A vizelet- és széklettenyésztés

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Mikor lehet szükség vizelet-, és mikor széklettenyésztésre? Hogyan történnek ezek a vizsgálatok?

Laboratóriumi vizsgálatok

1/4 A torokváladék-tenyésztés
2/4 A hüvelyváladék-tenyésztés
3/4 A vizelet- és széklettenyésztés
4/4 Körömkaparék-vizsgálat és sebváladék-tenyésztés

Vizelettenyésztés

A vizelet egészségeseknél kórokozót nem tartalmaz, azaz steril.

Szükséges a vizelettenyésztés elvégzése akut, krónikus vagy visszatérő húgyúti fertőzések esetén, illetve a vesék, valamint a húgyutak megbetegedésének gyanújakor, hasi fájdalom esetén, stb.

Általános szabály az, hogy a nők esetében első húgyúti fertőzésnél nem szükséges vizelettenyésztés, hacsak nem állnak fenn komplikáló tényezők (például terhesség, cukorbetegség, katéterviselés, immungyengeség stb.), viszont visszatérő esetben indokolt a vizsgálat, még az antibiotikum adását megelőzően.

Nagyon fontos, hogy alapos lemosás után, megfelelő higiéniás körülmények között vegyünk a vizeletből mintát. A nők tisztítsák meg a szeméremtestet, férfiak pedig a fitymát hátrahúzva a húgycsőnyílás környékét. A mintavétel során a mintavételi edénybe vagy csőbe belekerülhetnek a gáttájékon, a szeméremtest bőrén és nyálkahártyáján lévő kórokozók, ezek hamis eredményhez vezethetnek.

A spontán ürített mintavételére legalkalmasabb a reggeli első, középsugaras vizelet. Ez azt jelenti, hogy a vizelet első részét ki kell üríteni, majd a középső részt a mintavételi edénybe felfogni, ez szolgálja azt, hogy a húgycsőnyílás környékén lévő kórokozók ne okozzanak hamis eredményt. A vizsgálat gyermekek esetében történhet vizeletgyűjtő tasak segítségével vagy nagyon indokolt esetben hólyagpunctióval.

Menszesz alatt lehetőleg ne legyen mintavétel, vagy az értékelő orvossal tudassuk, hogy az esetlegesen észlelt vörösvértestek, lehet, hogy nem vizelettel kerültek a mintába.

Ez is érdekelheti A hólyaghurut (húgyhólyaggyulladás) tünetei és kezelése

Széklettenyésztés

Széklettenyésztésre például hasi panaszok, hasmenés, féregfertőzés gyanúja esetén kerül sor.

A széklettenyésztés segítségével kimutathatóak a székletben lévő kórokozó baktériumok, gombák, férgek vagy féregpeték, protozoonok. Rutin széklettenyésztéssel a vírusok nem mutathatóak ki, ahhoz speciális vizsgálatok szükségesek.

A fertőzés következtében kialakult hasmenéses kórképek esetében bizonyos kórokozók esetén felszabadító vizsgálatra is szüksége van azoknak, akik speciális munkakörökben dolgoznak, pl. iskolában, óvodában, élelmiszeriparban stb. Náluk addig indokolt a tenyésztés elvégzése, míg a minta negatív nem lesz.

A friss székletmintát egy steril gyűjtőtartályba kell tenni, amit a kezelőorvos bocsát az ön rendelkezésére. Figyeljen arra oda, hogy a minta ne szennyeződjön vízzel vagy vizelettel. A friss mintát gyorsan, néhány órán belül a laboratóriumba kell juttatni.

Bővebben Széklettenyésztés - Mit mutat ki és mire kell figyelni?

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Vizelet
A vizelet nem olyan dolog, amiről az emberek szeretnek beszélgetni. Alig több, mint egy futó pillantást vetünk rá alkalmanként. Mielőtt lehúzná a vizeletet a WC-n, íme néhány változás, amire jobb, ha odafigyel.
Érzékeny fogak
Érzékeny fogak

Hogyan kezeli a problémát a fogorvos?

Immunrendszer-erősítés
Immunrendszer-erősítés

Mit tehetünk érte? (x)

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest