RDW - Miről informál ez a laboratóriumi paraméter?
A vörösvértestek (vvt) a vöröscsontvelőben képződő alakos elemek. Feladatuk a vérben az oxigén szállítása. Általában közel egyforma méretű és alakú sejtek, átmérőjük kb. 6-8 mikrométer, azonban egyes kórképekben előfordul, hogy változatos méretben és alakban lesznek jelen a vérkeringésben.
A vörösvértestek hasonlóságának (homogenitás) vagy különbözőségének (heterogenitás) a mérésére szolgál az RDW (Red blood cell Distribution Width) paraméter, hivatalos megfogalmazásban a vörösvértestek eloszlási szélességét jellemzi.
Normál tartománya
11.5 – 14.5%
37 – 54 fL
Hogyan történik a meghatározása?
Az RDW meghatározására a rutin laborvizsgálat keretein belül kerül sor, több más paraméterrel együtt. Az RDW értékének a normál tartománytól való eltérése esetén általában egy másik mutatónak, az úgynevezett MCV (mean corpuscular volume – a vörösvértestek átlagos térfogata) értékének a figyelembe vételével kerülhetnek közelebb a diagnózishoz, tehát az RDW önmagában nem értékelendő paraméter.
Mikor, mitől lehet emelkedett az RDW értéke?
Magasabb RDW-értékről akkor beszélünk, ha a mérési eredmény 14.5% vagy 54 fL feletti szintet mutat. Az eredmény azt jelzi, hogy a vérkeringésben lévő vörösvértestek megjelenése (méret, alak) nagyfokú eltérést mutat. Ha az RDW emelkedését látjuk, akkor az alábbi okok merülnek fel:
- B12-vitamin-hiány és folsavhiány: a vérszegénység ezen formájának kezdeti szakaszában az RDW-érték már emelkedett lehet, azonban az MCV szintje még a normál tartományon belül mérhető.
- Hemolitikus anémia (a vörösvértestekre jellemző 120 napos élettartam jelentősen lerövidül néhány hétre vagy napra, tehát a vörösvértestek idő előtti szétesését, lebomlását jelenti) kórképében általában együttesen emelkedett RDW- és MCV-értékkel találkozunk.
- Májbetegségekben.
- A talasszémia nevű betegség egyik formájában is emelkedett RDW- és alacsony MCV-értékkel találkozunk. Ebben a betegségben a hemoglobin képzése nem megfelelő, melynek következtében a vörösvértestek életképessége csökken.
- Vashiányos vérszegénység kezdeti szakaszában előfordulhat magas RDW-szint és normál MCV-szint.
Mi okozhat alacsony RDW-szintet?
Akkor beszélünk alacsonyabb RDW-értékről, ha 11.5% vagy 37 fL alatti érték szerepel az eredményen. Az alacsony RDW-érték azt jelenti, hogy a vörösvértestek egymáshoz viszonyított megjelenése az egészséges szervezetben megtalálhatónál sokkal nagyobb hasonlóságot mutat: vagy egyformán túl nagyok, vagy egyformán túl kicsik.
- Ez bekövetkezhet alkoholizmus vagy B12-vitamin és folsav hiánya során, amikor a normális átmérőjű vörösvértestek helyett nagyobb átmérőjű vörösvértestek képződnek. Ezeket makrocitáknak nevezzük és az ennek következtében kialakuló vérszegénység a makrociter anémia.
- A másik típusban túl kis méretű vörösvértestek keletkeznek, ezek a mikrociták és a kialakuló kórkép a mikrociter anémia. A mikrociter anémiával leggyakrabban vashiányos vérszegénység során találkozunk.
Ez is érdekelheti A vérszegénység típusai és a háttérben álló okok
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Borsi-Lieber Katalin
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus