Bilirubin (Bi) - Mit jelezhet a vérképben?
A bilirubin a vörösvértestek hemoglobin részének egyik bomlásterméke, a laborvizsgálat során a vérben mérhető bilirubin normálisan a vörösvértestek elöregedése és pusztulása során jelenik meg.
Bilirubinértékek |
Vizsgálati anyag: vérszérum Normálértéke <20 umol/l, a direkt bilirubin ebből 1-5 umol/l. Újszülötteknél 340 umol/l felett beszélünk magas bilirubin szintről. A mérés labortól függően eltérő lehet, ezért mindig a helyi referencia értékhez kell viszonyítani. |
A bilirubin a vérplazmában fehérjékhez (albumin) kötődve a májba szállítódik, a májsejtek glükuronsavval kapcsolják össze, és kiválasztják az epecsatornácskákba. Az epével a bélrendszeren keresztül széklettel, illetve vesén keresztül vizelettel ürül ki a szervezetből. A bilirubin-glükuronid (konjugált vagy direkt bilirubin) adja az epe sárgás színét (ezért nevezik epefestéknek is).
A vérből történő bilirubin meghatározását számos betegség gyanúja esetén végzik, például májbetegségek, epekövesség, elzáródás, más epe- vagy hasnyálmirigy betegségek, fokozott vörösvértest-pusztulás (hemolízis), illetve újszülöttkorban rutinszerűen.
Milyen tünetekkel járhat, ha értéke a normálisnál magasabb?
Újszülöttekben magasabb (indirekt) bilirubinszint fiziológiásan is előfordul, a 3-6. nap között jelentkezik, az éretlen kis szervezetben a bomló magzati vörösvértestek miatt jelenik meg, rendszeres szoptatás mellett pár nap vagy hét alatt szintje rendeződik. Kóros, ha hamarabb, vagy később jelentkezik, elhúzódóan magas a bilirubinérték. Ez gyakran az édesanya és az újszülött közötti vércsoporteltérések miatt, a gyermek egyéb betegségei, vagy fertőzés következtében alakul ki.
Ha a szintje meghalad egy kritikus értéket, a magas bilirubinszint károsító hatással lehet a fejlődő idegrendszerre (kernicterus): átjutva a vér-agy gáton súlyos eltéréseket, fejlődési visszamaradást, szellemi fogyatékosságot okozhat. Emiatt az újszülötteket gondosan ellenőrzik, jelentős sárgaság vagy idő előtt, illetve után fellépő sárgaság esetén a vér bilirubinszintjétől függően a gyermek első körben kékfényterápiában részesül.
Bővebben Az újszülöttkori sárgaságról
Felnőttkorban a magas bilirubunszint sárgaságot (icterus) okoz. Lehet csak a „szem fehérje” sárga (subicterus), vagy a teljes bőrfelszín is (icterus). A sárgaság a vizelet sötétedésével és kifehéredett széklettel (acholias széklet) jár együtt. A sárgasággal együtt járó tünetek jellemzően a fáradtság, étvágytalanság, rossz közérzet, aluszékonyság. Októl függően idegrendszeri eltérések, láz, hasi fájdalom is társul az icterushoz.
Mi okozhatja a magasabb szintjét?
Újszülöttkori sárgaság (a magzatkorra jellemző vörösvértestek lecserélődése felnőttkorira, a máj éretlensége) lehet fiziológiás.
Felnőttkorban számos ok húzódhat a sárgaság mögött:
- hemolízis: a vörösvértestek kóros lebomlása számos betegség kísérője lehet
- anyagcsere-betegségek: pl. Gilbert-kór
- gyógyszerek: pl. szteroidok, antipszichotikumok, egyes antibiotikumok
- májgyulladás (vírus, baktérium, malária)
- előrehaladt májbetegségek, májelégtelenség
- kemoterápiás kezelés
- alkoholfogyasztás
- gombamérgezés
- epeúti elzáródás: pl. epekő, epeúti vagy hasnyálmirigy-daganat
- májzsugor
A sárgaság mindig sürgős kivizsgálást igényel, mivel alapvetően egy tünet, mely akár súlyos betegségre is utalhat, emiatt hirtelen fellépő vagy ismeretlen ideje fennálló sárgaság miatt mindig jelentkezzen háziorvosánál.
Kivizsgálás során képalkotó vizsgálatok és számos egyéb laborvizsgálat történik.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus