Hogyan készítsük fel allergiás gyermekünket nyaralásra, táborozásra?

Dr. Csáki Csilla
szerző: Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus - WEBBeteg
frissítve:

Allergológiai szakrendeléseken gyakorta elhangzik, hogy a korábban teljesen panaszmentes gyermek a nyári táborból bevörösödött szemmel, tüsszögve, sípoló tüdővel, nehézlégzéssel érkezik vissza. Hogyan lehetséges, hogy az eddig nem ismert allergia gyakran idegen környezetben, nyaraláskor, táborozáskor jelentkezik első alkalommal és a tünetmentes allergia is ilyenkor újul ki?

Tudnunk kell, hogy az iskolai nyári táborok a legerősebb hazai pollenszezonokkal esnek egybe. Ilyen a május-júniusi pázsitfűvirágzás és az augusztus közepén jelentkező parlagfűszezon. Sok városi gyereknél a szezonnal való egybeesés és a táborozás alatti fokozott természetközelség miatt jelennek meg ilyenkor életük első allergiás tünetei, de nem a nyaralás hatására alakul ki maga az allergia.

Az allergia megjelenésének előjelei

Allergiás hajlamú családban, ha a szülők közül valamelyik erősen pollenallergiás, számítani lehet a gyermeknél is a szezonális tavaszi-nyári allergia kialakulására, jellemzően kisiskoláskorban. Legtöbbször megfigyelhetőek arra utaló tünetek, hogy a gyermek valószínűleg 1-2 éven belül allergiás lesz.

Gyanús, ha gyermekünk minden nyáron megbetegszik, benáthásodik, elhúzódóan köhög, sípol a tüdeje, amikor más gyerekek hurutos betegségektől teljesen mentesek. Vagy jellemzően május-június vagy éppen augusztus hónapokban jelentkezik látszólag megmagyarázhatatlan szemhéjduzzanat, ajakduzzanat, csalánkiütés.

Ezekben a bizonytalan esetekben érdemes elvinni gyermekünket allergiavizsgálatra, pont azért, hogy felkészülhessünk a hevesebb tünetek esetleges váratlan megjelenésére.

Szezonális pollenallergia vagy más?

Nyaralás során a gyermek más környezetbe utazik (nagymamához, vidékre), ahol a szokásos lakókörnyezetétől eltérő feltételek közé kerül. A táborokban gyakoriak az elöregedett matracok, régebbi építésű házakban, régi bútorok között a fokozott poratka- és penészgomba-terhelés.

Félrevezető módon, a nem szezonális allergiák, így a poratka- és penészgomba-allergia is szezonálisnak látszó tüneteket okozhatnak ilyenkor. Ilyen, látszólag egyértelműen pollenallergiára utaló tüneteknél is feltétlenül szükséges a bőrteszt elvégzése az allergia kivizsgálására.

Hogyan készítsük fel allergiás gyermekünket nyaralására?

A már ismerten allergiás gyermeket - akár pollen, akár poratka vagy egyéb, nem szezonális allergiában szenved - utazáskor mindig el kell látni megfelelő gyógyszerekkel! Akkor is csomagoljuk be már bevált allergiagyógyszerét, ha most éppen tünetmentes és nem szed semmit. Antihisztamin gyógyszere mellé csomagoljunk gyulladáscsökkentő orrspray-t és szemcseppet is, arra az esetre, ha nagyon heves tünetei lennének!

Amennyiben valaha volt asztmatikus nehézlégzése allergiája kapcsán, akkor a nehézlégzés kezelésére alkalmas inhaláló spray-t is tegyük el csomagjába, még akkor is, ha esetleg már évek óta nem volt szükség a használatára!

Természetesen előnyös, ha a gyermek sokat tartózkodik a szabadban, azonban lehetőleg kerülje a szabadtéri programokat a kora reggeli órákban, este pedig gyakran mosson hajat, eltávolítandó az allergéneket. Asztmás gyermekeknél vegyük figyelembe, hogy a pollenek mellett más külső tényezők is előidézhetnek rohamokat, így például kockázatos lehet a tábortűz füstje.

Az úticél megtervezése
  • A nyaralás időpontjának és helyszínének megválasztásakor vegyük figyelembe a leginkább tüneteket okozó allergén növény virágzásának idejét. Vegyük figyelembe, hogy az ország különböző tájegységei között is eltérő a pollenkoncentráció.
  • A tengerparti nyaralóhelyek előnyösek, mivel a mediterrán térségben alacsonyabb az allergénterhelés, a sós levegő ezen kívül mind az asztmás, mind pedig az allergiás tünetek javulásában fontos szerepet játszik.
  • A hegyvidéki környezet tiszta levegőjével nagymértékben hozzájárul az allergiás, asztmás betegek állapotának javulásához. A magasság miatt ugyanis a légszennyezettség és az allergének koncentrációja is csökken.

A táboroztató tanárok az iskolai táborokban sokszor nem engedélyezik a kisiskolások mobiltelefon használatát. Orvosi szempontból ugyanakkor a napi egyszeri szülői ellenőrző telefon, amikor rákérdezhetünk gyermekünknél, minden rendben van-e, kifejezetten hasznos lehet és sok komolyabb egészségügyi problémát előzhet meg. Különösen érvényes mindez a nem krónikusan beteg, de allergiás, asztmára hajlamos gyerekeknél, akik váratlanul és gyorsan, akár súlyos állapotba is kerülhetnek.

Aggódjunk a rovarcsípések miatt?

Sok szülő panasza, hogy gyermeke allergiás a rovarcsípésekre, mert mindig hatalmas duzzanat keletkezik a csípés helye körül, ami csak lassan, hetek alatt múlik el teljesen. Ezen duzzanatok, helyi gyulladások miatt nem kell különösebben aggódnunk, ez egyéni érzékenységet jelent, de nem valódi rovarméreg-allergia. Ezekből a tünetekből egyáltalán nem következik a hajlam esetlegesen végzetes kimenetelű darázs- vagy méhcsípés allergiára.

Allergiás gyermekek esetében ugyanakkor időnként valódi rovarméreg-allergia is előfordulhat. Életveszéllyel járó rovarcsípés hazánkban csak méh- és darázscsípés allergia esetén fordul elő, hazai pókok, szúnyogok és egyéb rovarok csípése nem lehet halálos. Méh- vagy darázscsípés allergia gyanúja csak akkor merül fel, ha a csípést követően keringésromlással, vérnyomáseséssel, egész testre kiterjedő csalánkiütéssel, duzzanatokkal jelentkező súlyos állapot alakul ki.

A nagyobbra duzzadt rovarcsípéseket mindig hűtsük, kezeljük antihisztamintartalmú gyulladáscsökkentő krémekkel, és ha 3-4 nap alatt a duzzanat nem múlik el, mutassuk meg orvosnak, a fertőződés fokozott veszélye miatt.

Rovarcsípés-allergiás gyermekeknek csomagoljunk a csípés kezelésére alkalmas külsőleges gélt és előretöltött adrenalintartalmú önadagoló „tollat” (Epipen Junior/Anapen Junior), melyet igazoltan súlyos allergiás betegek részére írhat fel az orvos, ennek használata anafilaxiás reakció esetén életet menthet.

Dr. Csáki Csilla gyermekallergológusSzerző: Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Garaczi Edina, bőrgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Cs. K. fordító és Bak Marianna biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest