Tények és tévhitek a szénanátháról

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Sokan megtapasztalják a pollenallergia tüneteit: az orrfolyást, az orrdugulást és a szemviszketést. A pollenszórás csúcsidőszaka a nyár? A lakásban tartózkodók megúszhatják a kellemetlen tüneteket? Cikkünkben a pollenallergiával kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket oszlatjuk el.

A pollenek csak tavasszal okoznak tüneteket a pollenallergiásoknak - Tévedés

Az első pollenszemek már tél végén megjelennek a levegőben, amint kicsit enyhül az idő. Sőt a szezon kezdetén általában sokkal erősebb tüneteket váltanak ki a pollenallergiásokban, mivel ebben az időszakban gyakori megfázásos megbetegedések miatt az orrnyálkahártya is érzékenyebben reagál az irritációra.

Zárt terekben a szénanáthások biztonságban vannak - Nem teljesen

Nem feltétlenül van biztonságban, aki pollenallergiás, zárt térben sem! Valamelyest enyhíthetők a panaszok, ha a lakás szellőztetését eső utánra időzítjük. Vidéken reggel 5 és 10 óra között a legmagasabb a pollenkoncentráció, ezért ekkor ne szellőztessen, nagyvárosokban fordított a helyzet! Ha légkondicionáló berendezést használ, a szűrőket és légcsöveket rendszeresen tisztítani kell! A napközben viselt ruháit ne vigye be a hálószobába!

A pollenallergia nem igényel orvosi kezelést - Tévhit

Aki a szénanátha tüneteit tapasztalja, minden estben forduljon orvoshoz! Laikusként nehéz megállapítani, hogy a tünetek mögött egyszerű megfázás vagy pollenallergia áll-e. Forduljon allergológus vagy tüdőgyógyász szakorvoshoz! Az öndiagnózis azért is kerülendő, mert más komoly betegség is állhat a panaszok hátterében és azért is, mert ha bebizonyosodik, hogy pollenallergiáról van szó, akkor a megfelelő kezeléssel jelentős javulás érhető el, és megakadályozható a súlyos szövődmények kialakulása.

Immunterápiás kezelése

Az allergiás nátha egyik hatékony, nem csak a tüneteket enyhítő kezelési módja az immunterápia. Az immunterápia célja, hogy az allergén ne indítsa be az immunrendszer kóros működését, tolerancia alakuljon ki az allergénre. A szénanátha immunterápiás kezelése

Ha az ember nem vesz tudomást a pollenallergiáról, az magától eltűnik - Nem igaz

A pollenallergiát kezelni kell, különben a tünetek elhúzódhatnak, súlyosbodhatnak. Kezelés hiányában szövődményként allergiás asztma alakulhat ki, vagyis a tünetek átterjedhetnek az alsó légutakra. Ez az állapotromlás megakadályozható a megfelelő gyógyszeres kezeléssel.

A pollenallergia csak szem- és légúti tünetekkel jár - Nem feltétlenül

Sajnos ez sem igaz. Az olyan klasszikus tünetek mellett, mint amilyen az orrfolyás és a szemviszketés, gyakoriak az alvászavarok és a fejfájás is.

A pollenszezon végével az allergiás panaszok is megszűnnek - Nem mindenkinél

Sajnos nem mindenkinél múlnak el a tünetek a pollenszezon végén. Sok pollenallergiás beteg ételallergiában is szenved (keresztallergia). Azoknak, akik a korán virágzó növények pollenjére (pl. nyír, mogyoró) érzékenyek, gyakran okoz allergiás panaszokat a paprika, a paradicsom, az alma, az eper, a kömény és a mandula fogyasztása. Akik a fűfélék pollenjére allergiások, a szója-termékek és a diófélék, mogyoró fogyasztása során gyakran tapasztalnak viszkető érzést az ajkukban vagy a száj-garatüregükben.

Keresztreakciók - Mit ne együnk?

A keresztreakció egy allergén-specifikus jelenség, mely ismert légúti allergia esetén különböző, főleg növényi eredetű ételek fogyasztásakor jelentkezhet. A keresztreakció törzsfejlődéstanilag távoli növényfajok esetében is előfordulhat. Keresztreakciók - Mit ne együnk?

Télen nem tapasztalhatók pollenallergiás tünetek - Tévhit

A klímaváltozás, globális felmelegedés következtében a növények életciklusa is megváltozik. Előfordul, hogy a fűfélék és a csalán még novemberben is szórják pollenjeiket, és enyhe teleken már decemberben megjelenhetnek a levegőben a mogyorópollenek.

A pollenszórás csúcsidőszaka a nyár - Nem teljesen

Ha vetünk egy pillantást a pollennaptárra, kiderül, hogy a legtöbb potenciális allergén növény fő virágzási időszaka áprilisra esik. A nyáron virágzó növények virágzási időszaka viszont sokkal hosszabb.

A reggeli szellőztetéssel - bárhol lakunk is - megszabadulhatunk a lakásban lévő pollenektől - Tévedés

Vidéken a pollenkoncentráció reggelente a legmagasabb. Ezért az itt lakóknak tanácsos az esti órákra időzíteni a szellőztetést. A nagyobb városokban viszont pont fordított a helyzet, ott valóban délelőtt célszerű szellőztetni, mivel a pollenkoncentráció estére emelkedik meg.

(WEBBeteg – B. M.; Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest