként ábrázolódnak.

Mellkasfelvételhez a felsőtestet kell szabaddá tenni. Lehetőleg a nagyobb nyakláncokat és medálokat le kell venni, ugyanis ez ronthatja a képminőséget. A felvétel mély belégzésben történik, melyhez pontos instrukciókat ad az asszisztens, hogy mikor kell mély levegőt venni és mikor lehet kifújni. Mellkas felvételt leggyakrabban talán a tüdőgyulladás diagnosztizálásához készítenek. Gyakran készülnek felvételek tüdőrák, tumoros tüdő áttét gyanúja miatt is. Speciális mellkas röntgenfelvétel készül a tüdőszűrő vizsgálat során, melynél a tüdő tuberculosisra (TBC) utaló elváltozásokat keresnek. Látható emellett a felvételeken esetleges szívmegnagyobbodás, mellüregben folyadék vagy levegő jelenléte, illetve szívelégtelenség esetén folyadékfelszaporodás a tüdőben.

Mammográfia során az emlőkről készítenek speciális röntgenfelvételeket, mely az emlőrák diagnosztizálását segíti.

A nyeletéses röntgenvizsgálat során a nyelőcső falát és mozgását vizsgálják speciális kontrasztanyag segítségével, melyet a betegnek meg kell innia. Ezek a kontrasztanyagok kásás állagú ízesített folyadékok, melyek a röntgensugarat elnyelik és fehér területként ábrázolódnak a felvételeken.

A gyomor-röntgenvizsgálat már igényel előkészületet. A vizsgálatnak éhgyomorra kell történnie. Itt szintén a kásás, kontrasztanyagot tartalmazó folyadékot kell meginni. A gyomorröntgen alatt végig látható a folyadék útja a nyelőcsőtől a vékonybél kezdetéig. A folyamatos vizsgálat mellett gyakran készítenek felvételeket különböző pozíciókban, melyhez a vizsgálóasztalt is mozgatják. A gyomorfekélyre utaló tapadófolt és a gyomorrákra gyanús telődési hiány során további vizsgálatok szükségesek.

A vastagbél kettőskontrasztos röntgenvizsgálata során a vastagbélnek üresnek kell lennie. Ezt hashajtással, illetve beöntéssel lehet elérni. A beteg felfekszik a vizsgálóasztalra. Először kontrasztanyagot juttatnak a vastagbélbe, majd levegővel töltik meg a belet, hogy a bélfalra kitapadjon a kontrasztanyag, és hogy a bélfal kontúrja jobban láthatóvá váljon. A vizsgálat közben többször változtatják a beteg testhelyzetét és a hasát is megnyomhatják, hogy befolyásolni tudják a kontrasztanyag eloszlását.

Natív röntgenfelvételt akkor készítenek a hasról, ha bélelzáródásra, gyomor-, illetve bélperforációra (kilyukadás), vagy fém idegentárgy lenyelésére van gyanú. A felvételt lehetőleg álló testhelyzetben kell készíteni.

A vesékről készített natív vesevizsgálat során a beteg a vizsgálóasztalon fekszik. Így készül a felvétel, mely során a sugárfogó veseköveket lehet kimutatni.

A csontokról és az ízületekről leggyakrabban baleseti sebészek, ortopéd orvosok és reumatológusok kérnek felvételt. A csontokról készült felvételen jól láthatóvá válnak a törések. Az ízületek ábrázolása során pedig az esetleges kopásos ízületi eltérések az ízületi rés beszűkülésével vagy a széli részeken képződött csontelváltozásokkal járnak. Gyulladásos ízületi betegségekben a jelen lévő folyadék miatt kiszélesedhet az ízületi rés a felvételeken és a csontok végén kimaródások jelenhetnek meg.

Terhes nőknek nem szabad röntgenvizsgálatot végezni!

A röntgenfelvételek készítésének szinte egyetlen általános ellenjavallata a terhesség fennállása, ugyanis a terhesség első három hónapjában a magzat kifejezetten érzékeny a káros röntgensugarakra. Így az orvost a terhesség fennállásáról vagy annak gyanújáról is feltétlenül értesíteni kell.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Németh Ágnes

Diagnosztiakai módszerek
Angiográfia CT (computertomographia)
Endoszkópos vizsgálatok ERCP
Gyomortükrözés Hysteroszalpingográfia, hysteroscopia
Kiválasztásos urográfia Kontrasztanyagos koponya CT
MR (mágneses rezonancia) PET
Röntgenvizsgálat SPECT
Ultrahang vizsgálat Vastagbéltükrözés

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Laki András, radiológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Jóna Angelika, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg, Magyar Kardiológusok Társasága

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest