Hogyan zajlik az immunterápiás kezelés? Gyakorlati tudnivalók

szerző: Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész - Budai Allergiaközpont
megjelent:

Az allergiás panaszok hatékony kezelésének egyre elterjedtebb módja az immunterápia. A ma elérhető kezelési módok közül jelenleg ez az egyetlen eszköz, mely nem csak a tüneteket kezeli, de idővel képes a beteget hozzászoktatni ahhoz az allergénhez, amely korábban panaszokat okozott. Kinek, mikor és hogyan alkalmazható az immunterápia?

Ki veheti igénybe a kezelést?

A kezelés javallata országonként mutat különbségeket. Magyarországon rovarméreg-allergia, allergiás nátha és enyhe asztma esetében alkalmazzuk. Nálunk a betegség minimum 2 éves fennállása, illetve a tüneti kezelés részleges vagy teljes hatástalansága képezi a terápia javallatát, de van olyan ország, ahol mindjárt ezzel kezdik a kezelést – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa.

Az allergénspecifikus immunterápia alsó korhatára általában 5 év, de ez készítményenként eltérhet. Felső korhatár lényegében nincs, a beteg egészségi állapota határozza meg. Általában 60-65 év felett nem szoktunk kezelést kezdeni, annál is inkább, mivel a kor előrehaladtával az allergiás panaszok általában csökkennek.

Milyen esetekben nem javasolt a terápia megkezdése?

A kezelés ellenjavallt súlyos asztma, súlyos immunbetegség, rosszindulatú daganat, általában rossz általános állapot esetében, béta receptor blokkolók szedése esetén. Várandós anyukáknál nem kezdünk immunterápiát, de ha kezelés közben esik teherbe, nem kell feltétlenül az immunterápiát félbeszakítani. A korábban szedett gyógyszereket nem kell elhagyni.

Gyógyszer kölcsönhatással nem kell számolni, hiszen nem gyógyszert adunk a kezelés során, hanem allergén kivonatot. Súlyos allergiás rohamot kiváltott rovarméreg allergia az immunterápia elkezdésének azonnali javallatát képezi- a megfelelő kivizsgálás után.

Megelőző vizsgálatok

A kezelés megkezdése előtt alapfeltétel az allergén pontos azonosítása, ez történhet alkaros bőrteszt segítségével, vagy laboratóriumi úton. Az immunterápiát nemzetközileg elfogadott, az illetékes hazai szakmai kollégiumok által megerősített előírások szabályozzák. Injekciós és szájon át-nyelv alatt- alkalmazható készítmények léteznek. Hogy melyik készítménnyel kezelünk, minden esetben a beteg és a kezelőorvosa közötti megbeszélés során dől el.

A vizsgálatok szerint az injekciós készítmények valamivel hatásosabbak, de több a mellékhatás is, ezért ezeket csak fekvőbeteg háttérrel rendelkező intézményekben szabad alkalmazni. Rovarméreg allergia esetében csak injekciós terápiára van lehetőség. A szájon át alkalmazott tabletták, vagy cseppek mellett szól a lényegesen kedvezőbb mellékhatás spektrum mellett, hogy ezeket a beteg otthon, magának tudja adagolni, nem kell rendszeresen orvoshoz járnia.

Immunterápia a gyakorlatban

Az immunterápia alkalmazása során csak szigorúan ellenőrzött készítményeket lehet használni a kezeléshez. Az adagolás is változó a különböző gyártók által forgalmazott szerek esetében, általánosan jellemző, hogy a kezdő kezelés során, amikor fokozatosan emeljük a dózist, gyakrabban, hetente többször, esetleg naponta kell alkalmazni, majd a fenntartó adag elérése után csökken, heti 3x, heti 1x alkalmazzuk, injekciós kezeléseknél még ritkábban. A terápia időtartama minimum három, maximum öt év.

Pollenallergiák esetén szezon előtti, vagy szezon előtti + alatti, valamint egész éves kezelés lehetséges, egész éven fennálló allergiák (atka, állatszőr) esetében a kezelés egész évben folytatódik.

Mindkét típusú terápiában, de a szájon át alkalmazott kezelés esetén különösen fontos a beteg együttműködése, ne feledkezzen el a szer bevételéről, illetve ha elfelejtette, ne vegyen be egy heti adagot egyszerre. Az előírt adagolás betartása nagyon fontos, a beteg azt nem változtathatja meg.

A kezelés mellékhatásai a nyelv alatti készítmények esetén ritkák és elhanyagolhatóak: enyhe viszketés a szájüregben, néhány tüsszentés, nagyon ritkán enyhe hasi panaszok.

(Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész)

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest