Ha allergiás a nyírfapollenre, a keresztallergiával is számolni kell
A tavaszi szezonális allergiák tünetek jelentős részét a nyírfapollen okozza, az erre allergiások között pedig különösen magas a keresztallergia előfordulása.
A nyírfapollen-allergiások száma az elmúlt néhány évtizedben megduplázódott. Számuk ugyan még nem érte utol a parlagfű-allergiások számát, de egyre gyakrabban figyelhető meg, nem csak fiatal felnőtteknél hanem már gyermekkorban és középkorúaknál is. A nyírfa esetében korábban áprilisban jelentkeztek a pollenallergiára jellemző általános tünetek (tüsszögés, torokkaparás, szemviszketés), az utóbbi években azonban szinte egyszerre kezdenek virágozni az allergiát okozó fák (mogyoró, éger, fűzfa, nyírfa).
Nyírfapollen-allergiásoknál a leggyakoribb a keresztallergia
A légúti panaszok mellett a nyírfapollen nagyon gyakran vált ki keresztallergiát. A keresztallergia az allergiások 5-10 százalékánál fordul elő, ezen belül is kiemelkedő a nyírfapollen allergiások száma - mondja dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Esetükben jóval gyakoribb a pollen-étel keresztreakció, előfordulása megközelíti a 30 százalékot.
A pollenallergia tipikusan tüsszögéssel, orrfolyással, könnyezéssel, szemviszketéssel, torokkaparással, rosszabb esetben pedig asztmatikus panaszokkal jár. A keresztallergiának ezzel szemben az orális allergia szindróma kialakulásában van leginkább szerepe. Nem arról van tehát szó, hogy az adott étel hatására felerősödnek a pollenallergia tünetei, hanem keresztallergia esetén a betegnél a tüneteket okozó étel fogyasztásakor a szájüregben lép fel először az allergiás válasz (álteláben viszketés, ajakduzzanat, nyelvduzzanat). Bár a légúti tünetek csak néhány hétig jelentkeznek, a keresztallergia okozta orális allergia szindróma tünetei egész évben kínozhatják a beteget.
A keresztallergia azt jelenti, hogy a pollen és valamely más anyag kémiai szerkezete közötti különbség olyan kicsi, hogy sok szervezet nem tud különbséget tenni közöttük. A keresztallergia esetében a hasonlóság valamilyen pollen-pollen, vagy pollen és bizonyos ételek között áll fenn.
A nyírfa pollen-étel keresztreakciói közül a leggyakoribbak:
- csonthéjasok: mogyoró, dió, mandula;
- gyümölcsök: alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack;
- burgonya.
További pollen-étel keresztallergiák |
|
Mogyoró: nyírfapollen-keresztellergia vagy mogyoróallergia?
Nem ritka, hogy egy betegnél egyszerre több étel is panaszokat okoz, a bizonytalan tünetektől tartva, gyakran már nem is merik fogyasztani a többi felsorolt ételt sem – mesél tapasztalatairól dr. Balogh Katalin. Ilyenkor, hogy a szükségtelen diétás megszorításokat elkerüljük, multiplex allergiateszt elvégzésével lehet kideríteni, hogy valóban fennáll-e a keresztallergia – és ha igen, pontosan melyik ételekre -, vagy sem.
A multiplex allergiateszt az egyes allergének összetevőit, komponenseit is képes vizsgálni, ezek pedig eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Ha a nyírfaallergiás beteg például rendszeresen a földimogyoró fogyasztása során tapasztal szájviszketést, torokkaparást, és a teszt a földimogyoró komponensei közül az Ara h8 esetében mutat pozitivitást, akkor tudjuk, hogy a keresztallergia miatt jelentkeznek a tünetei. Azonban, ha a magas rizikójú Ara h1, Ara h2 komponensek pozitívak, akkor a tüneteket súlyos földimogyoró allergia okozza, melynek nemcsak enyhe szájüregi tüneteket, hanem életveszélyes anafilaxiás sokkot is okozhat.
Immunterápia: pollen- és keresztallergia ellen
A nyírfapollen-allergia okozta keresztallergia tünetei ellen nem feltétlenül a felsorolt gyümölcsök és zöldségek fogyasztásának kerülése jelenti a megoldást. Az immunterápia a légúti panaszok mellett, a keresztallergia tüneteit is képes enyhíteni. A nyírfapollen-allergia tüneti kezelésére használt antihisztaminok alkalmasak a keresztallergiás reakciók enyhítésére is, ugyanakkor ez csak tüneti kezelést jelent, míg az immunterápia képes az érzékenység tartós megszüntetésére is.
Az immunterápiás kezelést szezonálisan alkalmazzuk, a nyírfa virágzását megelőzően. Nyírfa allergiások esetében decemberig kezdhető a kezelés, melynek során az allergiát okozó anyag nagymértékben tisztított, standardizált adagjait kapja a beteg fokozatosan, emelkedő dózisban. Majd a maximális adag elérése után a fenntartó kezelés során (általában három év) állandó koncentrációt kap általában hetente egyszer a beteg.
Dr. Balogh Katalin, allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész