Eredmények a rutin vérképben - Alkalikus foszfatáz (AP, ALP)

szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

Az alkalikus foszfatáz egy enzim, amely a szervezetben előforduló fehérjék lebontásában vesz részt. A vérvételen alapuló laboratóriumi vizsgálatot általában máj- és csontbetegségek vizsgálatának céljából végzik célzottan, de sokszor része az általános rutin vizsgálatnak is.

Alkalikus foszfatáz normálérték

Vizsgálati anyag: vérszérum
Az AP normál értéke: 20-140 U/l (egység/liter).

Az alkalikus foszfatáz enzim a szervezet minden szövetében megtalálható, de nagyobb mennyiségben tartalmazza a máj, az epe, a belek, a csontok, a vese és a méhlepény. Három fő típusa létezik: a bél, a méhlepény, és a nem-specifikus típusú. A vérben kimutatott alkalikus foszfatáz (AP) két leggyakoribb tipusa a máj és vázrendszer (csont) eredetű, éppen ezért főleg e szervek működéséről nyújt információt.

Mi okozhatja az alkalikus foszfatáz alacsonyabb szintjét?

A normálisnál jelentősen alacsonyabb alkalikus foszfatáz aktivitás sokkal ritkább, mint a magasabb. Ennek oka lehet vérszegénység, pajzsmirigy-alulműködés, éhezés, jelentős alultápláltság. Enyhén csökkent értéke előfordul felszívódási zavarok melletti soványság, vagy súlyos bélgyulladás lezajlását követően is.

Mi okozhat magas alkalikus foszfatáz értéket?

A fenti jellemző elváltozások mellett terhesség, szarkoidózis, szívinfarktus, pajzsmirigy- és mellékpajzsmirigy-túlműködés és diétával nem kezelt lisztérzékenység is okozhatja az alkalilkus foszfatáz szintjének emelkedését. Fontos, hogy egy érték alapján önmagában nem diagnosztizálható betegség, azokat mindig más laboreredményekkel összefüggésben kell vizsgálni. A máj vagy epeúti elváltozás esetén például párhuzamosan értékelendő a GGT (Gamma-GT) enzim szintjének emelkedése.

Ezt olvasta már? Rutin vérkép - A leggyakoribb vérvizsgálati adatok értelmezése

Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyászDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest