Gyógyszerallergia

szerző: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

Allergiát számos anyag, vegyület kiválthat, így nem meglepő, hogy gyakran találkozhatunk gyógyszerallergiával is. Szinte minden gyógyszer, gyógyászati készítmény vagy étrend-kiegészítő okozhat allergiás reakciót, bár a statisztikák szerint egyes hatóanyagok esetében gyakrabban fordul elő.

Gyógyszerallergia
13/1 A 10 leggyakoribb, allergiát kiváltó tényező
13/2 Milyen tüneteket okoz az eperallergia?
13/3 Tojásallergia - Tünetek és kezelés
13/4 Mikor beszélhetünk gabonaallergiáról?
13/5 Mit kell tudni a tejallergiáról?
13/6 Milyen tünetei lehetnek a földimogyoró allergiának?
13/7 Még a napra is lehetünk allergiásak? Napallergia
13/8 Rovarcsípés-allergia
13/9 Gyógyszerallergia
13/10 A latexallergia
13/11 Vegyszerek elleni allergia
13/12 Pollenallergia: tünetek, okok és kezelés
13/13 Kérdések és válaszok a parlagfű-allergiáról

Mik lehetnek a gyógyszerallergia tünetei?

A gyógyszerallergia esetén leggyakrabban jelentkező tünetek az alábbiak:

  • A pár órán – pár napon belül jelentkező tünetek közé tartozik a kiütés, láz, viszketés, duzzanat, orrfolyás, köhögés és nehézlégzés.
  • Ritkán, de előfordulhat anafilaxiás sokk, mely általában az allergiát kiváltó gyógyszer bevétele után egy órán belül jelentkezik. Ilyenkor nehézlégzés alakul ki a légutak szűkülete miatt, emellett jelentkezhet például hányinger, hányás vagy hasi görcsök, szédülés, gyengeség, szapora szívverés és tudatvesztés is. Az anafilaxiás sokk akár az életet is veszélyeztetheti, így a gyors reagálás mindennél fontosabb.
  • Nagyon ritka esetekben előfordulhat, hogy napokkal vagy hetekkel a gyógyszer bevétele után több szervrendszert érintő allergiás tünetek jelentkeznek. Az ilyen állapotok közé tartozik például a szérumbetegség, gyógyszer által indukált anémia vagy a DRESS-szindróma is.

Milyen gyógyszerek válthatnak ki allergiás reakciót?

Elviekben bármelyik gyógyszer okozhat allergiát, mégis, a leggyakrabban allergiát kiváltó hatóanyagok az antibiotikumok (különösen a penicillin), NSAID-típusú fájdalomcsillapítók, a rákos megbetegedések kezelésére használt kemoterápiás szerek, autoimmun betegségek gyógyszerei, illetve egyes antikonvulzív (epilepszia kezelésére szánt) szerek.

Előfordulhat, hogy nem az adott készítménnyel való első találkozáskor jelentkezik az allergiás reakció

Egyes allergiát kiváltó szerek esetében az is előfordulhat, hogy az allergia nem első alkalommal, hanem csak ismételt gyógyszeralkalmazást követően jelentkezik.

Keresztallergia is felléphet

Mindemellett különösen az antibiotikumokkal kapcsolatban nem szabad megfeledkeznünk a keresztallergia kérdéséről sem, ami bár ritka, mégis érdemes megemlíteni. A keresztallergia ugyanis azt jelenti, hogy nemcsak az adott allergén anyag, hanem egy szerkezetileg nagymértékben hasonló másik vegyület is képes ugyanolyan allergiás reakciót kiváltani.

A gyógyszerallergia kockázati tényezői

Bizonyos tényezők fokozhatják a gyógyszerallergiára való hajlamot. Ilyen például, ha valaki más típusú allergiától is szenved vagy szerepel allergia a családi kórtörténetében. Emellett az is közrejátszhat, ha magas dózisok és/vagy tartós alkalmazás miatt az egyén gyógyszernek való expozíciója magasabb az átlagnál.

Hogyan ismerhető fel a gyógyszerallergia, és mit tehetünk?

A penicillin típusú gyógyszerek esetében végezhető klasszikus bőrpróba, mely fényt deríthet az allergiára. Más gyógyszerek esetében kérhető vérvizsgálat (főként hosszabb távú tüneteket mutató allergiák esetén), illetve az allergia kitapasztalható kipróbálásos alapon is, de kizárólag szigorú orvosi felügyelet mellett, főként azért, ha esetleg fennáll az anafilaxiás sokk eshetősége is.

Amennyiben kiderül, hogy valakinek valóban gyógyszerallergiája van, fontos, hogy minden esetben tájékoztassa erről az őt aktuálisan ellátó egészségügyi személyzetet, illetve jelezheti ezt egy magánál hordott karkötő vagy kártya segítségével is, ami például balesetek vagy eszméletvesztéssel járó állapotok esetén hatalmas segítség lehet az ellátó személyzet számára.

Mivel gyógyszerallergia esetén a deszenzitizáció nem alkalmazható, mindenképpen fontos az adott gyógyszer módszeres elkerülése. Enyhébb allergiás tünetek esetén alkalmazható antihisztamint tartalmazó készítmény a tünetek enyhítésére, illetve ne feledjük, hogy anafilaxiás sokkra való hajlam esetén mindig legyen nálunk adrenalintartalmú injekció.

Nem allergiás típusú gyógyszerérzékenység

Fontos, hogy ne keverjük össze a gyógyszerallergiát a gyógyszerérzékenységgel. Ilyenkor a tünetek gyakorlatilag azonosak, de a gyógyszer maga nem aktiválja az immunrendszert. Ez a fajta reakció leggyakrabban az aszpirinre, kontrasztanyagokra, ópiát típusú fájdalomcsillapítókra és helyi érzéstelenítő szerekre (pl. lidokain) jellemző.

Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerészForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész


Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest