A szénanátha (pollenallergia) okozta panaszok megjelenésének megelőzése
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:
Cikkünkben adunk néhány tanácsot, melyek segítségével pollenallergiásként elkerülheti a kellemetlen allergiás tünetek jelentkezését.
Noha az allergiás tünetek jelentkezését allergiásként nem lehet teljesen kivédeni, létezik néhány módszer, melynek segítségével az allergiát kiváltó pollen ismeretében a szénanátha (pollenallergia) tüneteinek jelentkezése megelőzhető, de legalábbis csökkenthető annak esélye.
Az allergia orvosi kezelése elengedhetetlen!
Nagyon fontos, hogy ha allergiás tüneteket észlel, mielőbb forduljon orvos, hogy hamar diagnózishoz jusson és megfelelő kezelésben részesüljön. A kezeletlen allergia akár asztma kialakulásához is vezethet. Járjon rendszeresen szakorvosi kontollvizsgálatra, kövesse orvosa utasításait; ha ő gyógyszeres terápiát rendelt el, tartsa azt be az előírásai szerint.
Mi az, amit még megtehet?
Megfelelő kezelés mellett az allergia jól karban tartható. Emellett is hasznára válhatnak az alábbiak:
- Próbálja meg elkerülni a pollenforrást jelentő virágzó réteket és fákat. A pollenszórás napos és szeles időben a legerőteljesebb, ekkor van jelen a legtöbb virágpor a levegőben.
- Szerezzen információkat arról, hogy az a növény, amelynek pollenjére Ön allergiás, mikor virágzik, ebben segítségére lehetnek a pollenkalendáriumok, és kövesse a pollenhíradót is.
- Nyaralását a szénanátha időszakának függvényében tervezze meg, pollenszezon alatt – ha megteheti – utazzon pl. a hegyekbe, a tengerhez vagy szigetekre. Az ilyen helyeken a levegőben többnyire kevés pollen található.
- Kerülje a dohányzást, a dohányfüstös helyiségeket és a klórozott vízben való fürdőzést. A dohányfüst és a klór ingerli a légutakat és allergiás panaszokat okozhat.
- Tartsa zárva az autó ablakait, a levegőkeringetést belsőre állítsa. Az autó szellőzőiben és a klímaberendezésekben alkalmazzon pollenszűrőt, és cserélje azt rendszeresen.
- Ha vonaton utazik, zárja be az ablakokat.
- A porszívójába tegyen úgynevezett HEPA-szűrőt, és porszívózzon naponta, hogy a pollent eltávolítsa a szőnyegekből, függönyökből és a kárpittal bevont bútorokból. A laminált padlót és a parkettát is célszerű naponta nedves felmosóval megtisztítani. Ha súlyos panaszai vannak, ezt a feladatot ne saját maga végezze, kérjen segítséget valakitől.
- A száraz virágokra, fali díszekre és hasonló dísztárgyakra gyorsan lerakódik a virágpor. Az ilyen dekorációs kellékekről ajánlott lemondani.
- Mielőtt aludni megy, mosson hajat, és levett ruháit hagyja a hálószobán kívül. Így nem viszi be a pollent a hálószobába.
- Az ablakokat tartsa zárva, miközben alszik. Lehetőleg csak azokon a napokon szellőztessen, amikor kevés a pollen a levegőben. Az este és éjfél közötti időszakban célszerű átszellőztetni a lakást kereszthuzattal.
- Rendszeresen cserélje az ágyneműt.
- Pollenszezonban ne szárítsa ruháit a szabadban, hogy ne tapadhasson rá virágpor.
Az allergiás panaszokra hosszú távú megoldást az immunterápia jelenthet.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; onmeda.de, Rote Nasen, tränende Augen (NABU)
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos