Vegyszerekkel szembeni allergia
Folyamatosan és növekvő mértékben vagyunk kitéve figyelmeztetés nélkül olyan vegyszereknek, amelyek jelen vannak a belélegzett levegőben, ételeinkben és italainkban, munkahelyeinken és otthonainkban egyaránt.
A téma cikkei |
13/1 A 10 leggyakoribb, allergiát kiváltó tényező |
A minket körülvevő vegyszerek legtöbbje szerencsére nem veszélyes, ha viszont az immunrendszer terhelése olyan méreteket ölt, vagy a vegyszer magas koncentrációban van jelen, akkor érzékenység alakulhat ki vele szemben. A közlekedésben létrejött gázok, a cigarettafüst károsítják a légutakat vagy reakcióba lépnek a vegyszerekkel, fokozva az érzékenység esélyét.
Ezen anyagok elkerülése az egyetlen lehetőség a védekezésre, ami előfordulási gyakoriságukat figyelembe véve szinte lehetetlen.
Az allergiás kontakt dermatitis (ACD) a bőr egy kóros reakciója, amit a környezetből a bőrre gyakorolt közvetlen hatás vált ki. A reakció gyakran a környezetünkben mindenhol megtalálható vegyszerekre vezethető vissza. Gyakran okoznak ilyen tüneteket a műanyag termékekben és festékekben lévő epoxi gyanták, formaldehidok; a latex és a feketegumi, a fémek közül a nikkel és a cobalt.
Az élelmiszer-tartósító anyagok és a kozmetikumok illatanyagai is nemegyszer állnak a megjelent tünetek hátterében. Előfordulnak allergiát okozó vegyszerek az antibiotikumok vagy más gyógyszerek vivőanyagában is.
A tünetek helye árulkodó
Az okozó vegyszerekre következtetni lehet a bőrreakció megjelenési helyéből is. Ha a szempillákon van jelen, akkor főleg kozmetikumok állnak a háttérben, a kézfejen megjelenő elváltozást főleg gumitermékek, epoxigyanták vagy tartósítók okozzák. Ha az arcon észleljük, akkor ezt kozmetikumok, UV sugárzás, gyapjúalkohol, hajfesték okozza a leggyakrabban. A nyakon észlelt elváltozást nikkel vagy kozmetikumok idézik elő, míg a törzsön megjelenőket nikkel és gumik válthatják ki. A hónalj elváltozását rendszerint illatszerek, felületaktív anyagok és formaldehydok okozzák, az alsó végtagokon pedig a neomycin és az epoxi-gyanta nevű vegyi anyagok váltanak ki leggyakrabban panaszokat.
Kontakt dermatitis |
|
Mit tehetünk ellene?
Kontakt dermatitis esetében a fő kezelési lehetőség az azonosítás és a megvonás. A gyanút a patch teszt (a bőrre ragasztott gyanús anyag 24 óra utáni reakciója) igazolja. Ha az okozó vegyszer munkahelyen is megtalálható, akkor az eltávolítás nem mindig lehetséges. Kesztyűk és védőszemüvegek használata kötelező, enyhe esetekben pedig megoldás is lehet, ha a munkahely-változtatás nem lehetséges.
Ha nincs meg az okozó, akkor csak tüneti kezelés lehetséges: a bőr száradását kiküszöbölő védőkrémek, kenőcsök használata, antihisztaminok a viszketés enyhítésére. A súlyos panaszokat helyileg használt corticosteroidok és szájon át szedett szteroidok javíthatják. A súlyos allergiás reakció fototerápiára vagy más gyulladásellenes terápiára szorul.
Gyakoribb allergének |
Gyakoribb vegyi csoportok, melyek életünk szinte minden pontján jelen lehetnek: formaldehidok, hydrocarbonátok és phenolok. Allergén anyagok a teljesség igénye nélkül, amelyek mindennap jelen lehetnek és vannak környezetünkben: légfrissítők, aeroszolok, deodoránsok, antibiotikumok, fertőtlenítő szerek, szigetelő anyagok, cement, vaj, sajt, tapéták, tejtermékek, kartonok, beton, diesel üzemanyag, festékek, műtrágya, szivacsos anyagok, bútorok, hajlakkok, kozmetikumok, sajtótermékek, nyomdaipari termékek, petróleum, fotóipari termékek, samponok, szappanok, plasztikanyagok, szénfűtés termékei, tisztító oldatok, fűtőolajok, vazelin, oldószerek, aspirin és más gyógyszerek, bakelit, festékek, elektromos szigetelők, egyéb műanyag termékek. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász szakorvos