Diagnosztikai módszerek: SPECT

Dr. Németh Ágnes
szerző: Dr. Németh Ágnes - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Laki András, radiológus frissítve:

A SPECT-vizsgálat a nukleáris medicina körébe tartozik, mely terület olyan diagnosztikai módszerekkel foglalkozik, ahol a radioaktív izotópokat használják fel a vizsgálatok során. Beavatkozást tekintve a nem invazív vizsgálatok közé tartozik, vagyis a vénás injekción kívül nem jár a szervezetbe történő behatolással.

Mi az a SPECT?

A SPECT az angol Single Photon-Emission Computed Tomography kifejezés rövidítése, amit egyfoton-kibocsátású számítógépes metszeti képalkotásnak lehet lefordítani.

SPECT-vizsgálat alkalmával radioaktív izotópot (radioizotópot) juttatnak a szervezetbe, melyből származó sugárzást egy, a test körül elforduló gamma-kamera segítségével detektálják. A kamera egy henger alakú berendezésben foglal helyet, mely 360 fokban képes elfordulni. A kamera a szervek és a szövetek anyagcseréjét ábrázolja, azaz a funkciójukról nyernek információt.

A hagyományos izotópvizsgálatok során egy síkban, vetületben ábrázolják a testből kilépett sugárzás eloszlását. A SPECT ezzel szemben (a CT-hez hasonlóan) bonyolult számítógépes feldolgozás után, a test tengelyére merőlegesen, számos haránt síkban mutatja meg a keresztmetszeten belül a sugárzás mértékét, az aktivitást. A hagyományos izotópvizsgálatokhoz képest nagyobb felbontóképesség érhető el, és kiküszöbölhető az egy vetületbe eső strukturákból származó jelek összeadódása. Az adatokból egy speciális számítógépes program segítségével lehetőség van háromdimenziós felvétel elkészítésére is.

A vizsgálat lényege, hogy a fokozott anyagcseréjű (pl. daganatos) sejtek többet vesznek fel a radioaktív anyagból, így erősebb képet adnak. A csökkent anyagcseréjű károsodott sejtek, területek (pl. szívinfarktus után az érintett szívizomrészlet) pedig a kevesebb izotópfelvétel miatt elmaradó dúsulást mutatnak, azaz az árnyalatuk sötétebb lesz.

Mire használják a SPECT-vizsgálatot?

A SPECT-vizsgálatot nagyon gyakran használják a szívizom vérátáramlásának vizsgálásához, az ischaemiás (vérellátási zavarból származó) szívbetegségek diagnosztizálásához, emellett az agyi vérátáramlás, a csontszerkezet és a pajzsmirigyfunkció vizsgálatához is segítséget nyújt. Fontos szerepet kap a tumordiagnosztikában, ugyanis a daganatos sejteknek gyorsult az anyagcseréje, így fokozott halmozást (szakkifejezéssel: aktivitásfelvételt) láthatunk az elkészült szeleteken. A PET-vizsgálattal szemben nagy előnye, hogy a vizsgálati izotóp előállítása egyszerűbb és olcsóbb, mint a PET-vizsgálathoz szükséges izotópoké.

A felvételsorozat a szívizom izotópfelvételének eloszlását mutatja, nyugalmi állapotban és terhelés alatt
Szívizom izotópfelvételének eloszlásá SPECT-felvételsorozaton

A szívizom izotópfelvétele az anyagcseréjétől, az pedig az izomzat életképességétől függ. A vizsgálat a kardiológus számára fontos információkat ad egy szívinfarktus utáni állapotban a megmaradt ép szívizomzat mértékéről, annak megoszlásáról.

A kettős sorokban a felső sorban a terhelés alatti felvételeket, az alsó sorban a nyugalmi felvételeket mutatja.

A nukleáris medicina (izotóp-) vizsgálatok nagyon érzékenyek a funkcionális különbségekre, de a térbeli felbontásuk korlátozott. A diagnosztika hatékonyságát az úgynevezett hibrid képalkotással lehet fokozni, így CT vagy MR berendezéssel kombinálva mind az anatómiai, mind a működési eltérések egyetlen, összetett, úgynevezett fúziós felvételen jól megjeleníthetők.

A SPECT és a CT kombinációja már elterjedt a világon, de SPECT-MR berendezések még kísérleti, kutatási fázisban vannak.

Hasonló fúziós képalkotás a PET-CT is.

Hogyan zajlik a SPECT-vizsgálat?

A vizsgálat előtt kb. 10 perccel a radioizotópot vénás injekció vagy infúzió segítségével juttatják be a szervezetbe. A radioizotóp attól függően változik, hogy melyik szervrendszert vagy milyen funkciót akarnak vizsgálni. A lényeg, hogy gamma-fotonokat bocsásson ki magából. Leggyakrabban a technéciumot és a radiojód izotópot használják. Az izotóp beadását követően a beteg felfekszik a vizsgálóasztalra és a kamera körbejárja. A vizsgálat során, mely általában 15-20 percet vesz igénybe, lehetőleg mozdulatlanul kell feküdni, mert a mozgások ronthatják a képminőséget.

A vizsgálat után

A vizsgálat befejeztével nincs semmi speciális teendő. A radioizotópok spontán ürülnek a szervezetből a vesén keresztül a vizelettel. Bőséges folyadékfogyasztással meggyorsul a vizeletkiválasztás és ezáltal az izotóp távozása is gyorsabb lesz.

A szervezetből kilépő sugárzás miatt a páciens a vizsgálat napján ne tartózkodjon kisgyermekek és várandós nők közelében, amire a vizsgálat során a személyzet fel is hívja a figyelmet.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Németh Ágnes, szakorvosjelölt
Aktualizálta: Dr. Laki András, radiológus

Diagnosztiakai módszerek
Angiográfia CT (computertomographia)
Endoszkópos vizsgálatok ERCP
Gyomortükrözés Hysteroszalpingográfia, hysteroscopia
Kiválasztásos urográfia Kontrasztanyagos koponya CT
MR (mágneses rezonancia) PET
Röntgenvizsgálat SPECT
Ultrahangvizsgálat (UH) Vastagbéltükrözés (colonoscopia)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes, Dr. Dunás-Varga Veronika
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest