Diagnosztikai módszerek: SPECT
A SPECT-vizsgálat a nukleáris medicina körébe tartozik, mely terület olyan diagnosztikai módszerekkel foglalkozik, ahol a radioaktív izotópokat használják fel a vizsgálatok során. Beavatkozást tekintve a nem invazív vizsgálatok közé tartozik, vagyis a vénás injekción kívül nem jár a szervezetbe történő behatolással.
Mi az a SPECT?
A SPECT az angol Single Photon-Emission Computed Tomography kifejezés rövidítése, amit egyfoton-kibocsátású számítógépes metszeti képalkotásnak lehet lefordítani.
SPECT-vizsgálat alkalmával radioaktív izotópot (radioizotópot) juttatnak a szervezetbe, melyből származó sugárzást egy, a test körül elforduló gamma-kamera segítségével detektálják. A kamera egy henger alakú berendezésben foglal helyet, mely 360 fokban képes elfordulni. A kamera a szervek és a szövetek anyagcseréjét ábrázolja, azaz a funkciójukról nyernek információt.
A hagyományos izotópvizsgálatok során egy síkban, vetületben ábrázolják a testből kilépett sugárzás eloszlását. A SPECT ezzel szemben (a CT-hez hasonlóan) bonyolult számítógépes feldolgozás után, a test tengelyére merőlegesen, számos haránt síkban mutatja meg a keresztmetszeten belül a sugárzás mértékét, az aktivitást. A hagyományos izotópvizsgálatokhoz képest nagyobb felbontóképesség érhető el, és kiküszöbölhető az egy vetületbe eső strukturákból származó jelek összeadódása. Az adatokból egy speciális számítógépes program segítségével lehetőség van háromdimenziós felvétel elkészítésére is.
A vizsgálat lényege, hogy a fokozott anyagcseréjű (pl. daganatos) sejtek többet vesznek fel a radioaktív anyagból, így erősebb képet adnak. A csökkent anyagcseréjű károsodott sejtek, területek (pl. szívinfarktus után az érintett szívizomrészlet) pedig a kevesebb izotópfelvétel miatt elmaradó dúsulást mutatnak, azaz az árnyalatuk sötétebb lesz.
Mire használják a SPECT-vizsgálatot?
A SPECT-vizsgálatot nagyon gyakran használják a szívizom vérátáramlásának vizsgálásához, az ischaemiás (vérellátási zavarból származó) szívbetegségek diagnosztizálásához, emellett az agyi vérátáramlás, a csontszerkezet és a pajzsmirigyfunkció vizsgálatához is segítséget nyújt. Fontos szerepet kap a tumordiagnosztikában, ugyanis a daganatos sejteknek gyorsult az anyagcseréje, így fokozott halmozást (szakkifejezéssel: aktivitásfelvételt) láthatunk az elkészült szeleteken. A PET-vizsgálattal szemben nagy előnye, hogy a vizsgálati izotóp előállítása egyszerűbb és olcsóbb, mint a PET-vizsgálathoz szükséges izotópoké.
A felvételsorozat a szívizom izotópfelvételének eloszlását mutatja, nyugalmi állapotban és terhelés alatt |
A szívizom izotópfelvétele az anyagcseréjétől, az pedig az izomzat életképességétől függ. A vizsgálat a kardiológus számára fontos információkat ad egy szívinfarktus utáni állapotban a megmaradt ép szívizomzat mértékéről, annak megoszlásáról. A kettős sorokban a felső sorban a terhelés alatti felvételeket, az alsó sorban a nyugalmi felvételeket mutatja. |
A nukleáris medicina (izotóp-) vizsgálatok nagyon érzékenyek a funkcionális különbségekre, de a térbeli felbontásuk korlátozott. A diagnosztika hatékonyságát az úgynevezett hibrid képalkotással lehet fokozni, így CT vagy MR berendezéssel kombinálva mind az anatómiai, mind a működési eltérések egyetlen, összetett, úgynevezett fúziós felvételen jól megjeleníthetők.
A SPECT és a CT kombinációja már elterjedt a világon, de SPECT-MR berendezések még kísérleti, kutatási fázisban vannak.
Hasonló fúziós képalkotás a PET-CT is.
Hogyan zajlik a SPECT-vizsgálat?
A vizsgálat előtt kb. 10 perccel a radioizotópot vénás injekció vagy infúzió segítségével juttatják be a szervezetbe. A radioizotóp attól függően változik, hogy melyik szervrendszert vagy milyen funkciót akarnak vizsgálni. A lényeg, hogy gamma-fotonokat bocsásson ki magából. Leggyakrabban a technéciumot és a radiojód izotópot használják. Az izotóp beadását követően a beteg felfekszik a vizsgálóasztalra és a kamera körbejárja. A vizsgálat során, mely általában 15-20 percet vesz igénybe, lehetőleg mozdulatlanul kell feküdni, mert a mozgások ronthatják a képminőséget.
A vizsgálat után
A vizsgálat befejeztével nincs semmi speciális teendő. A radioizotópok spontán ürülnek a szervezetből a vesén keresztül a vizelettel. Bőséges folyadékfogyasztással meggyorsul a vizeletkiválasztás és ezáltal az izotóp távozása is gyorsabb lesz.
A szervezetből kilépő sugárzás miatt a páciens a vizsgálat napján ne tartózkodjon kisgyermekek és várandós nők közelében, amire a vizsgálat során a személyzet fel is hívja a figyelmet.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Németh Ágnes, szakorvosjelölt
Aktualizálta: Dr. Laki András, radiológus