Allergia csecsemőknél és kisgyermekeknél

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Az allergia a szervezet bizonyos környezeti anyagokra (allergénekre) adott túlérzékeny reakciója. Ezek az anyagok a nem allergiásokra egyébként teljesen ártalmatlanok. Az allergia minden életkorban kialakulhat.

Gyerekeknél és csecsemőknél a vírusok, baktériumok vagy más mikroorganizmusok okozta fertőzések kezelése során figyelembe kell venni az allergia meglétét.

Minél gyakrabban kerül kapcsolatba a gyermek a kiváltó anyagokkal, annál gyorsabban alakulnak ki a panaszok. Az allergén legcsekélyebb mennyisége is elegendő a gyermek újabb allergiás rohamának kialakulásához. Az orvosok ezt a folyamatot szenzibilizációnak nevezik.

Anafilaxiás sokk

Súlyos esetben szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, eszméletvesztés, sokk alakulhat ki. Ezen tünetegyüttest anafilaxiának nevezzük. Bővebben az anafilaxiás sokkról>>

Az allergia különböző szöveteket és szerveket érint. Gyerekeknél ennek megfelelően jelentkezhetnek például bőrkiütések, szénanátha, vagy asztmás rohamok. Gyerekkorban viszonylag gyakoriak azok az allergiatípusok, melyek belső terekben jelentkeznek, tizenéveseknél gyakran pollenallergia alakul ki. Súlyos esetekben anafilaxiás sokk alakulhat ki, ekkor az akut légszomj és a szívleállás veszélye is fennáll. Ez a reakció azonban nagyon ritka.

Allergiatípusok

Négy alcsoportot különböztetnek meg (I-től IV-ig) az allergia kialakulásának mechanizmusa alapján. Másik megkülönböztető kritérium az az idő, ami az allergiás reakció kezdete óta eltelt. Az azonnali típusnál az allergénnel való kapcsolatba kerülést követő néhány másodpercen belül kialakul a reakció, a késői típusnál több nap is eltelhet.

Keresztallergia

Keresztallergia esetén a gyermeknél több anyag hatására jelentkezik allergiás reakció. Az immunrendszer egy bizonyos anyaggal szemben védelmet nyújtó elemei olyan anyagokat is megtámadnak, amelyek hasonlóak az allergénhez.

A legismertebb keresztreakciót kiváltó anyagok a következők:

  • Latex- dió, banán, őszibarack, kajszibarack
  • Tehén- és kecsketej
  • Tehéntej- marhahús
  • Fűszernövénypollen- zeller, articsóka, napraforgómag és paprika
  • Fű- gabona és hüvelyesek; pl. borsó, bab, lencse, szójabab

(WEBBeteg – B. M.; NetDoktor , Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - Illés Kata, orvostanhallgató
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg, Budai Allergiaközpont - Dr. Horváth Balázs, Dr. Augugusztinovicz Mónika

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest