GPT (glutamát-piruvát-transzamináz)
A glutamát-piruvát-transzamináz, hivatalos nevén alanin-aminotranszferáz (ALAT vagy ALT) túlnyomóan a májsejtekben termelődő enzim, amely az ott bekövetkező károsodások mutatója.
A máj megbetegedéseinek vizsgálatakor egy összetett, májra specifikus enzimeket is magában foglaló GGT (gamma-glutamil-transzferáz), GGO (glutamát-oxálacetát-transzamináz), és ALP (alakalikus foszfatáz) laborvizsgálat történik.
A GPT termelődési helyét tekintve a májsejteken kívül kisebb mennyiségben a vesékben, izmokban és a szívben is képződik. A GPT vérben mérhető koncentrációja normál körülmények között alacsony, azonban a májsejtek károsodása következtében az enzim nagyobb mennyiségben kerül a vérpályába, ahonnan laborvizsgálattal kimutathatóvá válik.
GPT - Normál tartomány |
|
Mi okozhatja a GPT emelkedett szintjét?
A GPT meghatározást általában májbetegségek szűrésére, ismert májbetegek követésére vagy a páciens tünetei alapján májbetegség gyanújakor végzik, de más kórképekben is emelkedett lehet a GPT értéke.
1. A máj gyulladásos megbetegedése kapcsán:
- A májat érintő akut gyulladás (akut hepatitis fertőzés) esetén a GPT koncentrációja jelentős emelkedést mutat, mely általában több hónapon keresztül magasabb marad.
- Idült gyulladásban (krónikus hepatitis) a GPT enzim szintje nem emelkedik meg olyan mértékben, mint akut gyulladásban.
- A máj cirrhosisos betegsége: a máj lebenykéinek és az érszerkezetének a pusztulása eltérő okok következtében.
- HELLP szindróma: magas vérnyomáshoz, fehérjevizeléshez, alacsony vérlemezke (trombocita) számhoz a májanyagcsere súlyos zavara társul.
2. A májat érő toxikus behatások következtében:
- Májat károsító gyógyszerek (orális fogamzásgátlók), gyógytermékek.
- Különböző vegyi anyagokkal történő rendszeres érintkezés.
- A máj rosszindulatú daganatos megbetegedése vagy más szervek tumorából származó áttétek (metasztázis).
- Epeútak károsodása – epeút elzáródása.
- Súlyos, nagy felületet érintő égés.
- Különböző kiváltó előzmény hatására bekövetkező sokk.
3. A hasnyálmirigy (pankreasz) betegségeiben:
4. Szívinfarktusban, a szívizom károsodása következtében.
5. Izomrendszer megterhelése (erős fizikai megterhelés) vagy károsodása (izomba adott injekció, baleset, izomsorvadás) kapcsán.
6. Polymyositisben a vázizomzat gyulladásos megbetegedése.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Borsi-Lieber Katalin