Allergia ellen a parazitafertőzés is védelmet nyújthat

szerző: Fazekas Erzsébet, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

A kutatók megfigyelései azt támasztják alá, hogy a kórokozóktól egyre inkább mentesített környezet az elmúlt évtizedekben hozzájárulhatott a különféle allergiák és az asztma világszerte tapasztalt - egyre erőteljesebb - terjedéséhez.

A gyerekek parazitafertőzése és allergiakockázata közötti összefüggést kutatva a brit Johanna Feary (Nottinghami Egyetem) alaposan áttanulmányozott 21 vizsgálati felmérést, amelyekben Dél-Amerika, Afrika, Kuba, Vietnam, Törökország bélparazitával fertőzött régióiban élő 29 ezer ember adatát dolgozták fel korábban a tudósok.

Az elemzésből az derült ki, hogy a parazita (elsősorban bélférgek, így horogféreg, ostorgiliszta) által fertőzötteknél csaknem harmad akkora (31 százalékkal kisebb) valószínűséggel alakultak ki allergiás reakciók, mint a parazitafertőzéstől mentes egyéneknél.

Az említett hírrel kapcsolatban a WEBBeteg.hu allergológus-immunológus szakértőjétől kértünk kommentárt.

A paraziták védő hatása

Az a megfigyelés, hogy bizonyos bélparaziták védő hatásúak lehetnek az allergiával szemben, nem újdonság az allergológus számára, továbbá jó pár éve közismert a higiénia hipotézisként ismert elmélet is, mondja dr. Csáki Csilla.

Már a lakosság egyre nagyobb része fogadja el tényként, hogy a túlzásba vitt fertőtlenítés következtében, a pici gyerekek manapság nem találkoznak elegendő mennyiségű vírussal, baktériummal, más kórokozóval, ezért immunrendszerük (kényszerűségből, azaz immunológiai paradoxonként) az egyébként ártalmatlan anyagok felé fordul, azokkal kezdi meg a küzdelmet.

Az idegen antigénektől mentes - túlzottan steril - környezet az immunrendszer korai érési periódusában (a magzati kor és az egy éves életkor közé tehető időszakban) az allergia irányában aktiválhatja az immunrendszert. Ezzel szemben, a sok idegen antigén, baktérium, vírus, parazita jelenléte pedig a tényleges külső védekezés felé tolja.

Az asztma

Az asztma népegészségügyi felmérések szerint egyre gyakoribb betegséggé válik, és a fejlődő ipari háttérrel együtt egyre súlyosabbak a betegség tünetei, valamint egyre kedvezőtlenebb a lefolyása is. Hörgőasztma gyermekkorban

Az elsőszülött gyerek hajlamosabb az allergiára

Mindezt számos példa igazolja - sok családban tapasztalják, hogy az elsőszülött gyerek, akinél még minden tárgyat „sterilizálnak” (vagyis alaposan leöblítenek, mielőtt a kezébe adják), aki csak 3 évesen megy közösségbe, gyakrabban lesz allergiás, mint az őt követő testvérei, akik minden fertőzést már csecsemőkorban elkaphatnak a nagyobbaktól, és akiknél a tisztaság már nem olyan nagy elvárás, hiszen nem is igen volna betartható.

Azt is kimutatták, hogy ha a gyerek születésétől tartanak kutyát a családban, az állat(szőr) nem hogy nem veszélyes, hanem épp ellenkezőleg, védő hatású a későbbi allergiával szemben.

A korán kezdett közösségi élet, a bölcsőde hátrányos ugyan a gyereknek a sokszori fertőzés, a betegségek miatt, viszont úgy tűnik, eközben csökkenti az allergiás betegségek kialakulásának esélyét.

Az indokolatlan antibiotikumos kezelés káros

Ez az előny azonban elvész akkor, ha egy éves kora előtt a baba betegségét, például akár a náthás hurutját antibiotikummal kezelik. A gyógyszer ugyanis kiírtja a hasznos bélbaktériumokat, és ezáltal hátráltatja az immunrendszer megfelelő fejlődését. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen káros orvosi gyakorlat, ha csecsemőknek nem csak a ténylegesen megalapozott, indokolt esetekben adnak antibiotikumot.

Azt is megfigyelték a kutatók, hogy a tanyasi (vidéki) életmódot folytatók körében fordul elő a legkevesebb allergia. Az un. farm hipotézis szerint a háziállatok jelenléte, a több környezeti szennyeződés bizonyos védelmet nyújthat az allergiával szemben.

Tehát a mai tudományos nézetek szerint a sok takarítás, fertőtlenítés helyett bizonyos mennyiségű piszok, no és a példánknál maradva, a bélbaktériumok is védhetnek bennünket az egyféle civilizációs ártalomnak is mondható allergiától.

Az allergiáról

Allergia-aloldalunkon minden információt megtalál. Pollennaptár, asztma-teszt, tápanyagtartalom, élelmiszer-adalékanyagok.

A pollenszezonok ismerete alapvető fontosságú mind az allergiás, mind az őt kezelő szakember számára. Az orvos a beteggel való első találkozás során célzottan rákérdez arra (is), hogy az év melyik időszakában jelentkeznek a tünetei és mikor, melyik hónapban a legrosszabbak. A páciens válaszaiból a figyelmesen diagnosztizáló szakember következtetése már - az allergiás bőrteszt elvégzése előtt - ki tudja jelölni a lehetséges allergének körét. Ami azért is fontos, mert korlátozott hely áll rendelkezésre a páciens alkarján, tehát célszerű, hogy a lehetséges mintegy 20 helyre azokat az anyagokat: allergéneket cseppentsék fel, amelyeket a panaszok szezonalitása alapján, mint a leggyanúsabb vizsgálandó allergént, pollent választotta ki az orvos.

Ezért van tehát annak oly nagy jelentősége, hogy az allergiára gyanús egyén minden évben - a pollenjelentésekre figyelve - pontosan rögzítse tüneteinek időbeli lefolyását. Fontos támpontot nyújthat ezzel orvosa számára, nem csak a diagnózis felállításában, hanem a kezelésben is. Segít ugyanis eldönteni, melyik hónapban, milyen kezelést állítson be a betegnek és milyen életmódbeli változásokat (teszem azt augusztusi utazást) javasoljon – mondja az allergológus.

A jól ismert pollennaptár alapján a páciens látszólag könnyen eldöntheti, ő mire lehet allergiás, azonban a találgatás sokszor mégis megtévesztő lehet, figyelmeztet Csáki doktornő.

A május-júniusi iskolai erdei táborok után például sok gyerek minden évben orrfolyósan, nehézlégzéssel jön haza, a szülő pedig joggal gyaníthatja hogy az ilyenkor virágzó fűpollen váltott ki allergiát. Valójában a táborokban, vagy a nagymamánál megjelenő, tipikusan nyári jellegű tünet azonban gyakran „csak” a megváltozott lakókörnyezet fokozott poratka-terhelésével és az elvileg nem szezonhoz kötött poratka allergiával magyarázható.

Nem tudjuk tehát eleget hangsúlyozni a korrekt, orvosnál történő allergiavizsgálat elvégzésének fontosságát, bármilyen allergiaellenes kezelés megkezdése előtt – a durva tévedések elkerülése érdekében! Azt javasoljuk tehát, hogy senki ne állítson fel magának allergia diagnózist, kizárólag a pollennaptár követésére alapozva sem, mondja dr. Csáki Csilla allergológus-immunológus.

Egész éven át tartó allergiaszezon

A lakosság egyelőre nem érintett tagjainak is érdemes tisztában lenniük azzal, hogy valaki éppen most is veszélynek van kitéve, már meg is jelentek a tünetei, másnak csak hetek, esetleg hónapok múlva kezdődnek a panaszai. A szakembereknek viszont egész évben szembe kell nézniük a problémával – az allergiás beteget kezelni kell, egyeseknél megelőzni a betegség kialakulását, másoknál az állapot súlyosbodását. Az ok nélkül való őszi megkönnyebbülésről, a laikus tévhitekről, a téli allergia-szezon jellemzőiről és a szabályozás kacskaringós útjáról is beszélgettünk dr. Csáki Csilla allergológus-immunológus szakorvossal. Egész éven át tartó allergiaszezon

(WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró)

Cikkajánló

Élősködő
A helminthiasis - azaz a férgesség mint betegség - olyan kórkép, amelyet a szervezetben parazita életmódot folytató férgek vagy azok lárvái idéznek elő. Cikkünkben a Magyarországon előforduló féregfertőzések tüneteiről, a fertőzések módjáról és veszélyeiről olvashat.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Nagy László, infektológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest