Nyári tanácsok asztmás betegek részére

szerző: Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász - Tüdőközpont
frissítve:

Az asztmás betegek számára a környezetben található és nyáron növekvő koncentrációban megjelenő allergének, illetve környezeti szennyeződések akár rohamok kialakulásához is vezethetnek.

Mi vezet asztmás rohamokhoz nyáron?

Az asztma, a hörgők krónikus gyulladásával járó betegség, amelyre jellemző a légszomj, a nehezített kilégzés, a mellkasi szorító érzés, köhögés és zihálás rohamokban jelentkező felerősödése. Asztmás roham allergének, vagy más ingerek hatására jelentkezhet, melyek további gyulladást okoznak a légutakban, szűkítve azokat, ezzel megakadályozva a hörgőcskékben rekedt levegő kibocsátását.

Az asztmás rohamok közel 60 százalékát okozzák környezeti szennyeződések és allergének úgy, mint dohányfüst, pollen és állati szőrzet. Mindezek mellett a magas ózon szint és páratartalom, sőt az erős szél is válthat ki rohamot. A rohamokat kiváltó ingerek nyáron mások lehetnek, mint az év többi részében, akár otthon, akár nyaralás során.

Az otthoni környezeti tényezők provokáló hatásai nyáron

Időjárás, pollenek

Allergiás asztma esetén a magas pollenkoncentráció ronthatja a tüneteket, de a hőségben az emelkedő talajközeli ózonkoncentráció is erősödő tüneteket okozhat és erre kell számítanunk sajnos akkor is, ha az időjárás párás, esős vagy szeles időt ígér.

Kövessük figyelemmel az időjárás változásait, és figyeljünk minden olyan tényező jelentkezésére, melyek rohamot okozhatnak. Lehetőség szerint próbáljuk elkerülni a provokáló tényezőket (például pollenszezonra időzítsük a nyaralásunkat, vagy ne szervezzünk szabadtéri programot a kritikus időszakra). A súlyosabb tünetek enyhítésére se szedjünk be több gyógyszert, anélkül, hogy orvosunkkal konzultáltunk volna!

Szabadtéri munka, például kertészkedés közben viselhetünk HEPA-szűrős szájmaszkot, ami kiszűri a rohamot provokáló polleneket.

Minden este alapos zuhanyozással és hajmosással távolítsuk el bőrünkről az allergéneket, hogy megakadályozzuk azok párnánkra rakódását! Cipőinket hagyjuk házon kívül, így is kevesebb allergén jut be a lakásba.

Testmozgás

Csökkentsük minimálisra a megerőltető gyakorlatok végzését nagy hőségben!Amennyiben mozgás hatására jelentkező asztmás rohamoktól szenvedünk, ez sem ok arra, hogy ne kezdjünk sportolni. Számtalan asztmás beteg tapasztalta tünetei csökkenését fokozatos, megfelelő edzés és gyógyszeres kezelés mellett. A séta, túrázás, az úszás vagy torna mind az asztmások számára ajánlott sportok közé tartozik.

A mozgás előtt belélegzett rohamoldó gyógyszer kivédi a sportolás hatására kialakuló panaszokat. Pollenallergiások szezonban napközben lehetőleg ne sportoljanak.

Levegőminőség

Reggel és késő este szellőztessünk, amikor alacsonyabb a levegő pollen koncentrációja!

Sok lakásban nyáron kedvezőbbek a körülmények a penészgombák szaporodásához, ezért törekedjünk a penész eltávolítására, távol tartására!

Asztmás betegek esetében a légkondicionáló berendezés körültekintő használata is hasznos lehet. Fontos, hogy ne állitsuk túl hidegre a hőmérsékletet (külső-belső hőmérséklet különbség ne legyen túl nagy), a levegő áramlása lehetőleg indirekt legyen, és a berendezést rendszeresen tisztíttassuk.

Tanácsok asztmás betegeknek a nyaraláshoz

Az úticélok kiválasztását és a nyaralás időzítését igazítsuk a betegséghez. Általában a hegyvidéki és a tengerparti úticélok a legmegfelelőbbek, különösen allergiás asztmában szenvedők részére.

Indulás előtt keressük fel kezelőorvosunkat, írassunk fel elegendő gyógyszert, legyen nálunk recept. Készüljünk pótlásra is, ha a jövés-menés közben netán elkeveredne az inhalátor. Egyeztessük az asztma akciótervet, a teendők listáját és a szükséges gyógyszereket arra az esetre, ha rosszabbodna az asztma.

Ha több csomagunk is van, célszerű nem egy helyre tenni az összes gyógyszert. Ha bármi történne az egyik csomaggal, legyen nálunk egy biztonsági tartalék is. A szállítás során figyeljünk a gyógyszerek tárolására. A melegben megváltozhat az asztma spray-k hatóanyag koncentrációja, ezért hűvös, árnyékos helyen szállítsuk, szükség esetén kisméretű hűtőtáskában, például az immunterápiás készítményt.

Asztma esetén a tartós tünetmentességhez szükség van arra, hogy az előírás szerint szedjük a gyógyszereinket. Sajnos nyaralás alatt gyakrabban előfordul, hogy elfeledkezünk a rendszeres gyógyszerszedésről, emiatt a nyári időszakban jellemzően megemelkedik a sürgősségi ellátást igénylő asztmás rohamok száma. Ha kimarad egy adag gyógyszer, ne pótoljuk, hanem az előírt adagban alkalmazzuk a továbbiakban.

A nyaralás alat tartsuk magunkat távol a tábortüzek füstjétől és kerüljük el a dohányfüstös helyeket! Figyeljünk, hogy ne tartózkodjunk járó autó kipufogója mögött, az így belélegzett füst rohamot okozhat.

Az otthoni légzésfunkciós eszköz egy inhalátor nagyságú készülék, amit a nyaralásra is magunkkal vihetünk. Segítségével naponta pár perc ráfordítással követhetjük az asztma állapotát. Egy-egy esetleg kimaradt gyógyszerszedés, vagy a megváltozott körülmények miatt a tünetek rosszabbodása esetén a készülék azonnal jelzi, ha gond van. A rosszabbodást jelző értékek esetén a kezelőorvos utasításait követve, vagy távkonzultáció során vele egyeztetve időben meg tudjuk előzni a komolyabb állapotromlást.

Kapcsolódó

Szakértő: Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, klinikai immunológus - Tüdőközpont

Cikkajánló

Az asztma és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Asztma
Az asztma a légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomgörcse, nyálkahártya-duzzanata okozza a légutak szűkületét és a nagymennyiségű váladékképződés tovább akadályozza a levegő áramlását.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, Dr. Balogh Katalin

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest