Törvénykerülő dizájner drogok

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A dizájner drogok olyan vegyületek vagy vegyület csoportok, amelyeket a kábítószerlistán szereplő tiltott anyagok apró változtatásaival állítanak elő. A kémiai szerkezet minimális módosítása jelentős hatással lehet az emberi szervezetre.

A dizájner drog vagy szintetikus drog egy ismert, központi idegrendszerre ható tiltott anyag szerkezetének kisebb módosításával előállított változata, amely még legális anyag és az eredeti, tiltott anyaghoz hasonló hatása lehet. Jó példa erre a 80-as és 90-es évek nagy slágere, az Ecstasy, amelyet később felváltott a mefedron, ezután pedig megjelentek más, hasonló hatást kiváltó vegyületek. Ezek a szerek többnyire nem emberi fogyasztásra szánt termékek, például fürdősóként, növényi tápsóként, aromákkal kezelt illatosítóként, relaxációs füstölőként értékesítik főként az interneten.

Az új pszichoaktív szerek, azon belül is elsősorban a herbál, a biofű vagy a varázsdohány utcai neveken ismert szintetikus kannabinoidok jelentősége mind a kipróbálásra számában, mind pedig a közelmúltbeli gyakori használatban megmutatkozik, a droghasználati fontossági sorrendben a marihuánával/hasissal holtversenyben az első helyen szerepelnek a felnőtt és a fiatal felnőttek körében egyaránt – olvasható a Nemzeti Drogfókuszpont jelentésében.

Miért veszélyesek?

A dizájner drogok a kontrollált, ismert szerkezetű és ismert hatású, mellékhatású, de betiltott, azaz tiltólistára került szerek helyett léptek a piacra. Lehet, hogy hasonlítanak szerkezetükben és hatásukban más kábítószerekhez, de a dizájner drogok nincsenek kivizsgálva, nincsenek feltárva a mellékhatások. Attól, hogy hasonló szerkezetű, még nem biztos, hogy hasonló a hatásuk, rövid- és hosszú távú kockázataik – nyilatkozta korábban dr. Gyires Klára, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetének egyetemi tanára.

Az új drogokat jórészt az ázsiai országokban állítják elő nagy tételben, és az utóbbi időben Kelet-Európában is megjelent a gyártásuk.

A dizájner drogok törvényi szabályozása

A 2005. évi XCV. törvény (Gytv.) megteremtette az “új pszichoaktív anyag” definícióját, amely olyan forgalomban újonnan megjelent, gyógyászati felhasználással nem rendelkező anyagokat vagy vegyületcsoportokat jelent, amelyek a központi idegrendszer működésének befolyásolása révén alkalmasak a tudatállapot, a viselkedés vagy az érzékelés módosítására, megváltoztatására.

Az új pszichoaktív anyaggal való (kereskedői típusú) visszaélés 2012 márciusa óta büntetőjogi felelősséget von maga után.

A 2013 óta hatályos Büntető Törvénykönyv kiegészült az új pszichoaktív anyagokra vonatkozó szabályozással: hét tényállásban szabályozza a kábítószerekkel és új pszichoaktív szerekkel kapcsolatos cselekményeket, melyek az új pszichoaktív szerek csekély mennyiségének tartásán és megszerzésén kívül bűncselekménynek minősülnek. A kiegészítés alapján három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, ha valaki új pszichoaktív anyagot az országba behoz, onnan kivisz vagy az ország területén átvisz, előállít, kínál, átad, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik.

Új pszichoaktív anyaggal kapcsolatos szabálysértés elkövetése miatt 1659 eljárás indult, visszaéléssel kapcsolatban pedig 410 főt ítéltek el jogerősen 2021-ben.

Bővebben a jogszabályi háttérről: Drogfókuszpont Jogtár

Por és hamu

A dizájner drogok két nagy csoportja:

  1. Katinonszármazékok vagy szintetikus amfetamin (mefedron, 4-MEC, MDPV, pentedron, alfa-PVP vagy ahogy a piacon nevezik - Kati, Gina, kerá, kristály): serkentő hatásuk miatt népszerűek.
  2. Szintetikus kannabinoidok vagy szintetikus marihuána, azaz herbál (füstölő, biofű. gandzsa, gyep, műfű, rakéta, spice, zöld, zsálya, füstölő, potpourri): különböző füvekből, fűszerekből álló keverék, a THC-re hasonlító hatású.

Az egyik származék általában fehér por formájában van jelen, azt lenyelik vagy felszippantják, a legdivatosabbak a szintetikus kannabinoid családba tartozó vegyületek, amelyeknél a szintetikus vegyületet növényi hordozóra viszik fel és pl. cigarettaként elszívják.

Zacher Gábor csoportosításában:

  1. Stimuláns szerek: (4-MEC, BZP) - dopamin reuptake gátlók
  2. Entaktogén szerek: (metilon, fenilpiperazinok) - szerotonin szint növelők
  3. Hallucinogének: (DOB, 5-MeO-DiPT) - szerotonin receptor agonisták

Elterjedt dizájner drogok és veszélyeik

Mefedron (4-MMC)

A jellemzően „kristály”, „kréta”, „zene” utcai neveken ismert dizájner stimulánsok – azaz jellemzően a szintetikus katinonok – általában por formában kerülnek forgalomba. 2018 óta folyamatosan nő a mefedron feketepiaci jelenléte, annak ellenére, hogy hazánkban 2011-től kábítószerként (pszichotróp anyagként) ellenőrzött vegyület.

Egy szintetikus pszichoaktív szer, mely jellemzően az MDMA (az ecstasy „klasszikus” hatóanyaga), a kokain és az amfetamin „legális alternatívájaként” terjedt el a fogyasztói körökbe.

Lehet fehér por, folyadék, tabletta formátumú, erős vegyszerszaga van, orrba szívása esetén irritálhatja a nyálkahártyát.

Eufórikus élményt okoz, stimulál, előhozza a zene iránti szeretetet, fokozza a hangulatot, a szellemi teljesítményt és a szexuális ingerlékenységet. Mellékhatásai közül legismertebb a tág pupilla és a fogcsikorgatás, emellett jellemző a koncentrációzavar, vizuális fókuszálás hiánya, rövidtávú memóriazavar, hallucinációk, szeszélyes viselkedés.

N-etil-hexedron (Hexen)

A katinonok osztályba tartozik, 2015 óta van jelen a drogpiacon ez a stimuláló szer. A gyors hatás érdekében többnyire orron át felszippantva, vagy belélegezve használják.

Használata hangulatzavart, nyugtalanságot, idővel depressziót okozhat. Extrém adagoknál komoly pszichózis léphet fel intenzív hallucinációkkal.

HHC (hexahydrocannabinol) - Az első félszintetikus kannabinoid

2022 májusában megtörtént az első félszintetikus kannabinoid első európai azonosítása. Hasonló a delta-9-tetrahidrokannabinolhoz (delta-9-THC), amely a kannabisz fő pszichoaktív hatóanyaga, és úgy tűnik, hogy hatásukban is nagyjából hasonlóak.

A HHC-t kannabidiolból (CBD) szintetizálják, amelyet alacsony THC-tartalmú kannabiszból (kender) vonnak ki, E-cigarettákban és élelmiszerekben is megjelent – olvasható az Európai kábítószer-jelentésben.

MDPV (methylenedioxypyrovalerone)

Az MDPV egy pszichoaktív stimuláns, katinonszármazék, amit 2010-ben Amerikában fürdősóként árultak olyan fantázianeveken, mint Cloud 9, Ocean, White Lightning, Red Dove and White Dove. Természetesen nem minden fürdősó tartalmazza ezeket az anyagokat.

Intenzív stimulánsként viselkedik, hatását a kokainéhoz és az amfetaminéhoz hasonlítják. Akkut tünetei a pulzus emelkedése, izzadás, gyors szívverés, eufória, izgatottság, sőt, vágykeltő hatása is ismert.

Az MDPV nagydózisú használata intenzív, hosszú lefolyású pánikrohamokat eredményezhet, agresszív hatás jelentkezhet, úgy, hogy miközben folyamatosan ürül ki a szer a szervezetből, egy rettegő, pánikszerű rohamot kap a használója.

Krokodil (Desomorphine)

Növényvédő tápszerként lehet beszerezni a világhálón. A drog hatóanyaga az MDPV (methylenedioxypyrovalerone).

Vigyázat! A használó testén sebek és fekélyek alakulhatnak ki, beszámoltak foghullásról, sőt, az anyag borzalmas pusztítást okozhat a testen.

Ketamin

Folyamatosan elérhető a nemzeti kábítószerpiacokon, általában szippantják és intravénásan is használható. Más kábítószer-keverékekhez, például MDMA porokhoz és tablettákhoz hozzáadva is előfordul a piacon (rózsaszín kokain néven ismert).

Fontos! A kábítószerek keverékeit használók nem mindig vannak tisztában azzal, hogy pontosan milyen anyagokat fogyasztanak, illetve azzal sem, hogy a különféle szerek közötti kölcsönhatások fokozott egészségügyi kockázatoknak tehetik ki őket.

A ketamin kábítószerként használva különböző akut és krónikus ártalmakat okozhat, hosszú távú használóknál urológiai szövődményekkel és húgyhólyag-károsodással is járhat.

Pentedron (Penta kristály)

Egy kokainhoz hasonló hatással rendelkező stimuláns. Rövid távú hatása között előfordul az eufória, a stimuláció, a megnövekedett koncentrálóképesség, majd nyugtalanság, mellkasi nyomás, pánikroham jelentkezhet a használók beszámolói alapján. „Nagyon buta szer, nem ajánlom senkinek” - írta az egyik használó az egyik fórumban.

Gina, folyékony extasy

Íztelen, színtelen, szagtalan szer, vízben oldható, pár csepp is elég ahhoz, hogy rövid alatt szédülést, ájulást, tudatkiesést okozzon a használóban. A szer mindössze 12 órán keresztül mutatható ki a vizeletből.

Kisebb mennyiségben eufórikus érzést vált ki, míg nagyobb mennyiségben kómát okozhat. Használják bűncselekményekben, belekeverik az áldozat italába, bár ez a ritkább eset, annak ellenére, hogy általában ekkor hallunk róla a médiában.

Megváltoztat!

Zacher Gábor toxikológus korábban azt nyilatkozta portálunknak, hogy ezeknek a szereknek az igazi veszélye abban rejlik, hogy megváltoztatnak. A szerencsésebbek egy átbulizott éjszaka után az ágynak esnek és másnapra kiheverik, de vannak olyanok, akik a kórházban kötnek ki. Az új szintetikus szereket használókból tevődik össze a kórházba kerülők 80–85 százaléka.

Halált is okozhat!

Sokszor halljuk, hogy a kábítószer gyakori használata akár halálhoz is vezethet, de nem csupán a túladagolásra kell gondolnunk!

Túladagolás miatti halálesetek: 42 kábítószer-használattal közvetlenül összefüggő halálesetet jelentettek 2021-ben a speciális halálozási regiszterben, ami stagnálást mutat a megelőző évhez képest. 12 esetben nő, míg 30 esetben férfi volt az elhunyt. Budapest érintettsége (12,9 eset /1 millió fő) messze meghaladja a vidékét (5,6 eset /1 millió fő).

Indirekt halálesetek: 78 kábítószer-fogyasztással közvetetten összefüggő halálesetről érkezett bejelentés 2021-ben – olvasható a Nemzeti Drogfókuszpont jelentésében. 34 esetben közlekedési baleset áldozatában, hat további esetben emberölés áldozatában mutattak ki valamilyen illegális anyagot az orvosszakértők. 25 öngyilkosságról tudnak, valamint 12 olyan eset derült ki, ahol a halálozás a hosszú ideje tartó krónikus droghasználat szövődményeivel hozható összefüggésbe.

Szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest