Tél után: mire figyeljünk az üdülőházakba érkezve?
Ahogy javul az idő, egyre többen keresik fel ismét hétvégi házukat, nyaralójukat. A téliesítést követő tavaszi nyitáskor néhány egyszerű óvintézkedéssel elkerülhetjük, hogy például a vízcsövekben pangó víz vagy a lerakódott por veszélyt jelentsen egészségünkre.
A nyaralóba, hétvégi házba megérkezve az egyik első lépés, hogy az utazást követően a fürdőszobában, mosdóban keresünk felfrissülést. Ha ősszel a nyaralót víztelenítettük, a rendszer feltöltését követően a vezetékeket alaposan öblítsük át, minden csapot legalább 2-3 percig folyassunk. Ha az épület fagymentes, és a bojlert langyos vagy meleg vízzel feltöltve hagytuk, a hónapok óta pangó vízben Legionella baktériumok telepedhettek meg.
Ha megnyitjuk a zuhanyt, az állott vizet kiporlasztjuk a levegőbe, és a képződött aeroszolban található Legionella belélegezve akár súlyos megbetegedést is okozhat. Ezért javasolt a bojlert használat előtt alaposan felfűteni (legalább 60 C°-ra), ezt követően a zuhanyrózsát leakasztani, majd közvetlenül a zuhanytálca vagy a kád lefolyójához irányítani, és ott lassan kifolyatni, legalább 2-3 percig.
A tél során vastag por gyűlhet össze a bútorokon és a padlón. A por összetétele lakásról-lakásra változik. A por nagyobb részét általában a textíliák kopásából származó szálas anyagok alkotják. Azonban ha az épület beázott, a por allergén részecskék tömegéből áll: penészgombák spóráiból és atkák ürülékéből. E részecskék belélegezve tüsszögést, orrfolyást, de az arra érzékenyeknél akár allergiás rohamot vagy asztmát is előidézhetnek.
Veszélyben a fürdőszobában |
Súlyos, akár gyógyíthatatlan betegséget is okozhatnak a lakásokban honos penészgombák. Leggyakrabban az allergia és az asztma kialakulásáért felelősök, de súlyos tüdőgyulladást, légzési elégtelenséget, sőt, akár daganatot is összefüggésbe lehet hozni a penészgombákkal – figyelmeztet a Svábhegyi Gyógyintézet. Allergia a lakáson belül - Penészgomba és poratka |
Fontos tehát, hogy a portörlést soha sem szárazon végezzük. Nedves ruhával, lassan, lehetőleg minél kevesebb port felkavarva töröljük le a felületeket. Két vödörrel dolgozzunk, az egyikben öblítünk, a másikkal lemosunk. Használjunk szűrőmaszkot (ügyeljünk a megfelelő viselésére), zárt ruházatot és gumikesztyűt. Közben folyamatosan szellőztessünk, tárjuk ki az ablakokat és az ajtókat.
A tavaszi felmelegedéssel párhuzamosan számítanunk kell a kullancsok fokozódó aktivitására is. Amennyiben a ház „kullancsos” helyen (sűrű aljnövényzetű, bokros-fás környezetben) vagy annak közvetlen közelében fekszik, gyűjtsük össze a kerti avart és gondoskodjunk annak elszállításáról, illetve megsemmisítéséről. A vastag avartakaró ugyanis megfelelő közeg a kullancsok átteleléséhez, így még március végi, április eleji aktivizálódásuk előtt csökkenthető számuk. Ugyanakkor a jellemzően kutyákon vért szívó kullancsok már a hidegebb időben is aktívak, gondoljunk tehát házi kedvenceink megfelelő védelmére is.
A napos, tavaszias időben végzett kerti munka során, illetve legkésőbb a nap végén, tartsunk kullancsvizitet és a ruhánkon, bőrünkön talált, esetleg már bőrbe fúródott kullancsot késlekedés nélkül távolítsuk el.
(ÁNTSZ)