Daganatos terápia
A daganatos betegségeket többféle terápiával lehet kezelni. A kuratív (definitív) terápia célja a daganat eltávolítása, ezzel teljes gyógyulás elérése.
A palliatív terápia célja a megfelelő életminőség biztosítása a daganat méretének csökkentésével, a szövődmények kezelésével, a kellemetlen tünetek (elsősorban a kínzó fájdalom) megszüntetésével, a betegek és családjuk pszichés vezetésével, az életmódbeli változtatások kialakításának segítségével. A fájdalom csillapítása lehet gyógyszeres, sebészi és idegsebészeti, illetve szóba jöhet a pszichoterápia.
A daganatos betegek gyógyszeres fájdalomcsillapítása több lépcsőben történik, mindig a legelső fokozattal kezdődik, hatástalanság esetén lehet további szereket bevezetni.
Fájdalomcsillapítás
1. Nem opioid fájdalomcsillapítók (aszpirin, nem szteroid gyulladásgátlók, dipyrone, paracetamol): nincs bódító hatásuk, a fájdalomcsillapítás mellett egyes típusaik a gyulladást is csökkentik.
2. Enyhe opioidok (dihydrocodein, tramadol): enyhe nyugtató hatással rendelkeznek.
3. Erős opioidok (morfin): többféle formában alkalmazható (tabletta, végbélkúp, bőrre helyezhető tapasz), erős szedatív hatással rendelkező kábító fájdalomcsillapító.
A daganatos betegek fájdalomcsillapításával kapcsolatos szempontok:
- általában gyógyszerkombinációk alkalmazandók;
- olyan dózist kell választani, amely valóban csillapítja a fájdalmat;
- a szereket nem szükség esetén alkalmazzuk, hanem meghatározott időközönként (a daganatos fájdalom állandó)
Sugárterápia, kemoterápia
Mindkét eljárás lehet kuratív és palliatív. Neoadjuvánsnak nevezzük, ha az operáció előtt alkalmazzuk, hogy a tumor mérete csökkenjen, a daganatos sejtek életképessége csökkenjen. Adjuvánsnak nevezzük, ha a műtét után alkalmazzuk, az operáció hatásának fokozására, az esetlegesen a szervezetben maradt daganatos sejtek és területek csökkentésére, felszámolására.
Hatásuk alapja, hogy a kezelendő daganattípusok kevésbé ellenállóak a kezeléssel szemben, mint a szervezet egyéb sejtjei, így hamarabb elpusztulnak. Ugyanakkor a többi sejttípus is károsodik kisebb-nagyobb mértékben, ezért alakulnak ki a mellékhatások.
A sugárterápia folyamán a beteg előzetesen meghatározott helyre, több alkalommal kap bizonyos mennyiségű sugárzást, melyet radioaktív izotópok segítségével állítanak elő. Az összdózis daganatonként eltérő. A kezelés lehet külső (teleterápia), amikor külső sugárforrásból történik a kezelés, illetve belső (brachyterápia), amikor a szervezetbe juttatott sugárforrás fejti ki a terápiás hatást.
A kialakuló mellékhatások sugárterápia esetén, az adott szerv besugárzása esetén:
- a bőr kipirosodása, gyulladása;
- szájszárazság;
- kötőhártyagyulladás;
- hajhullás;
- emésztőrendszeri daganat kezelése esetén hányinger, hányás, hasmenés léphet fel.
A nagy sugárterápiás dózis a fehérvérsejtek és a vérlemezkék számának csökkenését okozza. Késői (akár évek múlva kialakuló) mellékhatásként a besugárzott területen kötőszövetesedés következik be, amely az adott szerv funkcióromlását eredményezi.
A kemoterápia olyan kezelés, amely során a beteg agresszív hatású gyógyszereket kap hosszabb időn keresztül, meghatározott kombinációkban és meghatározott ideig. A kemoterápia korai mellékhatásai: hányinger, hányás, hajhullás, láz, a fertőzésekre való fokozott fogékonyság, a vérlemezkék számának csökkenése miatt vérzésekre való fokozott hajlam. Hosszabb távon bizonyos szerek meddőséget, idegrendszeri károsodásokat okozhatnak.
(WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Jóna Angelika)