A troponin mint laborérték
Mi az a troponin? Milyen szerepe van a szervezetünkben? Mitől emelkedhet meg az értéke? Cikkünkben választ talál ezekre a kérdésekre.
A troponin három fehérjéből álló fehérjemolekula (troponin I, T és C).
Az izomösszehúzódásban van szerepe ezeknek a fehérjéknek, mind a test izomrendszerében, mind a szívizomban, de még a simaizomban is. Szíveredetű károsodásban a fenti enzimek közül a troponin I és T érték mutat elsősorban eltérést.
Bővebben a troponin I-ről és T-ről
Laboratóriumban vagy a troponin I, vagy a troponin T meghatározása történik, mely a szívizomeredet megítélésében használatos laborvizsgálati módszer. Mindkét strukturális fehérje szívizomban kötött és szabad formában is előfordul. Károsodás esetén gyors kiáramlás történik a vérkeringésbe (mind a szabad forma mennyisége emelkedik, de a nagyobb mennyiségben kötött troponin is felszabadul). Emiatt használható emelkedő szintjük a diagnosztikában meglehetősen nagy pontossággal.
Mit jelezhet a megemelkedett szintjük?
Infarktus, koszorúér-elzáródás okozta izomkárosodás vagy gyulladás okozta izomkárosodás jelentősen és gyorsan megemeli a vérben a troponinszintet, emiatt a mellkasi fájdalom – angina – diagnózisában, a kialakult károsodás lefolyásának követésében is szerepe van mérésének.
Mivel magasabb troponinérték akár veseelégtelenségben vagy billentyűszűkületben is előfordul, csak a klinikai képpel, EKG-lelettel, vesefunkcióval, CK-enzim-szint mérésével együtt szabad értékelni.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus