Kreatin-kináz (CK)
A kreatin-kináz nevű enzim főként a vázizomban, a szívizomban, az agyban és a gyomor-bélrendszerben található meg. Amennyiben a fentiek közül bármelyik sejtjei sérülnek, a bennük levő CK a vérkeringésbe kerül, így onnan kimutatható lesz.
Kreatin-kináz-értékek |
Vizsgálati anyag: vérszérum Normál tartomány: CK: 24-195 U/l (nemzetközi egység/liter); CK-MB: a meghatározott CK értéknek kevesebb, mint 6 %-a. |
Az enzimnek három fő izoformája létezik. Az egészséges egyén vérében mérhető enzimaktivitás majdnem teljes egészében a vázizomból származik, ahol a CK-MM izoenzim fordul elő legnagyobb mennyiségben. Legnagyobbrészt a szívizomban lelhető fel a CK-MB izoenzim, mely aktivitásának szelektív meghatározása lehetséges. Az agyban a CK-BB izoforma található meg.
A kórelőzmény ismeretében a teljes CK aktivitás, a CK-MB izoenzim arányának meghatározásával, emellett más laboratóriumi mérésekkel kiegészítve leggyakrabban a szívinfarktus diagnosztizálására és lefolyásának követésére alkalmazott módszer.
Mi okozhatja a kreatin-kináz alacsonyabb szintjét?
Szintje alacsonyabb lehet csökkent izomtömeg esetében, a korral együtt is csökken valamelyest a mennyisége.
Mi okozhatja a kreatin-kináz magasabb szintjét?
A vizsgálat magas aktivitást mutat:
- Vázizom károsodás esetén: trauma, izomsérülés (rhabdomyolisis), égés, jelentős megerőltetéssel járó izommunkát (fizikai munka, erős edzés) követően, izomdisztrófia és myositis esetén is.
- A szívet érintő betegségek során, elsősorban szívinfarktus, szívizom- vagy szívbelhártya gyulladása, izomsérülés során.
- Szintje magas lehet heveny veseelégtelenség esetén is, de maga a nagytömegű izomsejt károsodás is vezethet gyorsan kialakuló veseelégtelenséghez, ami magas CK értékkel járhat.
- Magas érték észlelhető pajzsmirigy-alulműködés, központi idegrendszeri vérellátási zavar, stroke esetén is.
A laboratóriumi eredmény alapos értékeléséhez az orvosnak szükséges tudnia, hogy a beteg kapott-e a közelmúltban izomba adott injekciót, végzett-e kimerítő fizikai munkát, esetleg van-e más izombetegsége. Bizonyos gyógyszerek alkalmazása is megnövelheti a vérszérum kreatin-kináz aktivitását, mint például az aszpirin, szteroidok, a fibrát csoportba tartozó vérzsírcsökkentő gyógyszerek, furosemid típusú vízhajtó.
Labor tudnivalók Miért lehet intézményenként változó egy-egy normálérték?
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus